2018-11-27 14:39

Syndrom przerostu skóry u psów

Nieprzyjemny zapach skóry naszego psa, częste drapanie, rzadsza sierść a nawet miejscowe wyłysienia, mogą być objawem syndromu przerostu bakteryjnego skóry. Dolegliwość ta, jest bardzo uciążliwa dla naszego czworonoga a terapia długotrwała. Dlatego ważna jest współpraca z lekarzem weterynarii, który wskaże nam metody leczenia.

Przyczyny i objawy

Bakteria wywołująca syndrom przerostu bakteryjnego skóry u psów (w skrócie nazywany BOGS), jest naturalnym elementem flory bakteryjnej skóry oraz błon śluzowych. Jednak organizmy tych psów, które posiadają nadwrażliwość na enzymy i antygeny produkowane przez ziarniaki, mogą reagować na nie zmianami skórnymi. Problem zwykle dotyka zwierząt w młodym i średnim wieku, bez względu na rasę i płeć. Z powodu zaburzeń w układzie odpornościowym psa, następuje nadmierne namnażanie się bakterii powodującej BOGS.

Zmiany skórne pojawiają się głównie na brzuchu, dolnej części szyi, w pachwinach lub pod pachami ale mogą występować też na całej powierzchni ciała. Charakterystycznymi objawami są intensywny, nieprzyjemny zapach, świąd, zaczerwienienie. Mogą pojawić się przebarwienia skóry, łuski, sącząca się wydzielina i przerzedzenia sierści lub miejscowe wyłysienia. Objawy często łączą się z zapaleniem zewnętrznych przewodów słuchowych. Symptomy BOGS zbliżone są do zapalenia skóry o podłożu alergicznym lub są jego konsekwencją. Dla prawidłowej diagnozy lekarz weterynarii przeprowadza badanie cytologiczne skóry psa.

Leczenie

Dla uzyskania prawidłowych efektów leczenia, konieczne jest zminimalizowanie i ograniczenie rozwoju bakterii powodującej chorobę. W terapii stosuje się preparaty zewnętrzne zawierające antybiotyki. Wysoka skuteczność osiągana jest przez wymienne stosowanie szamponów i oprysków lub pianek. Kąpiele przy użyciu szamponu wykonuje się 2-3 razy w tygodniu, natomiast pianki lub opryski codziennie, pomiędzy kąpielami. Jeśli nasz pies dobrze znosi kontakty z wodą, możemy przeprowadzić wstępną kąpiel z użyciem szampony pielęgnacyjnego. Pozwoli to na pozbycie się zanieczyszczeń i nadmiaru łoju. Następnie należy rozprowadzić szampon leczniczy i pozostawić go na skórze psa 5-15 minut, aby substancje przeciwbakteryjne wniknęły w skórę. Po tym czasie spłukuje się go letnią wodą. Zabiegi te kontynuuje się przez wiele tygodni, zmniejszając tylko ich częstotliwość. Pamiętajmy, że problemy dermatologiczne nawracają, niewskazane jest zatem całkowite odstawienie preparatów przeciwbakteryjnych zaraz po ustąpieniu objawów.

Jako leki wspomagające stosowane są leki sterydowe oraz maści, żele lub opryski przeciwbakteryjne. Aplikowanie ich musi być zgodne z zaleceniami lekarza weterynarii, ponieważ zbyt częste lub zbyt długie ich podawanie, ma negatywny wpływ na zdrowie naszego psa.

W sytuacjach, gdy terapia preparatami zewnętrznymi nie przynosi oczekiwanych rezultatów, może okazać się konieczne powtórne badanie cytologiczne oraz posiew bakteriologiczny i stworzenie antybiogramu. Na podstawie wyników tych badań, dobierana jest odpowiednia terapia antybiotykami podawanymi doustnie.

Cierpliwość i systematyczność kluczem do zdrowia

Syndrom przerostu bakteryjnego skóry u psów jest chorobą, której leczenie jest długotrwałe. Na domiar złego, bardzo często powraca. Dlatego podejmując terapię bądźmy systematyczni, zwracajmy uwagę na zalecenia lekarza weterynarii i informujmy go o zauważonych zmianach. Wizyty kontrolne, leki, zabiegi, będą wymagały od nas dużego zaangażowania i nakładu finansowego. Przez długi czas konieczna będzie specjalna pielęgnacja skóry naszego psa. Warto jednak podjąć to wyzwanie, ponieważ zdrowa skóra i lśniąca sierść naszego czworonoga to nie tylko duma jego właściciela, ale również gwarancja dobrego samopoczucia naszego psa.

data publikacji artykułu: 2018-11-27

Popularne teraz

Komentarze