wróć

Kleszczowe zapalenie mózgu

 

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową przenoszoną przez kleszcze. Zapadają na nią zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Choroba ta może występować w czterech postaciach: mózgowej, oponowej, mózgowo-rdzeniowej oraz czwartej, będącej połączeniem trzech poprzednich. U psów może występować bardzo ostro i skończyć się śmiercią zwierzęcia w ciągu kilku dni od wystąpienia pierwszych symptomów. Należy uważać podczas usuwania kleszczy, ponieważ istnieje ryzyko zakażenia podczas tego zabiegu (najlepiej wykonywać go w gumowych rękawiczkach).

Objawy

Symptomy choroby często ustępują po 2-3 tygodniach. Jeśli wystąpią objawy mózgowe, rdzeniowe lub móżdżkowe, choroba może mieć bardzo ciężki przebieg. Obserwuje się też niekiedy pochorobowe następstwa takie, jak niedowład kończyn, depresja, zanik mięśni lub przewlekłe bóle głowy. Do charakterystycznych objawów kleszczowego zapalenia mózgu należą:

- gorączka
- utrata apetytu
- zmęczenie
- bóle głowy
- przeczulica skóry
- drgawki
- zaburzenia równowagi
- porażenie wszystkich kończyn

Diagnozowanie i leczenie

Lekarz weterynarii musi zawsze odróżnić kleszczowe zapalenie mózgu od wścieklizny (występują podobne objawy). Niestety, nie istnieje przyczynowe leczenie kleszczowego zapalenia mózgu, dlatego stosuje się jedynie leczenie objawów, które zazwyczaj samoistnie ustępują po okresie 2-3 tygodni od momentu zarażenia. Nie istnieje szczepionka zabezpieczająca zwierzęta przed kleszczowym zapaleniem mózgu.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu, należy po pierwsze, systematycznie stosować odpowiednie preparaty zabezpieczające przed kleszczami (w postaci spot-on, sprayu, płynów, kropli itp. - zasięgnijmy porady lekarza weterynarii, który najlepiej doradzi, jaki preparat będzie odpowiedni dla naszego zwierzęcia oraz jak powinno się go stosować), a po drugie, po każdym spacerze starannie przeglądać sierść naszego pupila w celu usunięcia kleszczy. Jeśli potrafimy, usuwamy kleszcza samodzielnie. Pamiętajmy, że należy to robić w odpowiedni sposób: w żadnym wypadku nie smarować go masłem ani nie polewać wodą, ponieważ możemy w ten sposób spowodować, że kleszcz wstrzyknie własną zakażoną krew do krwiobiegu zwierzęcia. Najlepiej usunąć kleszcza przy pomocy specjalnej pęsetki, wykręcając go ze skóry w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nie należy kleszcza gwałtownie ciągnąć! Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z prawidłowym usunięciem kleszcza, udajmy się do weterynarza.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa
ff