wróć

Myksomatoza

 

Myksomatoza

Myksomatoza jest zaraźliwą wirusową chorobą królików, przenoszoną najczęściej przez owady krwiopijne, jak komary czy pchły. Królik może się również zarazić przez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem, z pokarmem i wodą zabrudzoną odchodami zarażonego zwierzęcia. Wirus przenoszą też inne zwierzęta oraz ludzie (buty, ubrania itp.). Wirusem, który ją wywołuje jest Leporipoxvirus, który najpierw mnoży się w węzłach chłonnych, a następnie atakuje cały organizm porażając układ nerwowy. Śmiertelność, w zależności od postaci choroby, wynosi 25-100%. Najbardziej wrażliwe na zarażenie i śmierć są zwierzęta młode.

Największa zachorowalność na myksomatozę przypada na miesiąc wrzesień, zachorowania obserwuje się też w okresie od lipca do października. Ma to związek z żerowaniem w tym czasie owadów krwiopijnych.

Objawy

Myksomatoza występuje w trzech postaciach: przewlekłej guzowatej, ostrej oraz nadostrej. Pierwsze objawy w postaci ostrej pojawiają się po 3-4 dniach od momentu zarażenia. Należą do nich:

- zapalenie spojówek, które doprowadza do obrzęków okolic głowy, powiek (szpary powiek zwężają się), uszu, oczu i nosa (nos jest podrażniony, wygląda jakby był obtarty, brakuje na nim sierści)
- obrzęki zewnętrznych narządów płciowych
- gorączka nawet do 42 stopni Celsjusza
- silne duszności
- osowiałość
- czasami drgawki
- trudności z oddawaniem moczu, mocz przybiera brązową barwę
- wyniszczanie organizmu
- po pewnym czasie zmniejszony apetyt i pragnienie

Choroba w tej postaci trwa ok. 7-14 dni i zazwyczaj kończy się śmiercią zwierzęcia.

Bywa, że choroba przyjmuje postać przewlekłą, w której objawy pojawiają się w ciągu 10-15 dni od zakażenia. Objawy te są następujące:

- galaretowate obrzęki na nosie, uszach i kończynach
- po pewnym czasie gorące, bolesne obrzęki w okolicach krocza, odbytu i narządów płciowych
- zapalenie jąder u samców
- powiększone węzły chłonne
- duszności, trudności w oddychaniu
- porażenia (gdy wirus zaatakuje układ nerwowy)
- guzowate zmiany na skórze pokrywają się po pewnym czasie strupami
- wyłysienia w miejscach odpadnięcia strupów
- czasami po 30 dniach od wystąpienia postaci przewlekłej zwierzę zapada na poważne zapalenie płuc, któremu towarzyszy wyciek śluzowo-ropnej wydzieliny z nosa oraz trudności w oddychaniu

Choroba w postaci przewlekłej trwa około 40 dni i zazwyczaj prowadzi do śmierci królika.

Postać nadostra przebiega niemal bezobjawowo, jedyny objaw to zaczerwienienie powiek. Postać ta zawsze kończy się bardzo szybką, nagłą śmiercią zwierzęcia.

Diagnozowanie i leczenie

Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, niezwłocznie zabierzmy królika do lekarza weterynarii. Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych, a leczenie jest niezwykle trudne, nie zawsze prowadzi do wyzdrowienia zwierzątka. W leczeniu stosuje się kurację antybiotykową oraz leki przeciwzapalne. Ważne jest, aby królikowi zapewnić odpowiednią opiekę oraz ciepło. Postać przewlekła daje największe szanse na wyzdrowienie (ok. 50%). Jednak często konieczne jest skrócenie cierpień zwierzęcia i uśpienie go.

Zapobieganie

Jedyną metodą zapobiegania tej chorobie jest regularne podawanie szczepionki przeciw myksomatozie. Pierwsze szczepienie wykonuje się u królików, które ukończyły 4 tygodnie, następną po 4 miesiącach, a kolejne co pół roku. Szczepienie co pół roku jest istotne, gdyż szczepionka daje odporność na okres 6 miesięcy.

Czasami po podaniu szczepionki może wystąpić tzw. myksomatoza poszczepienna. Objawy to złe samopoczucie i guzowate zmiany skórne. Znakomita większość królików ulega wyzdrowieniu, jednak należy wtedy bardzo dbać o zwierzę (nie dopuszczać do przeziębień, zapewnić ciepło, jeśli zwierzak nie chce jeść i pić, należy karmić na siłę i podawać płyny podskórnie, jeśli powieki są chorobowo zmienione powinno się je przemywać naparem ze świetlika).Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kamica pęcherza moczowego

 Króliki mają skłonność do schorzeń dróg moczowych. W przypadku kamicy w grupie szczególnego ryzyka, podobnie jak u kotów, występują grube, kastrowane samce. Kamienie moczowe..

Objawy chorobowe u królika

 Zdrowy królik jest ciekawy otoczenia, ma lśniące oczy, suche nozdrza, chętnie przyjmuje pokarm, a jego futerko jest czyste i gęste. Każdy wnikliwy opiekun z pewnością szybko..

Kastracja i sterylizacja królika

 Podjęcie ostatecznej decyzji o zabiegu sterylizacji królika powinno być poprzedzone serią badań lekarskich, upewniających opiekuna oraz weterynarza o prawidłowym stanie zdrowia..

Zalety sterylizacji i kastracji..

 Sterylizacja zmniejsza znacząco popęd seksualny zwierzęcia, a co z tym idzie, minimalizuje lub zupełnie eliminuje takie zachowania jak znaczenie terenu czy walki samców. Oszczędza to..

Zapalenie ucha środkowego i..

 Ucho środkowe to część narządu słuchu znajdująca się za błoną bębenkową. Złożone jest z plątaniny małych kości i nerwów, których zadaniem jest przenoszenie dźwięków z..

Resekcja ucha u królika

 Króliki typu Baranek cieszą się wśród hodowców ogromną popularnością, głównie ze względu na wyjątkowo niestandardowy wygląd. Są to największe z króliczych miniaturek - waga ..

Encefalozoonoza u królików

 Encefalozoonoza jest jedną z chorób układu nerwowego u królików. Wywołuje ją pasożytniczy pierwotniak z rodziny microsporidia - Encephalitozoon cuniculi. Różne gatunki zwierząt..

Odrobaczanie królików

 Odrobaczanie królików nie należy do standardowych procedur w opiece nad nimi. Inaczej niż w przypadku psów czy kotów, trudno mówić o "kalendarzu odrobaczeń królików". Chociaż..

Anemia u królików

 Niedokrwistość (łac. anaemia) to stan chorobowy, którego wyznacznikiem jest zmniejszona ilość erytrocytów (krwinek czerwonych) we krwi. Wartość fizjologiczna parametrów krwi jest ..

Pchły u królika

 Królik, który ma kontakt np. z innymi zwierzętami wychodzącymi na dwór może zarazić się pchłami. Pchła królicza jest barwy brązowej i osiąga długość 1,4 do 2mm. W ciągu 3..

oddam psa
ff