Żywienie papug

Na samym początku należy zaznaczyć, że nie ma idealnego przepisu na karmienie naszego ptaka – jest to zależne od gatunku, stylu życia i poziomu ruchu, zdrowia, a nawet osobistych upodobań papugi – podobnie jak w przypadku ludzi, ptaki również mają swoje gusta, jeśli chodzi o poszczególne rodzaje pożywienia. Ważną wskazówką w doborze diety będzie na pewno to, co nasze zwierzątko jadłoby, gdyby żyło na wolności – pamiętajmy jednak, że żyje ono w innych warunkach, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie ilości danych składników i prawidłowe uzupełnienie diety.

Żywienie papug

Na samym początku należy zaznaczyć, że nie ma idealnego przepisu na karmienie naszego ptaka – jest to zależne od gatunku, stylu życia i poziomu ruchu, zdrowia, a nawet osobistych upodobań papugi – podobnie jak w przypadku ludzi, ptaki również mają swoje gusta, jeśli chodzi o poszczególne rodzaje pożywienia. Ważną wskazówką w doborze diety będzie na pewno to, co nasze zwierzątko jadłoby, gdyby żyło na wolności – pamiętajmy jednak, że żyje ono w innych warunkach, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie ilości danych składników i prawidłowe uzupełnienie diety.

Na sposób karmienia ptaka duży wpływ będzie mieć to, w jakich warunkach on żyje – ptaki trzymane w wolierach lub często wypuszczane dużo więcej się ruszają niż te ciągle trzymane w niewielkiej klatce, dlatego wymagają większej ilości jedzenia. Musimy więc przede wszystkim zadbać o wysoko kaloryczne produkty oparte na węglowodanach i białku, ale nie na tłuszczu – ten składnik jest bowiem bardzo niebezpieczny dla zdrowia naszych pupili. Pamiętajmy jednak, że ptaki jedzą bardzo często i mają szybki metabolizm – nie dziwmy się więc, gdy często zobaczymy je przy karmidełku, które zawsze powinno być pełne i czyste.

Podstawę diety powinny stanowić oczywiście gotowe mieszanki ziaren. Najlepsze będą te jak najwyższej jakości i polecane przez weterynarzy, ponieważ nie tylko dbają o dobór odpowiednich składników, ale też zapewniają ich prawidłową ilość. Jeśli jednak nie możemy zakupić takiego produktu, wybierając jego zamiennik, zwróćmy uwagę na skład – zarówno pod względem rodzajów nasion, jak i ilości substancji odżywczych. Pamiętajmy też, że ziarna nie mogą być prażone.

Najczęściej spotykane są różne odmiany prosa, dyni, jęczmienia, kukurydzy, owsa – wszystkie te są bezpieczne. Często do karm dodawane są także nasiona roślin oleistych – uważajmy więc, aby nie stanowiły ich podstawy, ponieważ zawierają dużo tłuszczu. Jako dodatek będą jednak odpowiednie. Mowa tu głównie o: słoneczniku, siemieniu lnianym, sezamie oraz orzechach.

Dietę papugi warto też uzupełniać o owoce, warzywa i kwiaty – konieczny jest jednak ich odpowiedni dobór i świeżość. Jeśli to możliwe, warto podawać je surowe, gdyż takie zawierają najwięcej wartości odżywczych – jednak nie róbmy tego, gdy mogą być w tej postaci trujące. Niektóre rośliny są nawet zabójcze dla ptaków, dlatego upewnijmy się, że to, czym je karmimy, jest dla nich w pełni bezpieczne (np. jabłko stanowi odpowiednie uzupełnienie diety, jednak nie może zawierać pestek). Bezpieczne owoce i warzywa to m.in.: jabłka (bez pestek), gruszki (również bez pestek), banany, granaty, kiwi, maliny, truskawki, buraki, brokuły, marchew, ogórki.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy też podawać im zepsutej żywności, a rośliny, które wybieramy, nie mogą być pryskane (w przypadku owoców egzotycznych należy je obierać ze skóry, gdyż w celach transportowych są one pokrywane silnymi środkami konserwującymi). W przypadku bakalii odradza się te suszone dwutlenkiem siarki, gdyż może on być śmiertelny – podawać można jedynie owoce suszone naturalnie, o czym informację znajdziemy na opakowaniu.

Raz w tygodniu należy też podawać ptakom źródło białka – np. w postaci ugotowanego na twardo jajka (zwłaszcza żółtka), białego sera, chudego, białego mięsa (gotowanego) czy ryb. Żaden z tych produktów nie może jednak być przygotowywany z solą. Zadbajmy też o jego odpowiednią temperaturę – pożywienie nie może być ani za zimne, prosto z lodówki, ani za gorące. Pamiętajmy też, że nadmiar białka również może być szkodliwy i prowadzić do chorób nerek, dlatego nie podawajmy go częściej niż jeden raz tygodniowo. Wyjątek stanowi jedynie okres lęgowy – gdy papuga składa jaja i karmi młode, potrzebuje więcej białka, dlatego należy dostarczać je codziennie.

Papugi lubią też inne formy podawanego jedzenia i często traktują je jak zabawę – jeśli więc chcemy nauczyć je spożywania nowych produktów, warto wykorzystać przeznaczone do tego specjalne zabawki. Od czasu do czasu możemy również podać ptakom specjalne kolby, jednak nie zapominajmy, że są one bardzo kaloryczne, więc nie wolno przesadzić z ich ilością i częstotliwością. Wiele gatunków lubi też proso w kłosach, które zawieszamy na klatce.

Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, ptaki nie powinny jeść soli, czekolady, kawy czy ostrych przypraw. Szczególnie unikaj tych składników. Często bowiem papugi lubią podkradać nam jedzenie z talerza, jednak pamiętajmy, że w wielu przypadkach jest ono mocno solone i przyprawiane – więc nie nadaje się dla ptaków, zwłaszcza jeśli zawiera dużo tłuszczu, który również jest szkodliwy.

Papugi z problemami zdrowotnymi wymagają specjalnego sposobu żywienia, który powinien nam zalecić weterynarz. Inna dieta jest również konieczna w przypadku piskląt – są one karmione przez rodziców, jeśli jednak z różnych powodów nie mogą oni tego zrobić, to my musimy się tym zająć, dbając nie tylko o pokarm, ale też prawidłową temperaturę i wilgotność powietrza. Pisklętom podawać należy odpowiednie preparaty do dokarmiania piskląt. Przez pierwsze dnia życia będzie to konieczne co 2-3 godziny, również w nocy. Po opierzeniu częstotliwość karmienia można zmniejszyć do 2 razy w ciągu dnia. Dietę warto jednak omówić z lekarzem weterynarii.

Pamiętajmy więc, żeby przy doborze diety dla papugi musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej gatunek, stan zdrowia oraz tryb dnia. Dieta musi być zbilansowana, oparta na węglowodanach i białku, ale należy ją uzupełniać o zawarte w owocach, warzywach i kwiatach witaminy i minerały. Bardzo szkodliwy w żywieniu jest nadmiar tłuszczu, jednak również w niewielkiej ilości powinien pojawić się w diecie. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać ptakom soli, czekolady i ostrych przypraw. Nie zapominajmy też o tym, by nasz pupil zawsze miał dostęp do świeżej, czystej wody – najlepiej przegotowanej, ale ostudzonej – a pojemniki, w których podajemy pokarm, były czyste.

data publikacji artykułu: 2017-04-19

Popularne teraz

Komentarze