wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

vetid

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Senior Ageing Sterilised 12+ - 4 kg

  89.80

  Miska ze stali szlachetnej do baru - 2,8 l, Ø 25 cm

  14.80

  Biokats Micro żwirek dla kota - 14 l

  27.80

  Trixie Gantry rusztowanie do wspinaczki i huśtania - Długość: 34 cm

  19.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g - Tuńczyk z warzywami

  69.80

  Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 10 kg - Junior, kurczak i ryż

  354.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - Kaczka

  24.80

  Royal Canin Renal Special - Veterinary Diet - 2 x 10 kg

  374.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 95 g - Filet z kurczaka

  20.80

  Happy Dog Supreme Sensible Karaiby - 2 x 12,5 kg

  479.80

  Transporter Catit White Tiger Voyageur, biały - 48 x 32 x 28 cm

  69.80

  Schmusy Nature w miseczkach, 24 x 100 g - Wołowina, drób, ryż i ekstrakt z granatu

  42.80
 • Przysmak dentystyczny Bay-o-pet, 140 g - dla dużych psów

  19.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g - Pakiet mieszany 2

  29.80

  Purina Dog Chow Adult Active Chicken, kurczak - 2 x 14 kg

  194.80

  Duże opakowanie Bosch + Chewies Kosteczki, półwilgotne, wołowina gratis! - Age & Weight, kurczak, 11,5 kg

  159.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g - Tuńczyk z młodymi sardynkami

  59.80

  Kurczak - zabawka - 1 sztuka

  6.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g - Kurczak

  69.80

  Enio drapak dla kota - 35 x 35 x 55 cm

  44.80
 • Schesir w galarecie, 6 x 85 g - Tuńczyk

  19.80

  Bosch Senior - 2 x 12,5 kg

  159.80

  9 + 3 gratis! Feringa karma mokra dla kociąt, 12 x 200 g - Indyk

  40.20

  Duże opakowanie Pedigree + bransoletka I love my dog gratis! - Pedigree Junior Maxi, z kurczakiem i ryżem

  87.80
 • Pakiet Schmusy Nature w puszkach, 12 x 190 g - Dziczyzna, tuńczyk i makaron

  31.80

  Dreamies przysmaki na zdrowie kota, 55 g - Piękna sierść

  5.80

  12 kg Royal Canin w super cenie! - Sterilised 37

  175.80

  Rinti Canine Intestinal, jagnięcina - 400 g

  5.80
 • Rinti Extra Chicko z kurczakiem - 500 g

  29.80

  Lukullus Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego - 2 x 15 kg

  319.80

  Belcando Senior Sensitive - 2 x 15 kg

  449.80

  Duże opakowanie Purina Pro Plan - Medium & Large 7+ Sensitive Optiderma, łosoś i ryż, 14 kg

  164.80
 • Worlds Best Cat Litter Extra żwirek silnie zbrylający się - 6,35 kg

  74.80

  Royal Canin Obesity Management DP 34 - 6 kg

  129.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood Mus, 12 x 100 g - N°207 - Ryby karpiowate, tuńczyk i krewetki

  44.80

  Smilla Puszki z drobiem, 6 x 800 g - Delikatny drób z jagnięciną

  39.80
 • Dwupak Royal Canin Mini - Adult Sterilised, 2 x 8 kg

  234.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Menu, 24 x 150 g - Drób z makaronem

  54.80

  Trainer Natural Maxi, kurczak, ryż i aloes - 2 x 12,5 kg

  279.80

  Trixie szelki samochodowe dla kota - Kolor: czerwony

  19.80
 • Taste of the Wild Rocky Mountain Feline - 2 x 7 kg

  254.80

  Royal Canin Medium Ageing 10+ - 15 kg

  166.80

  10 + 2 gratis! GranataPet, 12 x 200 g - Symphonie, Łosoś z indykiem

  74.40

  Wolf of Wilderness - liofilizowane przysmaki premium w super cenie! - Wide Acres - serca kurcząt (70 g)

  32.80
 • Przysmaki dla kota Dreamies 2 smaki, 60 g - Kurczak z kaczką, 4 x 60 g

  19.80

  Happy Dog Pure, 6 x 800 g - Dziczyzna

  89.80

  Versele Laga Chinchilla Nature dla szynszyli - 2,5 kg

  39.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 185 g - Tuńczyk z warzywami

  29.80
 • Felix Mięsne Kawałeczki w galarecie, 32 x 100 g - Dziczyzna z drobiem

  39.80

  Kattovit Niere/Renal - Ryba morska, 6 x 175 g

  24.80

  Applaws w bulionie karma dla kota, 6 x 156 g - Pierś z kurczaka z kaczką

  33.80

  2 kg Greenwoods + Trixie kolorowa lina do zabawy gratis! - Senior/Light, indyk i ryż

  32.80
 • Hills Prescription Diet Feline k/d Kidney Care - nerki - 2 x 5 kg

  244.80

  Royal Canin Maxi Light Weight Care - 15 kg

  186.80

  10 + 2 gratis! Cosma Original w galarecie, 12 x 400 g - Tuńczyk

  83.00

  10 + 2 gratis! Taste of the Wild, 12 x 374 g - Southwest Canyon

  91.40
 • Purina ONE Urinary Care - 800 g

  12.80

  Greenwoods Senior/Light, karma , indyk i ryż - 12 kg

  144.80

  12,7 kg Worlds Best Cat w super cenie! - Extra żwirek silnie zbrylający się

  119.80

  Megapakiet Wolf of Wilderness Adult, 24 x 800 g - 4 różne smaki

  224.80
 • Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract c/d, saszetki - 24 x 85 g

  69.80

  Hills Prescription Diet Feline Weight Loss - Diabetic m/d - 1,5 kg

  54.80

  Happy Dog Supreme Sensible Irlandia - 12,5 kg

  179.80

  Eukanuba Adult Medium Breed, kurczak - 2 x 15 kg

  272.80
 • Wędka z myszką wydającą dźwięk - 3 sztuki

  26.80

  19 + 5 gratis! Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g - Mieszany pakiet I

  141.80

  Hill´s Feline Young Adult Sterilised Cat, tuńczyk - 2 x 8 kg

  359.80

  Bozita Naturals w galarecie, 12 x 370 g + 950 g Bozita Naturals Grain Free gratis! - Kurczak i ryż

  55.80
 • Royal Canin Mother & Babycat - 4 kg

  87.80

  Zabawka Wiewiórka Hety - Dł. x szer. x wys. w cm: 30 x 9 x 8

  15.80

  2 kg Sanabelle + Bird - wędka dla kota gratis! - Hair & Skin

  49.80

  10 + 2 gratis! GranataPet, 12 x 200 g - Symphonie, Łosoś z indykiem

  74.40
 • Royal Canin Ageing +12 w galarecie - 24 x 85 g

  65.80

  20 + 4 gratis! Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g - Senior, indyk i kaczka z szynką

  41.40

  Dwupak Fitmin Program, 2 x 15 kg - Medium Senior

  264.80

  Duże opakowanie Pedigree + bransoletka I love my dog gratis! - Pedigree Junior, z kurczakiem i ryżem

  87.80
 • JR Farm Grainless Complete dla królików miniaturek - 1,35 kg

  17.80

  Kaganiec Baskerville Ultra - Rozm. 3

  44.80

  Megapakiet GimCat ShinyCat w galarecie, 24 x 70 g - Tuńczyk i krewetki

  69.80

  Trainer Fitness 3 Adult Medium/Maxi, 6 x 400 g - Ryba i kukurydza

  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa
ff