wróć

Królik zjada swoje odchody

 

Królik zjada swoje odchody

Właściciele królików obserwują czasami, że ich uroczy pupil zjada swoje własne odchody. Ci mniej uświadomieni opiekunowie wpadają często w panikę, myśląc, że to niepokojący objaw. Jednak nie ma potrzeby się tym martwić – spożywanie własnych odchodów jest zupełni normalnym, naturalnym i wręcz prawidłowym objawem. Króliki należą bowiem do koprofagów (czyli zwierząt zjadających swój kał).

Króliki w procesie trawienia produkują dwa rodzaje kału – kał dzienny i kał nocny. Ten pierwszy typ to suche, okrągłe bobki (tych zwierzątko nie spożywa, gdyż zawierają wyłącznie nieprzydatne, trudne do strawienia składniki, które organizm wydalił). Drugi rodzaj odchodów to tzw. cekotrofy, czyli kał nocny.

Cekotrofy zawierają cenne substancje odżywcze i witaminy (białko, kwasy tłuszczowe, witamina K, witaminy z grupy B) i w procesie trawienia gromadzone są w jelicie ślepym. Królik wydala je najczęściej w nocy (stąd nazwa) lub nad ranem i zjada bezpośrednio z odbytu. Cekotrofy wyglądem przypominają połączone w grona kulki, są wilgotne, pokryte charakterystycznym śluzem, ich barwa jest ciemna, niekiedy zielonkawa, a woń bardzo intensywna.

Opiekun nie powinien znajdować cekotrofów w klatce, gdyż królik zazwyczaj zjada je od razu. Jeśli jednak stwierdzona zostanie obecność tych odchodów, oznacza to, że prawdopodobnie dieta naszego królika jest nieprawidłowa i dlatego nie zjada on swoich odchodów. Należy wówczas przyjrzeć się uważnie czy pożywienie, którym karmimy zwierzątko ma zbyt dużej ilości węglowodanów.

Pamiętajmy, że zjadanie odchodów przez króliki jest rzeczą naturalną i świadczącą o zdrowiu zwierzątka. Nie należy go w żadnym wypadku oduczać tej praktyki. Zaniepokoić nas powinno właśnie zachowanie odwrotne – gdy królik swoich odchodów nie zjada. Jeśli królik nie spożywa cekotrofów zbyt długo, dojść może do sporych niedoborów witamin oraz niedożywienia. Wszelkie niepokojące objawy powinniśmy zawsze zgłosić lekarzowi weterynarii.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kamica pęcherza moczowego

 Króliki mają skłonność do schorzeń dróg moczowych. W przypadku kamicy w grupie szczególnego ryzyka, podobnie jak u kotów, występują grube, kastrowane samce. Kamienie moczowe..

Objawy chorobowe u królika

 Zdrowy królik jest ciekawy otoczenia, ma lśniące oczy, suche nozdrza, chętnie przyjmuje pokarm, a jego futerko jest czyste i gęste. Każdy wnikliwy opiekun z pewnością szybko..

Kastracja i sterylizacja królika

 Podjęcie ostatecznej decyzji o zabiegu sterylizacji królika powinno być poprzedzone serią badań lekarskich, upewniających opiekuna oraz weterynarza o prawidłowym stanie zdrowia..

Zalety sterylizacji i kastracji..

 Sterylizacja zmniejsza znacząco popęd seksualny zwierzęcia, a co z tym idzie, minimalizuje lub zupełnie eliminuje takie zachowania jak znaczenie terenu czy walki samców. Oszczędza to..

Zapalenie ucha środkowego i..

 Ucho środkowe to część narządu słuchu znajdująca się za błoną bębenkową. Złożone jest z plątaniny małych kości i nerwów, których zadaniem jest przenoszenie dźwięków z..

Resekcja ucha u królika

 Króliki typu Baranek cieszą się wśród hodowców ogromną popularnością, głównie ze względu na wyjątkowo niestandardowy wygląd. Są to największe z króliczych miniaturek - waga ..

Encefalozoonoza u królików

 Encefalozoonoza jest jedną z chorób układu nerwowego u królików. Wywołuje ją pasożytniczy pierwotniak z rodziny microsporidia - Encephalitozoon cuniculi. Różne gatunki zwierząt..

Odrobaczanie królików

 Odrobaczanie królików nie należy do standardowych procedur w opiece nad nimi. Inaczej niż w przypadku psów czy kotów, trudno mówić o "kalendarzu odrobaczeń królików". Chociaż..

Anemia u królików

 Niedokrwistość (łac. anaemia) to stan chorobowy, którego wyznacznikiem jest zmniejszona ilość erytrocytów (krwinek czerwonych) we krwi. Wartość fizjologiczna parametrów krwi jest ..

Pchły u królika

 Królik, który ma kontakt np. z innymi zwierzętami wychodzącymi na dwór może zarazić się pchłami. Pchła królicza jest barwy brązowej i osiąga długość 1,4 do 2mm. W ciągu 3..

oddam psa
ff