2018-11-10 21:29

Białko w diecie psów i kotów

Białko jest ważnym składnikiem diety u psów i kotów. Przede wszystkim pełni funkcję budulcową, immunologiczną, uczestniczy również w procesach trawiennych i odżywczych. Najlepiej przyswajalnym źródłem białka dla zwierząt mięsożernych, jest białko pochodzenia zwierzęcego.

Aminokwasy są to organiczne związki węgla, tlenu oraz azotu. U psów i kotów aminokwasami limitującymi nazywa się: lizynę, tryptofan i metioninę. Zarówno dobrze zbilansowana karma komercyjna jak i pożywienie przygotowywane w domu, powinno zaspokajać zapotrzebowanie zwierząt na aminokwasy. W przypadku psów, można wykorzystywać dwa rodzaje źródeł białka – roślinne i zwierzęce, natomiast pokarm dla kotów powinien zawierać białko pochodzenia zwierzęcego. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwiększone zapotrzebowanie na białka w diecie zwierząt młodych, gdzie białko bierze aktywny udział w fazie wzrostu i rozwoju organizmu, a także u zwierząt aktywnych, pracujących i samic w okresie ciąży lub laktacji .



Arginina

Jeden z aminokwasów – arginina, pełni funkcje energetyczne u zwierząt bezwzględnie mięsożernych, dlatego koty są szczególnie wrażliwe na jej niedobór. Objawy klinicznie przy braku argininy w diecie kotów są następujące: ślinienie, wymioty, przeczulica, porażenia, skurcze, śpiączka, a nawet zejście śmiertelne. U psów w przypadku niedoboru tego aminokwasu można zaobserwować: spadek apetytu, gwałtowne wymioty, ślinienie się, drżenia mięśniowe, zmętnienie soczewki oka.

Metionina

Kolejny ważny aminokwas to metionina. Zwiększone zapotrzebowanie na metioninę dotyczy przede wszystkim młodych zwierząt w fazie wzrostu, psów rasy Labrador oraz kotów, ze względu na większe zapotrzebowanie na taurynę, która wytwarzana jest m.in. z metioniny. Objawy kliniczne przy niedoborze tego aminokwasu obejmują np. utratę masy ciała, apatię, spowolnienie tempa wzrostu, strupowe zapalenie skóry.

Lizyna

Na szczególną uwagę wśród aminokwasów zasługuje lizyna. Obniżona dawka lizyny może znajdować się w karmach o dużej zawartości zbóż oraz w diecie wegetariańskiej. W przypadku stosowania takiej diety należy zadbać o dodatkowe uzupełnienie tego aminokwasu. Niedobory lizyny najczęściej obserwuje się u młodych psów w fazie wzrostu. Objawy spowodowane niedoborami to spadek apetytu i masy ciała.

Tryptofan

Tryptofan to kolejny z aminokwasów, który zasługuje na naszą uwagę. Tryptofan stosuje się jako wsparcie terapii w zaburzeniach behawioralnych psów i kotów. Szczególnie zalecany jest w stanach lękowych u psów i kotów, a także w przypadku zachowań agresywnych u psów.

Prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o zdrowiu pupili. Naszą rolą jest to, abyśmy przez pokarm dostarczali im właściwych składników odżywczych. Dzięki dobrze zbilansowanej oraz kompletnej diecie, zapewniamy psom i kotom pozostającym pod naszą opieką, niezbędnych składników odżywczych, co przekłada się na jakość i długość życia czworonogów.

data publikacji artykułu: 2018-11-10

Popularne teraz

Komentarze