2018-11-05 11:01

Pasożyty psów i kotów

Zwierzęta domowe bardzo często cierpią z powodu inwazji pasożytniczych. Jesteśmy najczęściej świadomi, jak unikać inwazji pcheł, czy kleszczy, wiemy, że konieczne jest regularne odrobaczanie, które działa na pasożyty układu pokarmowego, takie jak tasiemce czy glisty. Często jednak nie wiemy, że tabletki i krople nie działają na część pasożytów, wobec których konieczne jest zastosowanie innych środków.

Czym są pasożyty?

Pasożytami nazywamy organizmy, które żerują na organizmach żywych. Nie doprowadzają one od razu do ich śmierci, przynajmniej nie wtedy, gdy zwierzę nie jest ogólnie osłabione i gdy inwazja pasożytnicza nie jest zbyt intensywna. Pasożytami psów i kotów mogą być pierwotniaki, tasiemce, przywry, glisty, nicienie, a także stawonogi. Ze względu na miejsce bytowania możemy je podzielić na pasożyty zewnętrzne (ektopasożyty) oraz wewnętrzne (endopasożyty).

Endopasożyty

babeszjoza – choroba występująca przede wszystkim u psów, ale coraz częściej także u kotów, wywoływana przez pierwotniaki, przenoszone przez kleszcze. We krwi zwierzęcia pierwotniaki wnikają do krwinek czerwonych i namnażając się, powodują ich rozpad. Zwierzę jest apatyczne, traci apetyt, często ma gorączkę i blade błony śluzowe. Chorobę można potwierdzić poprzez badanie krwi.
• Giardioza – wywoływana przez pierwotniaka występującego w jelitach zwierząt. Powoduje on uporczywe biegunki. Potwierdzić tę chorobę można przez badanie laboratoryjne kału.
• Cystoizosporoza – wywoływana przez pierwotniaki występujące w jelitach. Zwykle nie dają specyficznych objawów.
• Leiszmanioza – choroba wywoływana pierwotniakami, przenoszona przez owady, występujące głównie w basenie Morza Śródziemnego. Należy więc na nią zwrócić uwagę, jeśli podróżowaliśmy z psem w te rejony. Może mieć postać trzewną lub skórną, objawia się zapaleniami skóry, wzrostem objętości brzucha, licznymi owrzodzeniami.
toksoplazmoza – pierwotniak, którego żywicielem ostatecznym jest kot. Warto zwrócić szczególną uwagę na tego pierwotniaka, ponieważ może się nim także potencjalnie zarazić człowiek.
• Glisty psie i kocie – bardzo często występują u psów i kotów, zwierzęta zarażają się przez bezpośredni kontakt z innymi zwierzętami, zjadanie ich odchodów, ale możliwe jest także przyniesienie jaj tych pasożytów na butach do domu.
• Tasiemce – u psów i kotów może występować kilka gatunków tasiemców. Zarażenie się nimi wymaga zjedzenia ich żywiciela pośredniego, którym w zależności od gatunku mogą być myszy lub pchły.
• Tęgoryjce, włosogłówki – są to nicienie, pasożytujące w jelicie cienkim.
• Kapilarioza – choroba wywołana przez nicienie pasożytujące w układzie moczowym.
• Nicienie płucne – choroba wywoływana przez nicienie żyjące w płucach.
• Dirofilarioza – wywoływana przez nicienie, których larwy występują we krwi, a jako osobniki dorosłe w zależności od gatunku mogą albo tworzyć guzki w obrębie skóry, albo umiejscawiać się w obrębie serca. Choroba przenoszona jest przez komary.

Ektopasożyty

• Pchły – pchły są widoczne gołym okiem, u zwierząt o jasnej sierści można także zauważyć ich odchody, poza tym, że są dość uciążliwe dla zwierzęcia mogą wywoływać zapalenia skóry, a także przenosić niektóre pasożyty, w tym tasiemce.
• Świerzb drążący – zarówno u psów, jak i kotów może wystąpić świerzb drążący, który powoduje mocny świąd skóry i miejscowe wyłysienia.
• Świerzb uszny – jest często spotykany szczególnie u kotów, charakteryzuje się znacznym świądem uszu i okolic, a także dużą ilością ciemnej wydzieliny w uszach.
• Cheyletielloza – chorobę tę powodują niewielkie roztocza drążące korytarze w skórze, co powoduje powstanie tzw. wędrującego łupieżu.
• Demodekoza (Nużyca) – nużeńce to niewielkie pajęczaki, które żyją w mieszkach włosowych. Zwykle są nieszkodliwe, jednak w przypadku spadku odporności zwierzęcia, może dojść do ich zbytniego namnożenia, co powoduje zmiany w skórze i miejscowe wyłysienia.

Pamiętajmy o odrobaczeniach

Jak widać pasożytów, które mogą atakować nasze zwierzęta jest bardzo dużo. Zarazić się nimi mogą od innych zwierząt, przez przebywanie w tym samym miejscu co inne zwierzęta lub też przez zjedzenie żywiciela pośredniego. Pamiętajmy więc o tym, by regularnie odrobaczać czworonogi, szczególnie że pasożyty są dla nich bardzo uciążliwe.

data publikacji artykułu: 2018-11-05

Popularne teraz

Komentarze