wróć

Zatrucie u kota

 

Zatrucie u kota

Zatrucia mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia kota. Wiedząc, że kot to zwierzę z natury ciekawskie, powinniśmy odciąć naszemu pupilowi dostęp do niebezpiecznych środków takich, jak np. środki czystości, płyn hamulcowy, niektóre rośliny, trutka na szczury, chemikalia, czy leki. Jednak często to my sami przez swoje niedbalstwo czy brak wyobraźni przyczyniamy się do spożycia przez kota trującej substancji. Najczęściej do zatruć dochodzi ze strony przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz skóry (kocia skóra ma tę właściwość, że łatwo przepuszcza substancje chemiczne).

Najczęstszymi objawami zatrucia są:

- wymioty (czasem krwawe)
- ślinotok
- biegunka
- utrata apetytu
- bladość śluzówek
- osowiałość
- problemy z oddychaniem
- problemy z poruszaniem się
- zaburzenia równowagi
- silne, bolesne skurcze
- krew w moczu oraz stolcu
- zapaść serca
- drgawki
- ospałość
- omdlenia, utrata przytomności
- gorączka
- kaszel, kichanie
- nerwowość
- nadmierne pobudzenie
- lęk, niepokój

vetid

Jeśli podejrzewamy zatrucie u naszego kota, niezwłocznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii. W przypadku zatrucia każda minuta może być decydująca dla życia zwierzęcia. Oczywiście, często nie wiemy jaki środek zaszkodził naszemu pupilowi i niestety zazwyczaj moment zatrucia bywa przez nas nie zauważony. Jeśli jednak udało się nam przyłapać kota na gorącym uczynku i wiemy czym się zatruł, zabierzmy ze sobą próbkę tej substancji do lecznicy – umożliwi to lekarzowi szybsze podanie właściwej odtrutki. Jeśli kot wymiotował, można też zabrać próbkę wymiocin – prawdopodobnie znajduje się w nich szkodliwa substancja.

Czasami natychmiastowy kontakt z lekarzem nie jest możliwy – wtedy postarajmy się udzielić kotu pierwszej pomocy. Jednak tak szybko, jak to tylko możliwe przekażmy go w fachowe ręce weterynarza. Jest to bardzo ważne, gdyż leczenie zatruć to nie tylko udzielenie pierwszej pomocy, ale przede wszystkim podanie właściwych leków, ocena wpływu trucizny na organizm kota oraz leczenie powstałych uszkodzeń. Na czym polega pierwsza pomoc w wypadku zatrucia? Różni się ona w zależności od tego, jakiego rodzaju jest to zatrucie. Nie zawsze też udzielenie pierwszej pomocy jest możliwe!

W przypadku zatruć oddechowych ważne jest, aby wynieść zwierzę z niebezpiecznego pomieszczenia oraz zapewnić mu dopływ świeżego powietrza. Substancje lotne takie, jak np. benzyna, terpentyna czy nafta bardzo silnie podrażniają płuca i mogą w efekcie doprowadzić do poważnej niewydolności układu oddechowego lub toksycznego zapalenia płuc. Oczywiście, jak najszybciej udajemy się z kotem do lekarza weterynarii.

Zatrucia ze strony układu pokarmowego spowodowane są połknięciem lub zlizaniem przez kota substancji trującej. Przykładowe trucizny, które dość często stają się przyczyną tego rodzaju zatruć to wszelkiego typu substancje żrące, glikol etylowy (powszechnie stosowany przeciw zamarzaniu), aspiryna (dawka 100mg aktywnego składnika powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w tabletce znajduje się aż 500mg), kwas benzoesowy (popularny konserwant używany w przemyśle spożywczym), środki przeciw insektom, trutka na szczury, niektóre rośliny (uwaga na kwiaty doniczkowe – istnieje cała lista roślin doniczkowych niebezpiecznych dla kotów) oraz w okresie świątecznym igły i gałązki z żywych choinek. Jeśli widzimy, że kot zjada właśnie którąś z wyżej wymienionych substancji, należy przede wszystkim przerwać mu jej spożywanie. Jeśli jest już na to za późno i obserwujemy charakterystyczne objawy, udzielmy pierwszej pomocy – pamiętajmy jednak, że w przypadku każdej trucizny pomoc ta wygląda nieco inaczej.

Gdy kot najadł się substancji żrącej, przepłuczmy jego pyszczek czystą wodą (uważajmy, by kot się nie zachłysnął!), a następnie w celu ochrony błon śluzowych podajmy mieszankę surowego białka jaja i oleju jadalnego. W żadnym wypadku nie prowokujmy wymiotów, gdyż może to spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia układu pokarmowego (zwłaszcza górnego ich odcinka). Glikol etylowy uszkadza nerki zwierzęcia, dlatego musimy w ciągu kilku godzin znaleźć się z kotem w lecznicy. Później niestety uszkodzenia nerek mogą być tak poważne, że na pomoc będzie za późno. Charakterystyczne objawy zatrucia glikolem etylowym to zaburzenia równowagi, wymioty oraz skurcze. Jeśli kot połknął aspirynę, musimy wywołać u niego wymioty (najlepiej, gdy lekarz poda zwierzęciu odpowiedni środek, jednak w warunkach domowych możemy użyć silnie osolonej wody, która jednak może zaszkodzić, jeśli nie zostanie zwrócona).

Ze względu na specyficzny metabolizm kota, należy uważać z przedawkowaniem kwasu benzoesowego (bardzo powoli rozkładającego się w kocim organizmie). Dawka śmiertelna dla kota wynosi 0,8 g czystego kwasu benzoesowego, a pokarmy dla ludzi zawierają go ok. 0,4g na 100g pokarmu. Nie przesadzajmy więc z podawaniem naszemu ulubieńcowi konserwowanej żywności. Niektórzy właściciele nieświadomie doprowadzają do zatrucia kota przez zastosowanie środków insektobójczych w celu zwalczenia pcheł (nie wolno tego robić!). Gdy zorientujemy się, że przyczyną zatrucia jest taki właśnie środek (objawy są następujące: brak apetytu, apatia, bladość śluzówek, dreszcze, ślinotok, biegunka), należy umyć kota ciepłą wodą bez mydła, owinąć ręcznikiem i zawieźć do lecznicy.

Zatrucie trutką na szczury jest bardzo niebezpieczne, koty często umierają po spożyciu trutki. Zawiera ona dwa rodzaje substancji: strychninę oraz kumarynę. Strychnina poraża układ nerwowy – zwierzę po jej zjedzeniu wykazuje nadpobudliwość, nerwowość i lęk, a po niedługim czasie pojawiają się też drgawki i skurcze ciała. Zwierzę z podejrzeniem zatrucia strychniną trzeba zawinąć w koc i zabrać natychmiast do lekarza. Kumaryna może doprowadzić do krwotoków wewnętrznych (to one są przyczyną śmierci kota w ciągu ok. 1-2 dni od spożycia tej substancji), gdyż drastycznie ogranicza krzepliwość krwi. Możemy podejrzewać zatrucie kumaryną, gdy w odchodach, moczu i wymiocinach kota znajduje się krew, na dziąsłach widać sińce lub krew, a na gałkach ocznych pojawiły się czerwone plamki. Jedynie lekarz weterynarii jest w stanie pomóc kotu w przypadku zatrucia trutką na szczury.

W przypadku roślin domowych, najlepiej wyeliminować te szkodliwe z otoczenia kota. Zwierzę to instynktownie podgryza wszelką dostępną roślinność, gdyż w naturze w celu oczyszczenia przewodu pokarmowego z kul włosowych zjada ono trawę. Gdy zauważymy jednak, że kot spożył zakazaną roślinę, udajmy się do lekarza weterynarii, który zdecyduje jak zwierzakowi pomóc.

Przy zatruciu ze strony skóry należy usunąć truciznę przez zmycie ciepłą wodą jak największej jej ilości. Następnie osuszamy futro kota ręcznikiem, a ponieważ najprawdopodobniej zlizał część trucizny, podajemy mu 3-4 tabletki węgla aktywnego rozpuszczonego w 75ml wody (najlepiej użyć w tym celu strzykawki bez igły). Węgiel aktywny wiąże w przewodzie pokarmowym wszelkie toksyny i działa na nie neutralizująco. Gdy na kociej sierści znajdziemy smołę, farbę lub smar, nigdy nie używajmy do jej oczyszczenia rozpuszczalnika! Substancje zawarte w rozpuszczalniku mogą kota zabić. Smołę lub smar można spróbować zmyć tłuszczem spożywczym (np. masłem), jednak jeśli zabrudzenie jest bardzo silne lub sierść jest sklejona od farby olejnej, konieczne będzie wycięcie ubrudzonego futerka nożyczkami.

Pamiętajmy, aby nie traktować pierwszej pomocy jako jedynego sposobu ratowania zwierzęcia. Kontakt z lekarzem weterynarii jest w przypadku zatruć absolutnie konieczny i powinien mieć miejsce jak najszybciej od chwili zauważenia niepokojących objawów.

Jak widać, zatrucie może skończyć się dla kota tragicznie, dlatego ważne jest zabezpieczenie go przed ewentualnym kontaktem z toksycznymi środkami. Pamiętajmy, aby wszelkie substancje żrące, chemikalia, środki do czyszczenia rur, środki czystości, odmrażacze, benzynę i inne tego typu produkty trzymać w miejscu niedostępnym dla kota. Nigdy nie zostawiajmy też tych środków w otwartych opakowaniach, a gdy wyrzucamy puste opakowanie, zadbajmy, aby pojemnik na śmieci był również poza zasięgiem naszego zwierzaka. Koniecznie wyeliminujmy z otoczenia kota (czyli z domu i ogrodu) wszelkie toksyczne rośliny. Jeśli wykładamy trutkę na szczury lub wiemy, że została gdzieś wyłożona, należy uniemożliwić kotu dostęp do niej. Lekarstwa należy odizolować w zamkniętej szafce i nigdy nie wolno podawać kotu leków, które nie zostały przepisane przez weterynarza. Nie przekraczamy też dawki leku, który lekarz zalecił. Pamiętajmy, że to my musimy zachować czujność, wykazać się wyobraźnią i umiejętnością przewidywania, ponieważ kot nie jest w stanie tego zrobić. To od nas zależy jego bezpieczeństwo.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 6 x 400 g - Tuńczyk z kurczakiem

  24.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g - Drób z krewetkami

  29.80

  Pedigree DentaStix Fresh - Dla średnich psów, 720 g, 28 szt.

  24.80

  12 kg Royal Canin w super cenie! - Sterilised 37

  175.80
 • Cavia Complete pokarm dla świnek morskich - 2 x 1,75 kg

  59.80

  Megapakiet Felix Fantastic w niskiej cenie, 44 x 100 g - Mięsno - rybne smaki, 44 x 100 g

  49.80

  3 x Rocco Chings mięsne paski do żucia w super cenie! - Filet z kurczaka, 750 g

  39.80

  Duże opakowanie Bosch + Chewies Kosteczki, półwilgotne, wołowina gratis! - Active, drób, 15 kg

  94.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Adult Large Breed Light, kurczak, 2 x 12 kg

  275.80

  Hills Feline Adult, 6 x 85 g - Indyk

  19.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 6 x 400 g / 375 g - No. 107, kangur (6 x 400 g)

  64.80

  5 + 1 gratis! zooplus Selection karma , 6 x 400 g - Junior, cielęcina

  33.20
 • Royal Canin Bulldog Adult - 12 kg

  164.80

  Megapakiet zoolove dla kota, 24 x 140 g - Pakiet mieszany

  114.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size w super cenie! - Medium Junior, 18 kg

  179.80

  8in1 Delights Pro Dental Twisted Sticks - 35 sztuk

  35.80
 • Bozita Feline Indoor & Sterilised - 2 x 10 kg

  294.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Pakiet mieszany 1

  199.80

  Bosch HPC Soft Kurczak & banan - 2 x 12,5 kg

  349.80

  Rinti Filetto, 6 x 420 g - Kurczak i wołowina w galarecie

  44.80
 • Cesar Senior Vital 10+, 24 x 150 g - Kurczak z ryżem

  79.80

  JR Farm Super - pokarm dla gryzoni - 1 kg

  14.80

  Bosch Adult Mini Light - 2,5 kg

  26.80

  Happy Dog Supreme Mini Baby & Junior - 2 x 4 kg

  129.80
 • Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 6 x 400 g - Drób z wołowiną

  22.80

  Hills Canine Adult Light, kurczak - 2 x 12 kg

  274.80

  Pakiet próbny: 400 g Concept for Life + Cosma Nature 6 x 70g - Light + Cosma Nature

  29.80

  Royal Canin Urinary S/O Moderate Calorie UMC 20 - 6,5 kg

  149.80
 • Royal Canin Medium Adult - 15 kg

  153.80

  Buty S & P Boots - Rozm. M

  49.80

  Megapakiet Bozita Naturals Pate, 24 x 410 g - Pakiet mieszany: kurczak i jagnięcina, kurczak, makrela

  115.80

  Hills Prescription Diet Canine a/d Restorative Care - 12 x 156 g

  89.80
 • Kattovit Urinary, z kurczakiem - 2 x 4 kg

  149.80

  Smycz Flexi Vario S czerwona, 8 m - Pasek LED Flash, S/M

  27.80

  Concept for Life All Cats - 2 x 10 kg

  269.80

  Pakiet Grau Puszka dla Łasucha, bez zbóż 12 x 100 g - Kurczak i cielęcina

  44.80
 • Heim Bio-Thane smycz w kolorze jaskrawo-zółtym - Dł. szer.: 500 x 1,3 cm

  59.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - Królik

  43.80

  10 + 2 gratis! Wolf of Wilderness Adult, 12 x 800 g - Pakiet mieszany

  99.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, saszetki, 12 x 70 g - Tuńczyk z doradą

  35.80
 • Hills Prescription Diet Canine r/d Weight Reduction - 4 kg

  109.80

  Beaphar zestaw do pielęgnacji zębów - Szczoteczka do zębów i pasta (100 g)

  19.80

  Trainer Natural Medium, kurczak, ryż i aloes - 2 x 12,5 kg

  279.80

  4 kg Smilla + pakiet Toothies & Hearties, 2 x 125 g gratis! - Kitten

  39.80
 • Royal Canin Ageing +12 - 400 g

  16.80

  Klatka transportowa Double Door z wygodną poduszką - 63 x 55 x 61 cm

  159.80

  Happy Dog Tasty Sticks Nowa Zelandia - 3 x 10 g

  7.80

  1 + 1 gratis! Barkoo Mini Bones, 400 g - Drób

  7.80
 • Automat do karmy TX2 - 30 x 7 x 24 cm

  69.80

  Cavia Complete pokarm dla świnek morskich - 8 kg

  119.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g - Śledź z krewetkami

  89.80

  Pedigree DentaFlex - Dla średnich psów, 9 x 80 g

  49.80
 • Fitmin Program Mini Maintenance - 2 x 15 kg

  274.80

  Felisept Home Comfort dyfuzor - Dyfuzor i flakonik 30 ml

  89.80

  12,5 kg/15 kg Happy Dog Supreme + zabawka Świnka do masażu gratis! - Fit & Well Light 1 - Low Carb, 12,5 kg

  154.80

  Duże opakowanie Eukanuba + miska gratis! - Golden Retriever, 12 kg

  133.80
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g - Kurczak z ziemniakami

  29.80

  Catessy kawałeczki w galarecie, 12 x 405 g - Łosoś i pstrąg

  24.80

  Pakiet GranataPet Symphonie, 12 x 200 g - Czysty kurczak

  84.80

  10 / 15 kg Yarrah Bio + Zabawka „Choinka” gratis! - Yarrah Bio, kurczak i zboża, 15 kg

  219.80
 • Felini Tauryna - 100 g

  49.80

  Catit kuweta dla kota - Biało-jasnoniebieska

  99.80

  Mieszany pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit - 6 x 400 g

  41.80

  Smilla Adult Urinary - 10 kg

  89.80
 • Piłeczka Mr. Woodfield z gałązek wierzby i jabłkiem w środku - 2 sztuki

  17.80

  RINTI Canine Diabetes - 400 g

  5.80

  KONG Wubba Weaves - L

  39.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + Świąteczna piłka na sznurku gratis! - Maxi Digestive Care, 15 kg

  169.80
 • Royal Canin Bulldog Adult - 12 kg

  164.80

  8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g - S

  9.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g - Łosoś i indyk

  79.80

  Purina One 1,5 kg lub 2 x 800 g + wędka dla kota gratis! - Sensitive, 1,5 kg

  21.80
 • Dibo Premium szyje indycze - 750 g

  32.80

  Royal Canin Golden Retriever Junior - 14 kg

  189.80

  Smilla Kitten, 6 x 200 g - Z cielęciną

  15.80

  Royal Canin Club / Selection + przysmak Dokas Paski do żucia, półwilgotne, 70 g gratis! - Club Pro Energy HE, 20 kg

  139.80
 • Purina ONE Senior 7+ - 2 x 800 g

  23.80

  Hills Feline Indoor Cat Adult, kurczak - 1,5 kg

  49.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z sezamem - 12 x ok. 11 cm

  29.80

  12 x 85 g Schesir Natural z ryżem w super cenie! - Czysty kurczak z ryżem

  34.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

oddam psa
ff