wróć

Niebezpieczne wakacje

 

Niebezpieczne wakacje

Miesiące letnie to przyjemny okres urlopów, ładnej pogody, leniuchowania i spędzania większej ilości czasu z naszymi pupilami. Jednak sezon ten obfituje w masę zagrożeń, dlatego należy mieć świadomość, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nasze zwierzaki podczas wakacji.

Udar cieplny

Latem cieszymy się, że jest upalnie i słonecznie – wszak dla nas ludzi słońce jest niezbędne dla dobrego samopoczucia. Jednak nasze zwierzęta odczuwają upały nieco inaczej. Przede wszystkim nie mają one gruczołów potowych natomiast posiadają ciepłe futro, a więc odprowadzanie nadmiaru ciepła z organizmu jest trudniejsze.

Często też nasz brak wyobraźni sprawia, że wysoka temperatura doprowadza do niebezpiecznego przegrzania organizmu zwierzęcia oraz utraty wody i minerałów. Przykłady to m. in. bezmyślne pozostawianie psa na łańcuchu w pełnym słońcu, zamykanie zwierząt w nagrzanych (nawet do 70 stopni Celsjusza!) samochodach, wystawianie gryzoni czy ptaków na nasłoneczniony balkon, zapominanie o zapewnieniu dostępu do świeżej, czystej, chłodnej wody oraz cienia.

Podczas upalnych dni pojenie i możliwość schronienia w zacienionym miejscu. Absolutnie nie wolno zamykać zwierząt w samochodzie zostawionym w pełnym słońcu! Jeśli nie zadbamy o te podstawowe potrzeby, nasz pupil może dostać udaru cieplnego, który nierzadko doprowadza do śmierci zwierzaka. Więcej informacji o tym, jak dbać o zwierzę podczas upałów znajduje się w artykule Zwierzę w czasie gorących dni.

Kleszcze

Latem częściej wychodzimy na spacery z naszymi czworonogami. Jednak lato jest też sezonem, kiedy zwierzęta są bardziej narażone na ukąszenie kleszcza. Koniecznie zabezpieczmy naszego pupila przed kleszczami za pomocą preparatu typu spot-on lub w sprayu. Kleszcze przenoszą wiele groźnych i śmiertelnych chorób, jak np. babeszjoza, borelioza, erlichioza, haemobartenelloza, tularemia, kleszczowe zapalenie mózgu czy gorączka plamista Gór Skalistych. Oprócz zabezpieczenia zewnętrznego konieczne jest zaszczepienie naszego pupila przeciw chorobom przenoszonym przez kleszcze. Więcej informacji o chorobach przenoszonych przez kleszcze znajduje się w artykule „Kleszcze”.

Żmije

Oprócz kleszczy zagrożenie stanowią też żmije wygrzewające się w ciepłych promieniach słońca. Ukąszenie przez jadowitą żmiję może doprowadzić do bardzo szybkiej śmierci zwierzęcia, dlatego też unikajmy miejsc, o których wiemy, że bytują tam żmije. Jeśli jednak nasz pupil zostanie ukąszony, natychmiast zawieźmy go do weterynarza, gdyż konieczne będzie dożylne podanie surowicy. Pamiętajmy, że w wypadku ukąszenia przez żmiję bardzo liczy się czas podania surowicy, dlatego nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii!

Użądlenia przez owady

Podobnie rzecz ma się z osami, pszczołami i szerszeniami (a nawet z mrówkami czy komarami) – jeśli nasz pupil został pogryziony przez któregoś z tych owadów dojść może do silnego wstrząsu uczuleniowego. Dlatego natychmiast trzeba zawieźć zwierzę do weterynarza, który udzieli odpowiedniej pomocy. Charakterystycznymi objawami użądlenia jest pokrzywka, silny obrzęk naczyniowo-ruchowy, jeśli zwierzę zostało użądlone w język – trudności z oddychaniem i opuchlizna błon śluzowych jamy ustnej oraz gardła (mogące doprowadzić do uduszenia!), wymioty, nerwowość, łzawienie, ślinotok. Lekarz weterynarii musi koniecznie podać odpowiednie leki oraz usunąć ewentualne żądło ze zbiorniczkiem jadowym.

Zaginięcie w obcym miejscu

Podczas wakacyjnych podróży, w które zabieramy ze sobą zwierzaki nie przychodzi nam czasem do głowy, że nasz pupil mógłby się zgubić. A zdarza się to wcale nie tak rzadko, zwłaszcza w przypadku kotów. Jeśli zwierzę zaginie, trudno jest je odnaleźć w obcym miejscu, a poza tym musimy przecież wrócić do domu i nie mamy możliwości kontynuowania poszukiwań.

Dlatego koniecznie, jeszcze zanim wyjedziemy na urlop, przypnijmy do obroży adresówkę (czyli po prostu identyfikator z imieniem zwierzęcia, oraz wszelkimi możliwymi danymi kontaktowymi: naszym numerem telefonu, adresem e-mailowym, numerem gadu-gadu itp.) lub poddajmy naszego pupila zabiegowi wszczepienia chipa, ułatwiającego identyfikację zwierzęcia w razie odnalezienia.

Pamiętajmy również, aby (zwłaszcza w przypadku kotów) nie wypuszczać zwierzęcia samopas w obcym terenie. Należy stopniowo je przyzwyczajać do nowego miejsca, aby miało szansę poznać okolicę, a kota najlepiej trzymać zawsze na smyczy (jeśli musi wychodzić).Artykuły które mogą cię również zainteresować

Najlepszy wybór gdy za mało łez

 U młodych psów zespół suchego oka może być wynikiem wad rozwojowych. Niedorozwój gruczołów łzowych ( Yorkshire terier) prowadzi do uniemożliwienia normalnego funkcjonowanie..

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa
ff