2019-07-16 07:07

Świerzbowiec drążący u psów

Świerzbowiec drążący jest pasożytem, którym mogą zarazić się zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Charakterystyczny objaw bytności pasożyta na skórze to bardzo silny świąd. Zarażenie świerzbowcem wymaga natychmiastowego leczenia.

Świerzbowiec drążący to zoonoza. Oznacza to, że pasożyt szybko rozprzestrzenia się na inne osobniki, które mają kontakt z chorym zwierzęciem. Dlatego bardzo istotne jest szybkie rozpoznanie choroby, także z uwagi na to, że pasożyt jest niebezpieczny również dla opiekuna zwierzęcia.

Świerzbowiec drążący jest powszechną chorobą. W przypadku psów wywołaną przez Sarcoptes scabiei var canis. Od momentu zarażenia się pasożytem przez zwierzę, okres bezobjawowy może trwać od 3 do 6 tygodni, po których zaczynają występować objawy kliniczne. Cechą charakterystyczną tego pasożyta jest drążenie korytarzy w skórze i składanie w nich jaj. To powoduje bardzo silny świąd u żywiciela świerzbowca. Cykl życiowy pasożyta trwa od 14 do 21 dni. Dorosłe samice przeżywają poza żywicielem około 19 dni.

Objawy kliniczne spowodowane obecnością świerzbowca drążącego:

• intensywny świąd, który nie ma przebiegu sezonowego,
• wyłysienie/przerzedzenie włosa,
• rumień na skórze,
• strupy,
• rozprzestrzeniające się zmiany na skórze,
• spadek apetytu,
• możliwe powiększenie węzłów chłonnych.

Diagnostyka i leczenie świerzbowca drążącego

Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na wywiadzie z opiekunem, oględzinach zwierzęcia oraz pobraniu zeskrobiny skóry w celu zbadania jej pod mikroskopem. Ważnym elementem diagnostycznym jest wykonanie badania PCR (testu płytkowego), który ma zdecydowanie większą czułość niż badanie mikroskopowe. W przypadku wykrycia pasożyta personel weterynaryjny zastosuje odpowiednio dobrane leki.

data publikacji artykułu: 2019-07-16

Popularne teraz

Komentarze