wróć

Ciąża u kota

 

Ciąża u kota

W ciągu roku kotka jest gotowa do zapłodnienia (czyli przechodzi okres rui) około 2-4 razy. W tym czasie kotka zachowuje się w charakterystyczny sposób (ocieranie się o przedmioty, miauczenie, zadzieranie ogona, dreptanie tylnymi łapkami), aby przywabić samca. W ciągu 10 dni od rozpoczęcia rui może dojść do zapłodnienia (u kotów występuje owulacja prowokowana, czyli jajeczkowanie następuje poprzez stymulację receptorów u kotki przez kocura).

Ciąża u kotek trwa około 9 tygodni. Kocięta przychodzą na świat między 63 a 66 dniem od momentu zapłodnienia kotki. Kotka może urodzić od 2 do 7 kociąt, jednak najczęściej jest ich 3-5.

Przebieg ciąży

Początkowo niewiele wskazuje na to, że kotka jest ciężarna. Przez pierwsze 3-4 tygodnie możemy zaobserwować najwyżej wzmożoną senność i polegiwanie w ulubionych miejscach. Zwierzę lgnie również bardziej do swoich opiekunów, domaga się pieszczot, głaskania czy drapania po brzuszku. Jednak widocznych objawów nie ma.

Dopiero w czwartym tygodniu u kotki zauważyć można pierwszy objaw, świadczący o tym, że jest kotna – jej sutki zaczynają nabierać różowej barwy i stają się bardziej nabrzmiałe oraz wystają spod futra. Niekiedy występują również wymioty, jednak nie musi to być wcale objaw ciąży, dlatego w przypadku zauważenia torsji koniecznie należy udać się z kotką do weterynarza.

W piątym tygodniu ciąży można już zauważyć lekko zaokrąglający się brzuch u naszej kotki. W tym okresie ciąży lekarz weterynarii może już stwierdzić obecność płodów w rogach macicy (nie próbujmy jednak sprawdzać tego sami, gdyż możemy uszkodzić płody). Nie jest jeszcze możliwe stwierdzenie ilości płodów.

Od piątego tygodnia brzuch kotki stopniowo i wyraźnie się powiększa. Jednak dopiero w trzech ostatnich tygodniach ciąży płody zaczynają bardzo intensywnie się rozwijać (dopiero, gdy układ kostny jest już uformowany).

Jeden lub dwa tygodnie przed porodem kotka zaczyna przygotowywać sobie gniazdo wykotowe. W tym celu szuka ciemnego, ciepłego, zacisznego, spokojnego, odpowiednio miękkiego i chronionego przed przeciągami legowiska. Wybiera miejsce, gdzie będzie czuła się bezpiecznie. Bywa, że kotka nie akceptuje przygotowanego przez opiekuna legowiska i na miejsce porodu wybiera sobie zaciszną szafę pełną miękkich ubrań. Obok legowiska należy postawić kotce miseczki z wodą i karmą oraz kuwetę.

Opieka nad ciężarną kotką

Kotnej kotki nie musimy traktować ze specjalną troską, jeśli chodzi o normalną aktywność fizyczną. Można jej pozwalać na ruch, bieganie, skakanie i wspinaczki, gdyż pomaga jej to zachować sprawność oraz utrzymać mięśnie brzucha w odpowiedniej kondycji. Należy jednak uważać podczas podnoszenia zwierzaka – starajmy się nie uciskać jej brzucha.

W opiece nad ciężarną kotką ważne jest karmienie. Nie powinno się jej przekarmiać, natomiast istotne jest podawanie jej pełnowartościowego pożywienia (może to być dobrej jakości gotowa karma dla kotek w ciąży). Podawanie większych ilości pokarmu jest niewskazane, gdyż prowadzi do zbytniego przyrostu wagi, co może dodatkowo obciążyć i osłabić organizm. Ponadto, warto rozłożyć karmienie na kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia, co powinno ułatwić trawienie i zmniejszyć ucisk brzucha na organy wewnętrzne (które i tak są już mocno uciskane przez płody).

Tak naprawdę zwiększone zapotrzebowanie na pokarm kotka zacznie odczuwać na około 3 tygodnie przed porodem. To wtedy należy zachować szczególną troskę o jakość pożywienia (musi być pełnowartościowe). Zwiększa się też zapotrzebowanie na wapń (maluszkom rośnie i kształtuje się układ szkieletowy).

Wszelkie podawanie leków musi być zawsze skonsultowane z lekarzem weterynarii. Jeśli kotka cierpi z powodu zaparć, wymieszajmy karmę z 5 ml oleju parafinowego, aby ułatwić jej wypróżnienie się.

Tuż przed porodem

O zbliżającym się porodzie świadczy kilka charakterystycznych symptomów. Kotka staje się niespokojna, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je łapkami, zazwyczaj nie jest zainteresowana jedzeniem. Pierwszą oznaką porodu jest niewielki wypływ wód płodowych z pochwy. Coraz częstsze bóle sprawiają, że zwierzę może głośno miauczeć (niektóre kotki jednak nie wydają żadnych dźwięków). Zazwyczaj kotka szuka ustronnego miejsca, gdzie nikt nie będzie jej przeszkadzał, ale jeśli jest niedoświadczona, zdarza się, że dąży do kontaktu z opiekunem.

Informacje na temat przebiegu porodu oraz okresu poporodowego znaleźć można w artykule „Poród i okres poporodowy u kotki”.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Najlepszy wybór gdy za mało łez

 U młodych psów zespół suchego oka może być wynikiem wad rozwojowych. Niedorozwój gruczołów łzowych ( Yorkshire terier) prowadzi do uniemożliwienia normalnego funkcjonowanie..

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa
ff