2019-01-01 11:20

Dieta BARF u psa

Dieta dla zwierząt oparta na nieprzetworzonych produktach staje się coraz bardziej popularna. Surowe mięso, a może królik w całości w psiej misce ? – już nie powoduje zdziwienia. Dieta nawołuje do żywienia psiego przodka, czyli wilka. Czy faktycznie jest ona korzystna dla naszych czworonogów? Jakich wad i zalet możemy się spodziewać ?

Dieta BARF jest to skrót angielskiego określenia bones and raw food, czyli kości i surowe jedzenie lub biologically appropriate raw food, czyli biologicznie odpowiedni surowy pokarm. Istnieje także wiele modyfikacji tego żywienia. Jedni zakładają, że powinniśmy karmić samym mięsem, kośćmi i podrobami, drudzy, że do posiłku powinny w niewielkim stopniu dodawane być warzywa, owoce i produkty pochodzenia zwierzęcego np. jajka i inne. Podstawową zaletą surowej diety jest jej świeżość i brak chemicznych składników. Głównym założeniem żywienia BARF jest przybliżenie diety psa do diety wilka. Jeśli chodzi o rozkład składników dzielmy je na:

1. Produkty zwierzęce 80% :


• Mięso około 60% - najlepiej jeżeli pochodzą z różnych zwierząt. W diecie wskazany jest każdy rodzaj mięsa można zastosować wołowinę, cielęcinę, baraninę, jagnięcinę, koninę, kozinę, dziczyznę i drób. Ryby także są mile widziane, ponieważ stanowią źródło wysokowartościowego i dobrze przyswajalnego białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
• Podroby około 20% - np. żołądki-najlepiej z zawartością , serca, wątroby, nerki, płuca czy przełyki. Są one bardzo bogatym źródłem witamin.
• Kości około 20% - najlepiej połączone z chrząstkami. Są one dobrym źródłem wapnia, miedzi, cynku i wielu innych korzystnie wpływających na organizm substancji. Należy obserwować zwierzę, ponieważ nadmierna ilość kości może powodować zaparcia oraz inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W tym przypadku dobrym zamiennikiem będą skorupki jaj lub suplementy wapniowe.

2. Warzywa i owoce 15%:


• Warzywa około 75% - Oprócz cebuli, czosnku czy pora, których nie można podawać psu , istnieje wiele jarzyn, które może spożywać nasz czworonożny przyjaciel , np. marchewka, seler, cukinia, dynia czy pietruszka. Są one źródłem witamin, błonnika oraz związków mineralnych. Zaleca się podawać je surowo, najlepiej zmiksowane lub zgniecione, natomiast gdy pies wykazuje problemy gastryczne lub niechęć do ich jedzenia można je ugotować lub przygotować na parze. Pamiętaj, jeżeli zdecydujesz się podać zwierzęciu ziemniaki to tylko ugotowane! Są one dobrym rozwiązaniem przy diecie dla alergików. Uważaj na warzywa wzdymające np. bób czy fasola, mogą one powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego
• Owoce około 15% - tutaj musimy być ostrożni z ilością, ze względu na cukier w nich zawarty. Owocami, których pod żadnym pozorem nie możesz podać są winogrona, więc także rodzynki oraz awokado. Po za tym maliny, banany, jabłka czy truskawki, są jak najbardziej wskazane.

3. Dodatki 5% - tutaj możemy dodać wiele rzeczy takich jak :


• Produkty pochodzenia zwierzęcego np. jajka.
• Nienasycone kwasy tłuszczowe np. tran, olej z łososia, olej lniany.
• Gotowe witaminy i minerały np. specjalne preparaty przeznaczone do suplementacji zwierząt karmionych dietą BARF.

Na rynku istnieje wiele produktów gotowych, najczęściej są to tylko mieszanki produktów zwierzęcych – także wszystkie inne składniki i suplementy musimy dodać samemu. Jeżeli nie mamy doświadczenia w karmieniu żywnością nieprzetworzoną, gotowe mieszanki znacznie ułatwią nam życie i zmniejszą prawdopodobieństwo niedoborów żywieniowych w organizmie naszego pupila.

Witaminy i minerały

Dietę, należy suplementować witaminami oraz naturalnymi składnikami. Na rynku zoologicznym istnieje, już wiele produktów wspomagających sposób żywienia BARF. Natomiast do naturalnych produktów korzystnych dla naszego psa należą między innymi:
• Oleje rybne
• Oleje roślinne
• Jajka
• Skorupki jaj
• Algi morskie
• Spirulina
• Drożdże piwne
• Owoc dzikiej róży
• Małże nowozelandzkie
• Ostropest plamisty
• Siemię lniane

Ewolucja

Dieta psa, może nieznacznie, ale różni się od diety wilka. Wynika to z toku ewolucji i udomowienia naszego czworonożnego przyjaciela. Oczywiście, pożywienie powinno składać się głównie z produktów zwierzęcych . Pies uważany jest za organizm na granicy mięsożerności i wszystkożerności.

Zalety

Podstawową zaletą jest to, że dieta BARF pozbawiona jest chemicznych dodatków, konserwantów czy wzmacniaczy smaku. Z powodu braku obróbki termicznej zachowana jest wysoka aktywność biologiczna składników odżywczych. Szczególnie polecana zwierzętom z alergiami, z powodu pełnej kontroli nad składnikami. Nie występują w niej także szkodliwe substancje, które powstają w czasie obróbki termicznej. Wielu właścicieli praktykujących na swoich pupilach żywienie dietą BARF, zauważyło bardziej lśniącą sierść, czystsze zęby, mniejszą objętość stolców, mniejszą skłonność do alergii, mniejsze problemy z nadwagą czy też zwiększenie energii.

Wady

Jak każdy rodzaj żywienia dieta BARF, także ma swoje wady. Do szczególnych należy ryzyko zakażeń różnymi bakteriami, np. E.coli czy też Salmonella, wywołujących najczęściej biegunki i poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Istnieje, także większe prawdopodobieństwo inwazji pasożytów takich jak tasiemce czy też glisty. My także jesteśmy narażeni za zarażenie się od naszego pupila! Można oczywiście zminimalizować to ryzyko sięgając po produkty dobrej jakości oraz odrobaczając regularnie naszego zwierzaka. Jest to dieta wymagająca od nas wiedzy, cierpliwości oraz czasu. Źle dobrane proporcje różnych składników mogą doprowadzić do wielu chorób dietozależnych np. krzywice, niewydolność nerek. Szczególnie ważny jest stosunek wapnia do fosforu, zaburzony może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Niedobór wapnia prowadzi do demineralizacji kości i zmniejszeniu ich objętości. Podawanie szczególnie dużych kawałków kości, może prowadzić do problemów trawiennych, a zawłaszcza zaprać.

Wskazówki

Dieta BARF jest dobrym i naturalnym sposobem żywienia naszych pupili, ale nie dla każdego. Wymaga ona dużej wiedzy i zaangażowania ze strony właściciela oraz dobrej współpracy z lekarzem weterynarii. Na rynku nie ma idealnie zbilansowanej karmy dla każdego psa, bo każdy zwierzak jest inny i ma inne potrzeby. Produkty komercyjne i przetworzone ułatwiają nam życie, ale nie są one komponowane dla każdego z osobna, natomiast szczególnie te dobrej jakości karmy dają nam jak największe prawdopodobieństwo dostarczenia odpowiednich substancji odżywczych naszemu zwierzęciu. Karmiąc dietą BARF sam musisz odpowiednio skomponować wszystkie składniki oraz suplementy. Pamiętaj, że jeżeli nie masz czasu, ani należytej wiedzy na temat właśnie takiego żywienia, wybierając tą dietę narażasz swojego pupila na wiele niedoborów oraz poważnych chorób. Decydując się na ten rodzaj karmienia, powinieneś być w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii, należy okresowo robić badania w celu kontroli nad ewentualnymi niedoborami oraz koniecznością modyfikacji składników w posiłkach.

Dawki

Jeżeli zdecydowaliśmy się na karmienie dietą BARF, warto teraz zastanowić się nad dzienną dawką – ile czego? Tutaj bardzo pomocne mogą okazać się etykiety na gotowych mieszankach produktów zwierzęcych. Jeżeli jednak decydujemy się sami komponować wszystkie składniki, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że tryb życia, wiek, odbyte zabiegi np. sterylizacji czy kastracji psa będą wpływały na większe lub mniejsze zapotrzebowanie na poszczególne składniki w diecie.

Podsumowanie

Dieta oparta na produktach niepoddanych obróbce termicznej jest bardzo zdrowa i pozbawiona chemii. Pomaga w walce z otyłością oraz w większości przypadków ułatwia walkę z alergią. Natomiast źle skomponowana może poważenie zaszkodzić naszemu zwierzakowi. Jak w każdej diecie występują wady i zalety. Należy wybrać jak najbardziej odpowiednią formę żywienia nie tylko dla naszego pupila, ale także dla nas. Jeżeli nie jesteśmy w stanie odpowiedzialnie podjeść do sprawy i nie znamy konsekwencji nieodpowiednio zbilansowanych posiłków, lepiej wybrać dobrej jakości karmę komercyjną. Najważniejsze jest zdrowie naszego kochanego , czworonożnego przyjaciela.

data publikacji artykułu: 2019-01-01

Popularne teraz

Komentarze