wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Buda Spike Standard - XXL: dł. x szer. x wys.: 115 x 97 x 109 cm

  449.80

  Happy Dog Supreme Sensible Kanada - 4 kg

  99.80

  Pro Plan Large Puppy Athletic Optistart, kurczak i ryż - 12 kg

  154.80

  Hills IB Adult, kurczak i ryż / Adult No Grain, kurczak i ziemniaki, 2 kg w super cenie! - No Grain, kurczak i ziemniaki

  39.80
 • Sheba Filets, 24 x 80 g - Filety z owoców morza

  74.80

  Bramka Ograniczająca Savic Dog Barrier 2 - Przedłużenie 7 cm (do bramki o wys. 107 cm)

  49.80

  Trixie Sammy legowisko - Ø 50 cm

  32.80

  Backstage Rampa - Dł. x szer x wys .: 160 x 40 x 6 cm

  129.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g - Instinctive w sosie

  65.80

  Bozita Feline Outdoor & Active - 10 kg

  154.80

  Yarrah Bio kawałki kurczaka i wołowiny w sosie - 12 x 405 g

  74.80

  19 + 5 gratis! Applaws, 24 x 70 g - Filet z tuńczyka z krewetkami

  72.20
 • Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - Bażant

  43.80

  Lilys Kitchen Bedtime Biscuits - 100g

  13.80

  Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 24 x 85 g - Grilowana specjalność

  31.80

  DeliBest Light Ścięgna strusia - 2 x 200 g

  59.80
 • Easy-Life ProFito - 5000 ml

  179.80

  Smycz Flexi New Classic S czerwona, 5 m - Czerwona smycz

  29.80

  Duże opakowanie Bozita Robur + Chewies Kosteczki, półwilgotne, wołowina gratis! - Maintenance 27/15, 15 kg

  179.80

  Pakiet mieszany Animonda vom Feinsten, 24 x 150 g - Senior, 2 smaki

  54.80
 • Benek Super Compact Lawenda żwirek dla kota - 20 l

  42.80

  Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance, 12 x 800 g - Kurczak, ryż i świeże jajko

  99.80

  Korzystny pakiet MAC´s Cat Feinschmecker, 12 x 100 g - Drób & łosoś

  39.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + Świąteczna piłka na sznurku gratis! - Medium Adult Sterilised, 12 kg

  159.80
 • Purizon Adult , ryba - 1 kg

  24.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g - Pierś z kurczaka i tuńczyk

  89.80

  21 + 3 gratis! Rinti Pur, 24 x 400 g - Wołowina

  86.80

  2 x 4 kg Happy Cat Supreme + kocyk gratis! - Sensitive, kaczka

  199.80
 • Josera MinisBest Junior/Adult Mini - 4 kg

  52.80

  Mini Bee przyczepa rowerowa - 105 x 58 x 73 cm / do 25 kg

  409.80

  Megapakiet Beaphar z tauryną - Tauryna, 24 x 100 g

  65.80

  Megapakiet Greenwoods Adult , 24 x 395 g - Kurczak i brązowy ryż

  94.80
 • Buda Spike Special - S: dł. x szer. x wys.: 102 x 64 x 65 cm,

  269.80

  Schesir w galarecie, 6 x 140 g - Tuńczyk w galarecie

  29.80

  Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g - Kurczak, drób, indyk

  8.80

  Korzystny pakiet MACs Adult, 12 x 800 g - 2 smaki, Pakiet mieszany

  99.80
 • Animonda vom Feinsten Classic, bezzbożowa, 6 x 150 g - Wołowina z sercami indyczymi

  14.80

  Barkoo rurki do żucia, kolorowa mieszanka - 100 x ok. 12,5 cm

  12.80

  Pakiet startowy Feringa dla kociąt + 2 zabawki - 400 g karmy suchej + 6 x 200 g karmy mokrej z kurczakiem i cielęciną

  45.80

  14 kg Purina Dog Chow - Puppy Chicken, kurczak

  99.80
 • Hill´s Prescription Diet Feline c/d Multicare z łososiem - 12 x 85 g

  37.80

  Purina Pro Plan Veterinary Diets Canine HA Hypoallergenic - 11 kg

  219.80

  Pet Fun Paula drapak dla kota - Kremowy

  759.80

  Korzystny pakiet MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 200 g - Kaczka, indyk, kurczak

  45.80
 • Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g - Wątróbka

  19.80

  Applaws karma w galarecie dla kota, 6 x 70 g - Kitten: tuńczyk

  22.80

  Lilys Kitchen Adult Cat, 19 x 85g - Ryby

  59.80

  Pakiet GranataPet DeliCatessen, 12 x 400 g - Tuńczyk z kaczką

  94.80
 • Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - Tuńczyk i surimi

  62.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Light 1 - Low Carb - 12,5 kg

  159.80

  zoolove smycz w serca - 200 cm x 22 mm

  159.80

  Animonda Integra Protect Adult Intestinal, tacki, 6 x 100 g - Z indykiem

  16.80
 • Animonda GranCarno Original Junior, 24 x 400 g - Wołowina z sercami indyczymi

  87.80

  Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Young Male - 3,5 kg

  89.80

  Bones płaszczyk , czarny - Dł. grzbietu: 40 cm (XL)

  44.80

  24 x 100 g Schesir w galarecie w super cenie! - Pakiet mieszany 1

  64.80
 • Trixie Winny poduszka - Dł. x szer: 60 x 40 cm

  39.80

  Pakiet Schmusy Nature Kitten w puszkach, 12 x 190 g - Cielęcina z drobiem, makaronem i i nasionami psyllium

  31.80

  Cosma Nature, 6 x 140 g - Kurczak i ser

  29.80

  Rinti Max-i-mum, kurczak - 1 kg

  19.80
 • Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Obesity Management DP 34, 2 x 14 kg

  434.80

  Megapakiet Greenwoods Adult , 24 x 395 g - Pakiet mieszany

  89.80

  Concept for Life Golden Retriever Adult - 2 x 12 kg

  279.80

  MACs Cat karma dla kota, 6 x 400 g - Kaczka, królik, wołowina

  35.80
 • Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe - 6 x ok. 16 cm

  19.80

  Kattovit Urinary w saszetkach - Kurczak, 12 x 85 g

  29.80

  Hills Prescription Diet c/d Urinary Stress - 8 kg

  219.80

  Royal Canin Sensitivity Control w puszkach - 12 x 420 g

  129.80
 • Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - Czysty tuńczyk i kurczak z ryżem

  19.80

  Suszone szyje kacze - 70 g

  6.80

  Zabawka Giggling Bone - Dł. x Ø: 12 x 7 cm

  14.80

  2 kg Greenwoods + Trixie kolorowa lina do zabawy gratis! - Senior/Light, indyk i ryż

  32.80
 • Poduszka Aumüller Baldini z walerianą - 2 sztuki

  9.80

  Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem - 6 x ok. 8 cm

  29.80

  zooplus Selection Adult, wołowina, dziczyzna i kaczka - 6 x 400 g

  39.80

  Alpha Natural Menu Smakosza, dziczyzna - 4 x 300 g

  59.80
 • Royal Canin Bichon Frise Adult - 1,5 kg

  45.80

  Pakiet Barkoo kości z nadzieniem z penisów wołowych - 12 x ok. 17 cm

  84.80

  1 + 1 gratis! Barkoo Mini Bones, 400 g - Łosoś

  7.80

  10 + 2 gratis! GranataPet, 12 x 200 g - DeliCatessen, Pakiet mieszany

  44.60

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa