2020-01-03 23:32

Rzęsistkowica jamy ustnej psów i kotów

Choroby przyzębia to jedna z najczęstszych dolegliwości naszych domowych pupili. Wielokrotnie bezpośrednio z nimi związana jest obecność rzęsistków w jamie ustnej zwierząt.

Rzęsistkowica –czym jest

Jama ustna psów i kotów jest naturalnym miejscem bytowania rzęsistka, pierwotniaka z rodzaju Trichomonas. Występuje on na powierzchni zębów i dziąseł – szczególnie w tzw. kieszonkach dziąsłowych. Dopóki jest zachowana równowaga mikroflory pomiędzy drobnoustrojami a organizmem, obecność rzęsistków nie ma negatywnego wpływu na zdrowie zwierząt. Sytuacja zmienia się wraz z wiekiem naszego pupila oraz przy pogarszającym się stanie jego jamy ustnej. W pyskach zwierząt zaczyna dominować flora beztlenowa, która sprzyja rozwojowi rzęsistków. Narastają stany zapalne i procesy niszczące tkanki przyzębia i błonę śluzową jamy ustnej. Psy i koty zarażone rzęsistkowicą cierpią z powodu kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł i przyzębia. Na występowanie rzęsistkowicy nie ma wpływu rasa, płeć ani dieta.

Rozpoznanie

Obecność rzęsistków w jamie ustnej psów i kotów stwierdzić można po wykonaniu badania mikroskopowego. Do wykonania go potrzebny jest wymaz z błon śluzowych, najlepszym materiałem jest wymaz z kieszonek dziąsłowych lub tkanek przyzębia. Badanie musi być wykonane bezpośrednio po pobraniu próbki. Rzęsistki bowiem wyróżniają się charakterystycznym ruchem, a wraz z obniżeniem temperatury otoczenia ich żywotność szybko się obniża.

Leczenie i zapobieganie

W leczeniu rzęsistkowicy ważne jest, aby poza zwalczeniem pasożyta ograniczyć możliwość ponownego zarażenia. Stosowane są preparaty przeciwpierwotniacze i antybakteryjne w postaci doustnej oraz drogą iniekcji. Dobre efekty przynosi również płukanie jamy ustnej środkami dezynfekcyjnymi o działaniu rzęsistkobójczym. Aby zapobiegać rozwoju rzęsistkowicy u naszych zwierząt musimy dbać o higienę ich jamy ustnej. Duże znaczenie ma mycie zębów, stosowanie gryzaków, oraz systematyczne usuwanie kamienia nazębnego.

data publikacji artykułu: 2018-12-10

Popularne teraz

Komentarze