Poród i okres poporodowy u suki

Poród u ciężarnej suki zaczyna się mniej więcej w 63 dniu ciąży, jednak mogą występować niewielkie odchylenia. Należy pamiętać, aby poród przebiegał w znanych zwierzęciu warunkach. Suka powinna przebywać w tym czasie w swoim kojcu i nie powinno się wprowadzać żadnych wyraźnych zmian w jej otoczeniu, gdyż mogłoby to wzmóc tylko jej niepokój. Jeśli nasza suczka sama buduje sobie gniazdo porodowe, nie przeszkadzajmy jej w tym (u niektórych psów jest to naturalne postępowanie).

Poród i okres poporodowy u suki

Poród u ciężarnej suki zaczyna się mniej więcej w 63 dniu ciąży, jednak mogą występować niewielkie odchylenia. Należy pamiętać, aby poród przebiegał w znanych zwierzęciu warunkach. Suka powinna przebywać w tym czasie w swoim kojcu i nie powinno się wprowadzać żadnych wyraźnych zmian w jej otoczeniu, gdyż mogłoby to wzmóc tylko jej niepokój. Jeśli nasza suczka sama buduje sobie gniazdo porodowe, nie przeszkadzajmy jej w tym (u niektórych psów jest to naturalne postępowanie).

Nie wolno oddawać zwierzęcia pod opiekę na czas porodu obcym osobom, a jeśli obawiamy się, że nie poradzimy sobie podczas przychodzenia na świat szczeniąt, poprośmy o pomoc doświadczonego lekarza weterynarii lub hodowcę.

Na szczęście budowa dróg rodnych u suk sprawia, że rzadko występują komplikacje podczas porodu i suka nie potrzebuje pomocy człowieka, jednak musimy być gotowi na każdą ewentualność, dlatego warto zawczasu przygotować większą ilość ligniny, ręczniki, środek dezynfekujący, nici oraz nożyczki do przecięcia pępowiny.

Symptomy zbliżającego się porodu

Do charakterystycznych oznak, na podstawie których można rozpoznać zbliżający się poród należą:

- gromadzenie się w sutkach mleka
- napięcie gruczołów mlekowych
- silny obrzęk sromu
- zapadnięcie się boków i opadnięcie brzucha
- charakterystyczna zmiana temperatury ciała – najpierw spada ona do 37 stopni Celsjusza, a następnie pod nosi się do 38,5 stopnia C
- pojawienie się w szparze sromowej śluzowatego wypływu (jest to rozpuszczony czop śluzowy, który zatykał ujście szyjki macicy i chronił płody)
- suka zaczyna być niespokojna, drapie przednimi łapami
- odmawianie przez sukę przyjmowania pokarmów

Przebieg porodu

Pierwsza faza porodu trwa około 8 godzin. Występują wtedy pierwsze skurcze macicy, czyli bóle porodowe. Bóle porodowe sprawiają, że suka odczuwa zaniepokojenie, chodzi nerwowo po domu, przygląda się własnemu brzuchowi, popiskuje, drapie legowisko, może też czuć potrzebę wyjścia na spacer (należy z nią wtedy wyjść) lub też oddawać niewielkie ilości moczu i kału.

Druga faza porodu to faza wydalenia płodów. Suka przybiera pozycję leżącą (na boku) lub w przysiadzie i zaczyna silnie przeć i na świat wydostaje się pierwsze szczenię owinięte błonami płodowymi. Suka powinna rozgryźć sama błony otaczające malucha i odgryźć pępowinę (jeśli tego nie zrobi, musimy jej w tym pomóc). Wypieranie pierwszego płodu może trwać kilka godzin, jednak gdy czas ten przekroczy 6 godzin, koniecznie wezwijmy weterynarza. Kolejne szczenięta przychodzą na świat w odstępach maksymalnie dwugodzinnych. Są ślepe i głuche. Po urodzeniu każdego szczeniaka suka wydala zielonkawo zabarwione łożysko (zawsze należy upewnić się, że wszystkie łożyska wydalone, jeśli tak się nie stanie może dojść do zakażenia organizmu). Zazwyczaj suka natychmiast zjada łożyska, co jest normalnym, naturalnym objawem.

Każde szczenię powinno zostać przez matkę wylizane i oczyszczone. Każdy maluch powinien od razu zostać przystawiony do sutka i zacząć ssać. Dla szczeniąt mleko matki jest bardzo ważnym i cennym pożywieniem, gdyż zawiera ono ochronne przeciwciała, które dadzą mu odporność w pierwszych tygodniach życia.

Ostatnim etapem porodu jest wydalenie pozostałych łożysk (jeśli suka nie zrobiła tego wcześniej). Po zakończonym porodzie suka powinna odpocząć. Należy także umyć ciepłą wodą jej srom oraz zabrudzone od krwi łapy i futro.

Kiedy i jak udzielić suce pomocy?

Pomocy należy udzielić, gdy wystąpią następujące komplikacje:

- szczeniak zaklinował się w drogach rodnych lub przyjął nieprawidłową pozycję (np. wysuwa się tylnymi łapkami) – należy wtedy delikatnie chwycić szczenię za skórę przez sterylną gazę i bardzo ostrożnie, powoli pomóc mu wydostać się z dróg rodnych suki. Nie wolno ciągnąć malucha z ogonek, ani za nóżki
- suka nie wykazuje zainteresowania noworodkiem – należy ostrożnie rozerwać samemu błony płodowe, wydostać z nich pieska, a następnie zawiązać na pępowinie sterylną nić (około 2 cm od brzuszka) i obciąć pępowinę sterylnymi nożyczkami powyżej nici. Po wykonaniu tych czynności należy wytrzeć pieska do sucha, a następnie przystawić go do sutka, aby zaczął ssać (czasem konieczne jest naciśnięcie sutka, aby popłynęło z niego mleko)

Kiedy natychmiast wzywać lekarza weterynarii?

Czasami poród nie przebiega prawidłowo i tylko od naszej szybkiej reakcji zależeć może życie suki oraz szczeniąt. Jeśli wystąpi któryś z poniższych niepokojących objawów, należy niezwłocznie wezwać lekarza weterynarii:

- wzrost temperatury, pogorszenie stanu ogólnego suki, apatia, utrata apetytu
- brak objawów zbliżającego się porodu mimo iż minął okres 63 dni ciąży
- przerwa pomiędzy urodzeniem kolejnych szczeniąt trwa dłużej niż 2 godziny
- pojawia się zielono-czarny i nieprzyjemnie pachnący wypływ z dróg rodnych
- płód nie rodzi się w ciągu 2 godzin po odejściu wód płodowych
- w ciągu 2 godzin od pojawienia się parcia nie widać żadnego efektu (nie odchodzą wody płodowe, płód nie zostaje wydalony)
- zanika akcja porodowa, a wiemy, że nie zostały wydalone wszystkie płody
- pojawiają się drgawki i silny niepokój suki, kończyny zwierzęcia są sztywne, głowa odchylona do tyłu, oddech przyspieszony, akcja serca spowolniona, suka jest osłabiona i apatyczna (mogą to być objawy tężyczki poporodowej)

Okres poporodowy

Po porodzie, gdy maluchy zostaną przez sukę odpowiednio oporządzone i nakarmione należy pozwolić jej odpocząć po trudnych przeżyciach. Później konieczne będzie wyprowadzenie jej na spacer. W pierwszych dniach suka niechętnie opuszcza kojec, więc do spacerów trzeba ją często zmuszać. Powinniśmy zapewnić jej stały dostęp do świeżej czystej wody oraz 3-4 razy dziennie posiłek o wysokiej zawartości białka.

Zaleca się zapewnić psiej rodzince spokój w ciągu pierwszych trzech tygodni po porodzie. W tym czasie matka troszczy się bardzo o szczeniaki, karmi je często, ogrzewa, wylizuje, masuje im brzuszki językiem, aby pobudzić jelita do pracy, sprząta odchody szczeniąt. Szczenięta ograniczają się do ssania mleka oraz snu. Między 10 a 14 dniem życia pieski otwierają oczy, nieco wcześniej zaczynają słyszeć. Wkrótce zaczynają też pełzać. Po upływie 3 tygodni od porodu, maluchy zaczynają stawiać pierwsze kroki i bawić się. Stają się bardzo kontaktowe.

W okresie poporodowym mogą pojawić się czasem pewne problemy. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Do niepokojących sygnałów zalicza się:

- samopoczucie suki jest złe, ma gorączkę, jest apatyczna, traci apetyt
- suka ma za mało lub za dużo pokarmu
- występuje biegunka u suki lub szczeniąt
- suka odrzuca któreś ze szczeniąt
- szczenięta nie mają odruchu ssania
- występuje stan zapalny gruczołów mlekowych

Nie należy niepokoić się pojawiającym się lekkim wypływem z dróg rodnych suki przez okres 2-4 tygodni po urodzeniu szczeniąt – jest to jedynie objaw oczyszczania się macicy z wszelkich pozostałości wód płodowych, wydzieliny błon śluzowych macicy, krwi (są to tzw. lochie). Lochie mają barwę brudnoczerwoną, później brązowawą, aż w końcu stają się coraz jaśniejsze.

data publikacji artykułu: 2009-07-09

Popularne teraz

Komentarze