Dieta suk ciężarnych i karmiących

Przygotowania do zapłodnienia, ciąża oraz karmienie stanowią dla suk okres wyjątkowo pracowity. Istotny element prawidłowej opieki nad przyszłą matką stanowi dbałość o pożywienie.

Przygotowania do zapłodnienia, ciąża oraz karmienie stanowią dla suk okres wyjątkowo pracowity. Zapotrzebowanie na energię może być wówczas nawet kilkukrotnie wyższe - np. podczas laktacji - niż standardowe. Istotny element prawidłowej opieki nad przyszłą matką stanowi dbałość o bogate w składniki odżywcze i odpowiednio kaloryczne pożywienie.

Przed ciążą

Aby organizm naszej pupilki poradził sobie z przyszły wysiłkiem, powinna ona być doprowadzona (przed planowanym zapłodnieniem) do jak najlepszej kondycji. Wśród miotów zwierząt niedożywionych lub zaniedbanych odnotowuje się dużo większą śmiertelność, niż w przypadku samic o dobrym stanie zdrowia.
Dodatkowym zabezpieczeniem pomyślności zapłodnienia może być zwiększenie ilości podawanych w karmie białka i kalorii ( na kilka dni przed i po planowanym kryciu). Wpłynie to korzystnie zarówno na produkcję komórek jajowych, jak i na jakość błony śluzowej macicy, w której to wspomniane komórki będą się zagnieżdżać.

Ciąża

Trwa u suk nieco ponad 60 dni. Przez pierwsze pięć tygodni dieta nie powinna zasadniczo odbiegać kalorycznością od dotychczas stosowanej. Dobra dieta to taka, która zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze, mineralne i witaminy. Z czasem drastycznie wzrasta zapotrzebowanie na substancje budulcowe - w drugiej połowie ciąży płody właściwie z dnia na dzień rosną, przez co dawka żywieniowa noszącej je suki może wynieść nawet dwukrotność porcji wyjściowej. Powiększenie masy ciała o kilkanaście, do 20 procent jest jak najbardziej pożądane - świadczy o prawidłowym przebiegu procesów fizjologicznych. Podawaną ilość jedzenia należy zwiększać stopniowo, wprowadzając także kilka mniejszych posiłków - zamiast jednego dużego - w ciągu dnia. Na kilka dni przed rozwiązaniem może się zdarzyć, że suka odmówi przyjmowania tak dużej ilości pożywienia. Nie ma w tym nic dziwnego - szczeniaki zajmują w jej brzuchu już tyle miejsca, że jedzenie może powodować dyskomfort i ucisk. W przypadku pojawienia się problemów z wypróżnianiem, ulżymy naszej podopiecznej podając jej łyżeczkę oleju parafinowego bądź tranu, wspomagających perystaltykę jelit.

Karmienie

Podczas laktacji u suki kilkukrotnie wzrasta zapotrzebowanie na białko. Należy o tym pamiętać podczas komponowania posiłków. Najlepiej jest tez pozostać przy opcji dzielenia posiłków na kilka porcji. Ułatwi to organizmowi zwierzęcia racjonalne gospodarowanie składnikami odżywczymi. Należy także pamiętać, że laktacja i połóg są bardzo energochłonnym czasem w życiu naszej pupilki. Dobrej jakości, zbilansowane pożywienie pomoże jej zregenerować nadwyrężony organizm.

Suplementacja

Witamina A (retinol). Jej niedobór powoduje mniejszą płodność suk oraz zahamowanie produkcji progesteronu, odpowiedzialnego za donoszenie ciąży. Brak retinolu może więc doprowadzić do poronień i przedwczesnych porodów, a także do wrodzonego obniżenia odporności u maluchów. Występuje w wątrobie, jajach, nabiale, marchwi i pomidorach, także w tranie.

Witaminy z grupy B. Ich brak może mieć wpływ na zaburzenia płodności u zwierząt, także na zaburzenia wzrostu płodów i ich niedokrwistość. Występują w drożdżach i wątrobie.

Witamina E. Jako przeciwutleniacz pełni w organizmie trudną do przecenienia rolę. Ochrania serce, wątrobę, wpływa na kondycję błon międzykomórkowych, uczestniczy w metabolizmie składników odżywczych, reguluje pracę wielu hormonów i enzymów. Niedobór wit. E powoduje zaburzenie czynności metabolicznych i rozrodczych. Bogate w nią są jaja, tran, orzechy i warzywa zielonolistne.

Żelazo, Wapń, Fosfor, Cynk, Miedź, Selen, Potas. Ich niedobory niekorzystnie odbiją się na samopoczuciu ciężarnej oraz zdrowiu jej potomstwa. Do Największych zagrożeń należą niedorozwój i niedokrwistość płodów, ich zwiększona śmiertelność, trudności okołoporodowe matki oraz długie wychodzenie z połogu.

Skład diety

Mięso, oleje, warzywa, sfermentowany nabiał (twaróg, jogurt), całe jaja, wątroba, drożdże (tzw. "zabite", zalane wrzątkiem i ostudzone), glony morskie powinny stanowić podstawę jadłospisu dobrze odżywiającego się przyszłej psiej matki. Białko z dobrego jakościowo mięsa, błonnik z warzyw, mikroelementy z alg oraz witaminy z jaj i wątroby dają pewność, że zapewniamy ukochanej suni odpowiednią opiekę.
Zawartość jadłospisu suki ciężarnej należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Wprowadzi on konieczne modyfikacje, ewentualnie poleci karmę komercyjną, stworzoną specjalnie dla zwierząt ciężarnych i karmiących.

data publikacji artykułu: 2010-04-21

Popularne teraz

Komentarze