wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

vetid

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - Kurczak i indyk

  69.80

  Mieszany pakiet Animonda GranCarno Original Adult, 6 x 400 g - Pakiet 1

  24.80

  Duże opakowanie Eukanuba + miska gratis! - Adult Weight Control Medium Breed, kurczak, 15 kg

  144.80

  18 + 6 gratis! Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g - Serca drobiowe

  59.60
 • Rinti Pur, 6 x 800 g - Szynka

  42.80

  Applaws Cat Pot, 10 x 60 g - Delikatna pierś z kurczaka z kaczką

  35.80

  Applaws w bulionie, 6 x 156 g - Kurczak z łososiem i warzywami

  36.80

  10 kg Sanabelle + Poduszka Baldini z walerianą 2 szt. gratis! - Senior

  104.80
 • Supreme Science Selective Świnka morska - 1,5 kg

  39.80

  Miękkie szelki , czarne - Rozm. L

  9.80

  Megapakiet Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 400 g - Indyk z ryżem pełnoziarnistym

  189.80

  Duże opakowanie Purina Pro Plan - Medium Puppy Optistart, kurczak i ryż, 12 kg

  159.80
 • Przysmak dentystyczny Smilla Toothies - 125 g

  5.80

  Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz - Obwód szyi: 35-53 cm + smycz, 200 cm

  22.80

  Miamor Sensibel, 6 x 100 g - Indyk z makaronem

  14.80

  Rocco Sensitive , 6 x 800 g - Dziczyzna z makaronem

  39.80
 • Hills Canine Mature Adult 7+ Light, kurczak - 2 x 12 kg

  294.80

  Purina Pro Plan Sterilised, łosoś - 3 kg

  77.80

  zoolove ręcznik z mikrofazy Turbo-Dry - 100 x 70 cm

  14.80

  10 kg Porta 21 + Dokas Pierś z kurczaka z rybą, 70 g gratis! - Feline Finest Adult Cat

  129.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 140 g - Tuńczyk z szynką i kurczakiem

  32.80

  Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 75 g - Tuńczyk z ananasem

  35.80

  Trixie piłki jeże dla kota - 3 x 4 sztuki

  15.80

  16 + 2 gratis! Miamor Feine Filets w puszkach, 18 x 100 g - Tuńczyk z ryżem

  50.00
 • Hills Feline Adult, królik - 400 g

  15.80

  Purina Dog Chow Adult Light Turkey, indyk - 2 x 14 kg

  194.80

  Pakiet mieszany Cesar Classic - 8 x 150 g

  22.80

  Megapakiet Bozita Naturals Pate, 24 x 410 g - Renifer

  115.80
 • Cabrio kuweta dla kota - Antracytowa / kremowa nakrapiana

  64.80

  Mera Dog Brocken - 12,5 kg

  89.80

  Pakiet mieszany Animonda GranCarno Sensitive - 6 x 200 g

  22.80

  Biokats Micro żwirek dla kota - 14 l

  27.80
 • Oryginalny FURminator do długiej sierści M - Szerokość grzebienia 6,7 cm

  119.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural w sosie, 12 x 70 g - Tuńczyk z labraksem

  35.80

  GimCat ShinyCat w galarecie, 6 x 70 g - Tuńczyk i kurczak

  19.80

  JR Farm mieszanka dropsów - 75 g

  4.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g - Drób z cielęciną

  65.80

  Beaphar Malt Bits - 3 x 150 g

  27.80

  Pedigree Schmackos, 4 smaki - 40 sztuk

  11.80

  Rinti Filetto, 6 x 420 g - Kurczak i wołowina w galarecie

  44.80
 • Purina Dog Chow Adult Light Turkey, indyk - 14 kg

  99.80

  Bob Martin Spring podkładki do nauki czystości dla szczeniąt - 21 sztuk

  24.80

  Megapakiet Applaws w galarecie, 32 x 70 g - Kurczak z wołowiną

  114.80

  3 x 5 l Tigerino Crystals w super cenie! - Lavender

  36.80
 • Silver Line miska ze stali szlachetnej, bordowa - 200 ml, Ø 15 cm

  6.80

  Megapakiet Miamor Ragout Royale Cream, 24 x 100 g - Cielęcina w kremie z pomidorów

  54.80

  Animonda Carny Kitten, 6 x 400 g - Mieszanka drobiowa

  29.80

  Megapakiet zoolove półwilgotny przysmak , 3 x 100 g - Z jagnięciną

  19.80
 • 10 + 2 gratis! Cosma Original w galarecie, 12 x 400 g - Kurczak

  83.00

  Fluffy I drapak dla kota - 58 x 50 x 142 cm

  259.80

  Greenwoods Light Weight, ultra lekki żwirek zbrylający się - 3 x 10 kg

  74.80

  8in1 Delights Pro Dental Twisted Sticks - 70 sztuk

  59.80
 • Schmusy Nature w puszkach, 6 x 190 g - Wołowina, drób i ryż

  16.80

  Hills Feline Indoor Cat Adult, kurczak - 1,5 kg

  49.80

  Whiskas Zdrowa sierść - 50 g

  4.80

  Rocco Junior, 6 x 800 g - Kurczak i dziczyzna z ryżem i wapniem

  37.80
 • Dwupak Bozita Robur - Genuine 20/10, łosoś & ryż, 2 x 12,5 kg

  349.80

  Megapakiet Applaws w bulionie, 24 x 156 g - Pierś z kurczaka z serem

  129.80

  Happy Dog Supreme Mini Light Low Fat - 4 kg

  69.80

  14 + 4 gratis! Felix w puszkach, 18 x 400 g - Smakołyki w sosie, królik z kurczakiem

  41.40
 • Eukanuba Adult Medium Breed, kurczak - 15 kg

  139.80

  Flashlight tor do zabaw - 2 sztuki świecących kulek (kolor: zielony)

  19.80

  Pakiet mieszany Applaws Finest Collection - 10 x 100 g

  39.80

  Nutrivet Inne Cat Snack Antihairballs, przysmak dla kota - 250 g

  19.80
 • Dwupak Happy Cat - Sensitive, drób, 2 x 4 kg

  199.80

  Kaganiec Baskerville Ultra - Rozm. 6

  64.80

  Dwupak Purina Pro Plan - Medium & Large Adult 7+ Optiage, kurczak i ryż, 2 x 14 kg

  314.80

  Korzystny pakiet MAC´s Cat Feinschmecker, 12 x 100 g - Kaczka & królik

  39.80
 • Dwupak Yarrah Bio - Yarrah Bio Vegetarian, 2 x 10 kg

  254.80

  Felix Mięsne Kawałeczki w galarecie, 32 x 100 g - Kaczka z wołowiną

  39.80

  Smycz Flexi Vario M antracytowa, 5 m - Antracytowa smycz

  57.80

  Purina One 1,5 kg lub 2 x 800 g + wędka dla kota gratis! - Adult, kurczak ze zbożem pełnoziarnistym, 1,5 kg

  21.80
 • Bosch HPC Soft Kurczak & banan - 2,5 kg

  45.80

  Royal Canin Cardiac - Veterinary Diet - 2 x 14 kg

  434.80

  12 x 70 g Schesir w bulionie w super cenie! - Tuńczyk z dynią

  31.80

  10 kg Happy Cat + 1,4 kg gratis! - Adult, z jagnięciną, 11,4 kg

  164.80
 • Dwupak Royal Canin Mini - Dermacomfort, 2 x 4 kg

  169.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 12 x 400 g / 375 g - No. 103, kurczak (12 x 400 g)

  119.80

  Pakiet próbny Stuzzy Cat w saszetkach, 4 x 100 g - Sterilized, kurczak / indyczka

  7.80

  12,5 kg/15 kg Happy Dog Supreme + zabawka Świnka do masażu gratis! - Sensible Karaiby, 12,5 kg

  249.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa
ff