wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • GAC Anti-Stress, tabletki - 120 tabletek

  59.80

  Pakiet mieszany Whiskas 1+, 3 smaki - 3 x 3,8 kg

  104.80

  Mieszany pakiet Miamor Cat Confect pasty dla kota - 24 x 15 g

  17.80

  Duże opakowanie Pedigree + bransoletka I love my dog gratis! - Pedigree Junior, z kurczakiem i ryżem

  87.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g - Tuńczyk z krewetkami

  74.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g - Wołowina z sercami drobiowymi

  129.80

  Royal Canin Pure Feline Beauty - 3 kg

  84.80

  Bozita Robur Sensitive Single Protein, łosoś i ryż - 2 x 12,5 kg

  439.80
 • Kamizelka Illume Nite Neon - Dł. grzbietu: 30 cm

  45.80

  Sanabelle No Grain, kurczak - 10 kg

  125.80

  Racice cielęce - 30 sztuk

  30.80

  Pakiet Feline Porta 21, 12 x 90 g - Tuńczyk z aloesem

  42.80
 • KONG Classic, kolor czerwony - M, ok. 9 cm

  27.80

  Happy Dog Supreme Mini Afryka - 4 kg

  99.80

  Taste of the Wild Southwest Canyon Canine, karma mokra - 6 x 374 g

  54.80

  Royal Canin Gastro Intestinal Low Fat LF22 - 6 kg

  134.80
 • Purina ONE Adult, kurczak ze zbożem pełnoziarnistym - 800 g

  12.80

  20 + 4 gratis! Rocco Sensitive, 24 x 800 g - Jagnięcina z ryżem

  132.60

  Szelki Julius-K9 Power Black - Rozm. 2

  139.80

  Happy Dog Supreme Young Maxi Baby (Faza 1) - 2 x 15 kg

  354.80
 • Megapakiet Felix Sensations w galarecie, 48 x 100 g - Mięsna różnorodność

  55.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Puppy & Junior - 3 x 200 g

  25.80

  DeliBest Vital Natura przysmak z zielonych małży - 2 x 200 g

  27.80

  Taste of the Wild Sierra Mountain Canine, karma mokra - 6 x 374 g

  54.80
 • Josera Festival Adult - 2 x 15 kg

  249.80

  Żwirek Golden Grey - 2 x 14 kg

  84.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Diabetic DS 37, 2 x 12 kg

  384.80

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 170 g - Kurczak z tuńczykiem

  99.80
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g - Kurczak z ziemniakami

  29.80

  Dwupak Taste of the Wild - Southwest Canyon, 2 x 13 kg

  389.80

  Herrmanns Menu, 1 x 400 g - Indyk z ryżem i warzywami (bezglutenowy)

  8.80

  6 x 200 g O´Canis karma dla kota w super cenie! - Indyk, przepiórka i olej z łososia

  29.80
 • Akwarium Juwel Vision 260 - zestaw - czarne

  2999.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Cielęcina

  94.80

  Mieszany pakiet próbny Cosma Nature - 6 x 140 g

  29.80

  Pakiet próbny: 400 g Purizon + 6 x 70 g Cosma Nature - Ryba + Cosma Nature

  29.80
 • Lukullus Kurczak i łosoś z Morza Północnego - 6 kg

  89.80

  Chrupiące Musli Hamsters & Co - 2 x 2,75 kg

  34.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g - Mięso bawole

  159.80

  Dwupak Concept for Life - Medium Junior, 2 x 12 kg

  259.80
 • Wędka dla kota z kolorowymi piórkami - 1 sztuka

  3.80

  Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g w super cenie! - Wołowina z szynką, 290 g

  82.80

  Felisept Home Comfort dyfuzor - Flakonik 30 ml (bez dyfuzora)

  54.80

  Eukanuba Adult Breed Specific Jack Russell Terrier - 2 x 2 kg

  67.80
 • Megapakiet Felix Sensations Extras w galarecie, 48 x 100 g - Rybna różnorodność

  62.80

  Earthborn Holistic Weight Control - 2 x 12 kg

  499.80

  Bosch Bio Senior, kurczak - 2 x 11,5 kg

  229.80

  Yarrah Bio Paté z kurczakiem - 12 x 400 g

  74.80
 • Royal Canin Kitten Instinctive w sosie - 24 x 85 g

  65.80

  Megapakiet Catessy kawałeczki w sosie, 48 x 415 g - Łosoś i pstrąg w sosie

  94.80

  Bosch Junior Maxi - 15 kg

  104.80

  Barkoo Mini Bones, 200 g - Żwacze

  5.80
 • Prestige Premium dla papużek falistych - 2,5 kg

  29.80

  Nullodor żwirek silikonowy dla kotów i małych zwierząt - 3 x 1,5 kg (3 x 3 l )

  54.80

  Concept for Life Medium Sensitive - 2 x 12 kg

  259.80

  Classic Fleece płaszczyk - Dł. grzbietu: 45 cm (2XL)

  24.80
 • Worlds Best Cat Litter Extra żwirek silnie zbrylający się - 2 x 12,7 kg

  249.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Sensitive, drób

  192.80

  Hills Feline Adult, 6 x 85 g - Ryba

  19.80

  Pro Plan Adult Light Optiweight Sterilised, kurczak i ryż - 2 x 14 kg

  329.80
 • Applaws Adult z kurczakiem i łososiem - 400 g

  11.80

  20+4 gratis Schesir, 24 x 150g - Fruit, Kurczak i jabłko

  92.60

  Royal Canin Pure Feline Vitality - 2 x 3 kg

  164.80

  Hills Science Plan Canin Small & Miniature Mature Adult 7+, kurczak - 2 x 3 kg

  134.80
 • Dwupak Pedigree - Junior Medium, z kurczakiem i ryżem, 2 x 15 kg

  169.80

  Litter Spinner kuweta dla kota - Wycieraczka

  12.80

  Cookie´s Delikatess Rurki + Pałeczki do żucia w super cenie! - 2 x 200 g

  22.80

  16 + 2 gratis! Miamor Feine Filets w puszkach, 18 x 100 g - Tuńczyk z ryżem

  50.00
 • Roladki serowe Gimcat - 280 sztuk (140 g)

  15.80

  Korzystny pakiet Applaws Cat Pot, 20 x 60 g - Delikatna pierś z kurczaka z ryżem

  67.80

  12 x 400 g Animonda GranCarno Original Junior/Senior w super cenie! - Senior, wołowina i jagnięcina

  41.80

  Tixie Preydummy zabawka - Średnica 8 cm, dł. 20 cm

  15.80
 • Josera SensiCat Adult Sensitive - 2 x 10 kg

  219.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z krewetkami

  18.80

  Megapakiet Whiskas Adult, puszki, 24 x 400 g - Łosoś w galarecie

  69.80

  12,5 / 15 kg Belcando + Rocco Chings mięsne paski do żucia, 250 g gratis! - Adult Dinner, 15 kg

  189.80
 • Megapakiet Miamor Sensibel, 24 x 100 g - Indyk z makaronem

  56.80

  Barkoo chipsy do żucia - Natur, 8 szt.

  7.80

  Concept for Life Golden Retriever Adult - 12 kg

  149.80

  Wolf of Wilderness Adult, 1 x 400 g - Green Fields, jagnięcina

  7.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa