Wyprawka dla kota

Decyzja o przyjęciu do naszego domu nowego członka rodziny zapadła – postanowiliśmy zaopiekować się kotem. Wiemy już, że będziemy go kochać i rozpieszczać, jednak zanim zwierzak pojawi się w progach naszego mieszkania, zadbajmy o to, aby skompletować wszystkie niezbędne elementy jego wyprawki. Nie jest to skomplikowane, jednak musimy wiedzieć, co będzie potrzebne. Co zatem powinno znaleźć się w zestawie najniezbędniejszych kocich akcesoriów? Z pewnością będzie to kuweta wraz z łopatką, odpowiedni żwirek, zestaw misek, transporter do przewożenia kota np. do lecznicy weterynaryjnej, a także jakieś zabezpieczenie na okno lub balkon. Ważne są też dodatkowe rzeczy, takie jak zabawki (wybór jest ogromny), drapak, posłanko (jednak nie wszystkie koty go potrzebują) oraz akcesoria pielęgnacyjne. Poniżej omówimy, czym kierować się przy wyborze poszczególnych elementów wyprawki dla kota.

Kompletujemy wyprawkę dla kota

Decyzja o przyjęciu do naszego domu nowego członka rodziny zapadła – postanowiliśmy zaopiekować się kotem. Wiemy już, że będziemy go kochać i rozpieszczać, jednak zanim zwierzak pojawi się w progach naszego mieszkania, zadbajmy o to, aby skompletować wszystkie niezbędne elementy jego wyprawki. Nie jest to skomplikowane, jednak musimy wiedzieć, co będzie potrzebne. Co zatem powinno znaleźć się w zestawie najniezbędniejszych kocich akcesoriów? Z pewnością będzie to kuweta wraz z łopatką, odpowiedni żwirek, zestaw misek, transporter do przewożenia kota np. do lecznicy weterynaryjnej, a także jakieś zabezpieczenie na okno lub balkon. Ważne są też dodatkowe rzeczy, takie jak zabawki (wybór jest ogromny), drapak, posłanko (jednak nie wszystkie koty go potrzebują) oraz akcesoria pielęgnacyjne. Poniżej omówimy, czym kierować się przy wyborze poszczególnych elementów wyprawki dla kota.

Kuweta

Kuweta należy do niezbędnego wyposażenia kociej wyprawki. Na rynku dostępne są różne rodzaje kuwet. Pierwszym typem kociej toalety jest zwykła kuweta odkryta. Jej zaletami są niewątpliwie cena i wielkość – są to kuwety najtańsze i gabarytowo pasujące do najmniejszych nawet mieszkań. Jednak koty mają instynktowny odruch zakopywania swoich odchodów, a niektóre kopią w żwirku bardzo zawzięcie. Wiąże się to z koniecznością ciągłego sprzątania rozsypanego piasku, co nie każdemu opiekunowi może odpowiadać. Również zapach unoszący się z odkrytej kuwety będzie bardziej wyczuwalny. Rozwiązaniem tej niedogodności może być kuweta kryta, czyli toaleta zamykana (w podobny sposób jak transporter) z wmontowanymi drzwiczkami. Jest ona wprawdzie nieco droższa i w jej przypadku trzeba wygospodarować więcej miejsca w mieszkaniu, jednak problemy z podłogą zasypaną żwirkiem czy z nieprzyjemnym zapachem zostają zminimalizowane. Niektóre koty boją się wejść do kuwety, w której zainstalowane są drzwiczki – jednak drzwiczki możemy oczywiście wyjąć do czasu, aż kot przyzwyczai się do swojej toalety. W przypadku kuwety krytej bądź odkrytej musimy zaopatrzyć się też w łopatkę do sprzątania tego, co nasz kotek wyprodukuje. Łopatki są różne zarówno pod względem wielkości jak i ceny. Jedno, o czym warto pamiętać to, aby dobrać wielkość oczek w łopatce do wielkości granulek żwirku – oczka nie mogę być zbyt małe, a żwirek musi swobodnie dać się przesiać przez łopatkę. Jeśli chodzi o kocie toalety, na rynku można zaopatrzyć się również w automatyczną kocią toaletę, którą wmontowuje się w system rur np. w łazience. To typ toalety, która całą robotę wykonuje za nas – sama spłukuje to, co kot zrobił, sama się oczyszcza. Jest to bardzo wygodne dla właściciela kota, jednak oczywiście wybór opcji automatycznej kuwety wiąże się ze sporym kosztem zakupu takiego sprzętu. Istnieją także kuwety tzw. bezżwirkowe – dla nielicznej grupy kotów, które nie tolerują żwirku. Kuweta beżżwirkowa rózni się tym od zwykłej kuwety odkrytej, że zaopatrzona jest w specjalną wkładkę z tworzywa sztucznego, która ułatwia sprzątanie po naszym kotku. Ten typ kuwety przydaje się też, gdy musimy pobrać mocz kota do badań.

zobacz polecane kuwety

Żwirek

Gdy wiemy już, jaką chcemy kuwetę, musimy pomyśleć nad zakupem odpowiedniego żwirku. Rozróżniamy kilka typów żwirku: żwirek bentonitowy (w postaci kamyczków), drewniany (w postaci drewnianych granulek, najczęściej możemy taki żwirek wyrzucać do toalety) oraz silikonowy (silikonowe granulki chłonące wilgoć). Żwirek może być zbrylający lub niezbrylający – ten drugi jest o tyle wygodniejszy, że wiąże wilgoć w grudki, które później wystarczy wybrać łopatką i wyrzucić; żwirek niezbrylający niestety nie ma tej zalety. W trosce o komfort opiekunów, istnieje cała gama żwirków zapachowych, jednak należy wiedzieć, że zapachy te nie zawsze odpowiadają kotu (co może spowodować jego niechęć do korzystania z kuwety). Dla małych kociąt, dopiero uczących się korzystania z kuwety, najlepszy będzie żwirek o drobnych granulkach (przypominający piasek i nie drażniący malutkich poduszeczek), natomiast dorosłe koty powinny bez problemu zaakceptować podłoże o większych granulkach. Wybór żwirku zależy zatem od upodobań kota oraz naszych. Wypróbujmy kilka rodzajów piasku, a na pewno znajdziemy optymalne rozwiązanie.

zobacz polecane żwirki

Transporter

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia jest transporter do przewożenia kota. I znów – istnieje szeroki wybór transporterów: koszyki, transportery wiklinowe, torby z materiału itp. Najwygodniejszy będzie chyba transporter plastikowy – jest on najlżejszy, najporęczniejszy, najłatwiejszy do utrzymania w czystości i najwytrzymalszy. Wielkość transportera zależy od gabarytów kota i określona jest najczęściej cyfrą (gdzie 1 to rozmiar najmniejszy, 2 – nieco większy itd.). Dodatkowymi akcesoriami, ułatwiającymi użytkowanie transportera są np. pasek na ramię (odciążający dłonie) czy kółka do transportera (montuje się je, aby móc przemieszczać transporter jak wózek). Przy wyborze transportera plastikowego, zwróćmy uwagę na mechanizm zamykania drzwiczek – musi być mocny i bezpieczny, aby zwierzak nie sforsował zamknięcia. Dodatkowo w takich transporterach spotkać możemy takie udogodnienia jak miseczki zawieszane na drzwiczkach, dodatkowe zamknięcie klatki od góry. W przypadku, gdy planujemy podróż samolotem i chcemy zabrać ze sobą kota, należy zadbać o to, aby transporter posiadał specjalny atest linii lotniczych (wystarczy podczas zakupu zapytać sprzedawcę, czy wybrany przez nas produkt taki atest posiada).

zobacz polecane transportery

Miski

Dla kota potrzebować będziemy osobne miseczki na wodę i na pokarm (oddzielnie suchy i mokry). Nie ma sensu kupować misek zbyt dużych, takie o pojemności 0,3ml powinny wystarczyć (na wodę może być trochę większa). Jeśli chodzi o rodzaj tworzywa, z jakiego wykonane są naczynia – najlepsze będą miski metalowe lub ceramiczne. Miseczki plastikowe dość szybko się zużywają (rysują się, pękają). Oczywiście do misek należy wsypać kolejny element wyprawki, czyli dobrej jakości kocią karmę (suchą lub mokrą). Niektóre koty nie lubią smaku wody z miski metalowej, dlatego zwróćmy uwagę, czy nasz pupil nie unika przypadkiem picia z takiego naczynia.

zobacz polecane miski i poidełka

Zabezpieczenie okna, balkonu i okna uchylnego

Zanim kot pojawi się w naszym domu, należy pomyśleć o o zabezpieczeniu w jakiś sposób okien i balkonu. Jest to istotne, dlatego, że kot może wyskoczyć przez otwarte niezabezpieczone okno lub balkon i nieszczęście gotowe. Istnieje wiele przypadków kotów, dla których upadek zakończył się tragicznie. Zabezpieczyć okno lub balkon można np. siatką rybacką, siatką z blachy ocynkowanej lub siatką dostępną w wielu, zwłaszcza internetowych, sklepach zoologicznych. Możliwości zabezpieczeń jest wiele – inspiracji możemy poszukać na kocich stronach i forach internetowych. Jeszcze słowo o oknach uchylanych od góry, czyli o tzw. oknach uchylnych - nie każdy ma świadomość, jakie zagrożenia płyną ze strony takich okien. Mianowicie, wiele kotów, próbując sforsować przeszkodę w postaci uchylnego okna, powiesiło się. Wbrew pozorom uchylanie okien nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza w przypadku żywiołowego i pomysłowego kociaka, ale w przypadku dorosłych kotów również. Warto o tym pamiętać i postarać się zabezpieczyć szczelinę powstałą podczas uchylania takiego okna. Na rynku dostępne są kratki ochronne na okna uchylne, produkowane właśnie z myślą o kotach.

zobacz polecane zabezpieczenia

Drapak

Kot ma naturalny odruch ścierania pazurków, gdy te są już byt długie. Jako narzędzie do ich ostrzenia może niestety wybrać sobie kanapę lub szafę. Odruchu drapania nie da się kota oduczyć, dlatego, jeśli nie chcemy mieć podrapanych mebli, zorganizujmy kotu drapak. Może to być zwykły pieniek lub kawałek kartonu czy dywanu, na którym nasz pupil będzie ostrzył swoje pazurki lub też profesjonalny drapak zakupiony w sklepie zoologicznym (czyli słupek owinięty sznurkiem sizalowym – może być jednoelementowy lub rozbudowany; dostępne są też tzw. kocie drzewka, czyli drapaki imitujące drzewa). Aby zachęcić kota do korzystania z drapaka, możemy spryskać taki słupek preparatem o wabiącym kota zapachu lub udekorować go zabawkami wypełnionymi kocimiętką.

zobacz polecane drapaki

Zabawki

Zabawa jest ważnym elementem w życiu kota (niezależnie od wieku!), dlatego należy zadbać o zakup zabawek dla niego. Najatrakcyjniejsze będą dla kota zabawki szeleszczące, dzwoniące, turlające się, świecące. Zachęcająco działa też zapach kocimiętki. W sklepach zoologicznych znajdziemy wszelkiego rodzaju piłeczki, dzwoneczki, myszki, wędki, piórka, szeleszczące tunele dla kotów, laserki itp. Zabawki te z pewnością pobudzą naszego pupila do aktywności, zapewnią mu odpowiednią dawkę ruchu, nie pozwolą mu się nudzić, a także zachęcą do zabawy nas, co wpłynie korzystnie na więź z naszym kotkiem. Oczywiście, zabawki możemy wykonać samodzielnie, jednak uważajmy wtedy, aby były one bezpieczne dla kota. Połknięcie nitki (uwaga na kłębki wełny!), kawałka folii aluminiowej czy choinkowego „anielskiego włosia” może skończyć się dla naszego zwierzaka tragicznie. Gdy do zabawy używamy laserowego światełka (koty uwielbiają gonić za światełkiem lasera puszczonym na ścianę), pamiętajmy aby nie świecić prosto w kocie oczy (może to doprowadzić do uszkodzenia oka).

zobacz polecane zabawki

Dodatkowe akcesoria (pielęgnacyjne i inne)

Jeśli mowa o dodatkowych akcesoriach pielęgnacyjnych, przydadzą się te najbardziej podstawowe: cążki lub gilotynka do skracania pazurków, szczotka lub zgrzebło do czesania kociej sierści, a w przypadku długowłosych kotów puder ułatwiający rozczesywanie futra. Koty czyszczą swoją sierść samodzielnie, zatem szampon nie jest nam niezbędny, ale możemy oczywiście zakupić ten kosmetyk (przydaje się czasem, gdy kot naprawdę się wybrudzi).
Inne dodatkowe elementy kociej wyprawki to np. legowisko, czy smycz z szelkami. Większość kotów nie potrzebuje specjalnego posłania, gdyż wybierają sobie za każdym razem inne miejsce do spania. Jeśli jednak chcemy, możemy przygotować koszyk lub budkę – zapewne od czasu do czasu nasz pupil chętnie tam zagości na krótką lub dłuższą drzemkę. Smycz i szelki przydadzą się, gdy planujemy wyprowadzać kota na spacery. Znacznie lepsze będą tu szelki niż obróżka, bowiem kotu trudniej jest się wyswobodzić z takich szelek.

Wymienione wyżej elementy kociego wyposażenia to tylko te najbardziej niezbędne rzeczy. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo przeróżnych akcesoriów, nie sposób wymienić wszystkich. Z czasem zorientujemy się, co warto byłoby jeszcze sprawić naszemu kotu, aby był szczęśliwy. Jednak na początek pamiętajmy o podstawowym wyposażeniu: kuwecie, żwirku, miskach i karmie, transporterze, zabezpieczeniu okien, drapaku, zabawkach i ewentualnie dodatkowych akcesoriach.

zobacz polecane akcesoria

Transporter jednorazowy Vetbox

Połączenie wszystkich zalet tradycyjnych transporterów z niską ceną. Rewelacyjne rozwiązanie na niespodziewane sytuacje. Higieniczne, ekologiczne i jednorazowe. Taki transporter może posłużyć w wielu sytuacjach. Kosztuje niewiele i można trzymać go złożonego, przez co zabiera bardzo mało miejsca.

data publikacji artykułu: 2009-06-15

Popularne teraz

Komentarze