Spanie z psem w jednym łóżku - pozwalać czy nie pozwalać?

Posiadanie czworonożnego pupila to przyjemność i odpowiedzialność. O psa należy dbać, opiekować się nim i kochać. Pies to także przyjaciel, którego wiele osób chce mieć blisko siebie zarówno za dnia, jak i nocą. To powoduje, że zwierzaki są częstymi gośćmi, nie tylko w sypialni, ale i w łóżku. Czy to na pewno dobry pomysł?

Pozwalasz spać swojemu psu/kotu w łóżku?

Popularność spania z psem

Choć nie każdy przyznaje się do tego, większość osób posiadających psa pozwala mu spać w łóżku. Niekoniecznie jest to codzienny rytuał, ale wiele osób nie zabrania psiakom wchodzenia na nocny wypoczynek do swojego łóżka. Według badań przeprowadzanych zarówno przez polskich, jak i amerykańskich naukowców, aż połowa właścicieli czworonogów śpi razem z nimi. Liczby te zmniejszają się w zależności od wielkości psa, gdyż w przypadku ras bardzo dużych wspólny sen deklaruje 31-33% właścicieli, z kolei z małymi psami śpi aż 62% właścicieli. Jednocześnie są to statystyki, które dotyczą w dużej mierze dorosłych, którzy zgadzają się na nocleg zwierzaków w swoich łóżkach znacznie chętniej, niż na spanie psów w łóżkach dzieci.

Pozwalać czy nie pozwalać?

Tak naprawdę o tym, czy pies może spać w łóżku i będzie to robił decyduje właściciel. Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pies spał poza łóżkiem, jednak jest to osobista decyzja właściciela. Są osoby, które nie wyobrażają sobie, żeby ich czworonożny przyjaciel spał na podłodze lub w innym pokoju, a są osoby, które mimo, że kochają zwierzaka nie chcą mieć go na kołdrze. Decyzja jest uzależniona od wielu osobistych czynników, chociaż warto wziąć pod uwagę kilka elementów.

Higiena snu a pies

Dobry właściciel dba o swojego psa i wykonuje przy nim wszelkie zabiegi higieniczne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pies spaceruje po podwórku kilka razy dziennie, a nie nosi butów, nie kąpie się go także po każdej wizycie na świeżym powietrzu. To oznacza, że nawet dobrze zadbany psiak może przynieść ze sobą liczne zabrudzenia czy to na łapach, czy na sierści. Mogą nawet zdarzyć się kleszcze, zwłaszcza u dużych psów, które muszą wybiegać się na świeżym powietrzu. kleszcze z kolei mogą przejść na człowieka. Trzeba o niehigienicznych aspektach spania z psem pamiętać, zanim wpuści się go do łóżka.

Bezpieczeństwo snu dla psa i właściciela

Spanie ze zwierzakiem należy rozważyć także pod kątem bezpieczeństwa- swojego oraz psa. W przypadku dużych psów niekoniecznie jest to wygodne, ale z pewnością wielkie psy nie są najlepszym towarzystwem do spania z małymi dziećmi. Mogłyby je przygnieść przez sen, a nawet przydusić. Z kolei w przypadku mniejszych ras, np. chihuahua to człowiek bywa dla nich zagrożeniem. Nocą może przygnieść psa, co dla mały zwierzaków stanowi poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Warto jest przemyśleć tę kwestię, ponieważ czym innym jest drzemka na kanapie z psem u boku, a czym innym przespanie wspólnie całej nocy.

Nadwyrężenie snu

Spanie z psem może być przyjemne, obok jest puszyste, ciepłe ciałko, do którego miło się przytulić (zwłaszcza zimą) i które daje poczucie bezpieczeństwa. Jednak spanie z psem tak samo jak przyjemne, może być męczące. Okazuje się bowiem, że psy potrafią spać tak samo niespokojnie, jak ludzie. To oznacza, że chrapią, sapią, wiercą się, kopią łapami, rozciągając się zajmując znaczną pozycję i w efekcie to właściciel zaczyna spać „w nogach” łóżka i nie wysypia się. Jest to związane z lansowaną przez niektórych teorią, że pies rozpoczyna dominację w łóżku, uznając je za swoje terytorium. Nie tylko zaburza to naturalną w domu pozycję właściciela jako osoby dominującej, ale nie pozwala się wyspać.

Nie jest to reguła i w większości psy uznają, że to właściciele dominują w domu oraz łóżku. Jednak warto podjąć pewne środki zapobiegawcze. Przede wszystkim nie powinno się pozwolić psu na spanie na swojej poduszce (również z uwagi na aspekt higieniczny), należy także kłaść się przed psem, a następnie zaprosić go do łóżka. Jednocześnie łóżko właściciela nie może być jedynym, jakie pies zna. Powinien mieć własne i sypiać z człowiekiem tylko na jego wyraźne zaproszenie.

Relaks, zdrowie i spanie z psem

Zwolennicy wspólnego odpoczynku z pupilem podkreślają wiele zalet, jakie posiada wspólne spędzanie nocy. Poczucie bezpieczeństwa przy czworonogu jest jednym z nich, gdyż czujne zwierze potrafi w porę ostrzec przed niebezpieczeństwem. Może to być utleniający się czad, który psy wyczuwają lub intruz w domu. Nie jest to jedyna zaleta wspólnych nocy. Bardzo często podkreślany jest pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Spanie razem z psem pozwala wyciszyć się, co jest przydatne osobom, które mają z tym problem przed nocnym wypoczynkiem. Obecność psa - koi, uspokaja, relaksuje, można go głaskać przed zaśnięciem albo korzystać z jego cichej obecności, która działa odprężająco. W wielu przypadkach pies zapewnia znacznie lepszy sen swojemu właścicielowi, jeżeli tylko pozwala mu się na dzielenie łóżka, ale… z rozsądkiem.

Przyjemne ciepło w łóżku

Poza działaniem terapeutycznym spanie z psem ma jeszcze inne zalety. Wśród nich należy wyróżnić ogrzewanie siebie nawzajem. Ciepło psa, jego rytmiczny oddech, bliskość, grzeją lepiej, niż jakikolwiek koc. Rozgrzewają zarówno w czasie zimy, kiedy noce są najzimniejsze, jak również w czasie choroby, a do tego psy po prostu lubią się przytulać. Jest to korzyść obustronna, z której każda strona jest zadowolona. Bliskość człowieka działa dobrze także na psa, który czuje większą bliskość z właścicielem.

A co z kotami w łóżku?

Psy to nie jedyne czworonogi, które sypiają z człowiekiem. Osoby mające koty także stają przed dylematem: pozwalać spać czy nie. Jest to istotne, gdyż oduczenie zwierzaka spędzania wspólnych nocy jest bardzo trudne.

Koty śpią inaczej, niż psy. Nie bywają tak aktywne podczas snu, nie kopią, nie wydają z siebie całej gamy dźwięków. Wolą zwinąć się w kołdrze ułożonej na człowieku, w jego nogach, na brzuchu, na plecach.

Mają jednak tendencję do nocnego przemieszczania się, w tym do chodzenia po właścicielu. Nawet jeżeli nie wybudzają ze snu tak, aby właściciel odzyskał świadomość, przeszkadzają w ciągłości wypoczynku. To może powodować poranne wstawanie z poczuciem zmęczenia. Nie licząc takich ewentualności, spanie z kotem ma takie same zalety, jak spanie z psem. Relaksuje, jego mruczenie jest przyjemne, odprężające, a drobne, ciepłe ciałko sprzyja ogrzaniu człowieka.

data publikacji artykułu: 2018-09-22

Popularne teraz

Komentarze