wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

vetid

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g - Kurczak

  49.80

  KONG Feather Mouse z kocimiętką - 1 sztuka

  14.80

  Pakiet dla kociąt: 400 g Concept for Life Kitten + Cosma Nature w super cenie! - Zestaw II

  25.80

  3 x 200 g Rocco Chings Double w super cenie! - Kurczak i wołowina, 3 x 200 g

  45.80
 • Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g - Kurczak

  99.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z jajkiem przepiórczym

  18.80

  Yarrah Bio, wegetariańskie ciasteczka - 250 g

  11.80

  Mieszany pakiet próbny: zoolove przysmak dla kota - 55 g, 2 różne smaki

  23.80
 • Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura - 10 kg

  163.80

  HUNTER Knot zabawka - Dł. x Ø: 32 x 7 cm

  19.80

  Duże opakowanie + 3 / 1,5 kg gratis! Concept for Life karma - Medium Junior, 12 + 3 kg

  139.80

  Legowisko Strong&Soft Paw - 80 x 60 x 14 cm

  129.80
 • Dennerle BIO 120 Profi Komplet - na 120 l

  129.80

  Grau Puszka dla Łasucha, bez zbóż, 6 x 200 g - Indyk, łosoś, makrela

  29.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - Wołowina

  42.80

  Trixie odblaskowa obroża łapka, szara - Obwód szyi: 30-45 cm

  9.80
 • Almo Nature Green Label Mini Food - Kurczak, 5 x 3 g

  7.80

  Animonda GranCarno Original Junior, 6 x 400 g - Wołowina z sercami indyczymi

  22.80

  6 kg Feringa karma sucha w niskiej cenie! - Indyk

  129.80

  Dreamies przysmaki dla kota - Ser, 180 g

  13.80
 • Eukanuba Daily Care Senior 9+ - 12 kg

  134.80

  Przysmak Hills Prescription Diet Feline Metabolic Snack - 3 x 70 g

  23.80

  18 + 2 gratis! Bozita w galarecie, 20 x 410 g - Wołowina

  71.80

  Pakiet mieszany Animonda vom Feinsten, 24 x 150 g - Menu, 2 smaki

  54.80
 • Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g - Tuńczyk z krabami

  54.80

  Felix Smakołyki w sosie, 32 x 100 g - Wołowina z dziczyzną

  39.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion - 12,5 kg

  136.80

  Pakiet Rocco Chings Double - Kurczak i jagnięcina, 2 x 200 g

  32.80
 • KONG Kickeroo, zabawka dla kota - ok. 29 cm

  15.80

  Royal Canin Poodle Adult - 2 x 7,5 kg

  289.80

  Rocco plecionka do żucia - Wędzona, 12 x ok. 17 cm

  49.80

  Duże opakowanie + 3 / 1,5 kg gratis! Concept for Life karma - Golden Retriever Adult, 12 + 3 kg

  159.80
 • Dwupak Hills Feline - Adult, królik, 2 x 10 kg

  314.80

  Royal Canin Mini Ageing 12+ - 3,5 kg

  69.80

  Tigerino Crystals Fun kolorowy żwirek dla kota - Rożowy, 3 x 5 l (ok. 6,3 kg)

  54.80

  Dwupak Concept for Life - Mini Senior, 2 x 3 kg

  89.80
 • Kong Aqua - L

  39.80

  Hills Ideal Balance Adult No Grain, kurczak i ziemniaki - 2 kg

  39.80

  Legowsko Strong&Soft, brązowe - 100 x 70 x 13 cm

  139.80

  1,5 kg Lukullus karma + 1 x 400 g Lukullus Natural gratis! - Adult, Wołowina charolaise i pstrąg

  24.80
 • Smilla Adult Ryba - 1 kg

  12.80

  Savic kuweta z niskim rantem - Jasnoszaro-biała

  14.80

  Purina Veterinary Diets Feline EN - Gastrointestinal - 2 x 5 kg

  314.80

  Dreamies przysmaki dla kota - Tuńczyk, 240 g

  18.80
 • Materac Wellness z imitacji zamszu - 100 x 70 x 6 cm

  129.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g - Wołowina z ziemniakami

  65.80

  Felix Sensations w sosie, 12 x 100 g - Mięsna różnorodność

  17.80

  Pro Plan Adult Performance Optipower, kurczak i ryż - 14 kg

  169.80
 • JR Farm Kapok materiał do budowy gniazda - 3 sztuki

  27.80

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g - Wołowina z sercami indyczymi

  15.80

  Żwirek miesiąca: Tigerino Canada, 2 x 15 kg w super cenie! - Pakiet mieszany (nieperfumowany + zapach pudru dziecięcego)

  77.80

  Heim Smycz , nitowana, potrójnie regulowana - 240 x 2 cm

  49.80
 • Royal Canin Bichon Frise Adult - 1,5 kg

  45.80

  Felix Crispies, Mięso z warzywami - 45 g

  4.80

  Vitakraft Treaties Bits, pasztet - 2 x 120 g

  13.80

  10 + 2 kg gratis! Purizon Single Meat karma sucha , 12 kg - Kurczak z dynią

  183.20
 • Hamak z naturalnej trawy - 40 x 28

  11.80

  Royal Canin Ageing +12 - 2 kg

  58.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g - Tuńczyk

  19.80

  Felix Sensations w sosie, 12 x 100 g - Rybna różnorodność

  17.80
 • Oryginalny FURminator do długiej sierści S - Szerokość grzebienia 4,4 cm

  119.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g - Wołowina, sarna i borówki

  24.80

  10 + 2 gratis! GranataPet, 12 kg - Wołowina i krewetki

  229.80

  Trixie Doggy Pick Up pojemnik z workami na odchody - Pojemnik + 2 rolki po 20 worków

  5.80
 • Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245) - Ostrze nr 7F (Oster); 3,2 mm

  129.80

  Worlds Best Cat Litter Lawendowy, zapachowy żwirek dla kota - 2 x 12,7 kg

  249.80

  Rocco plecionka do żucia - Naturalna, 4 x ok. 17 cm

  16.80

  Mieszany megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g - Pakiet mięsny

  69.80
 • Pakiet próbny Lukullus, 2 x 1,5 kg - Kaczka piżmowa z jagnięciną i wołowina charolaise z pstrągiem

  45.80

  Wędka z myszką wydającą dźwięk - 3 sztuki

  26.80

  zoolove półwilgotny przysmak , 100 g - Z jagnięciną

  10.80

  11 + 1 gratis! Mieszany pakiet Animonda Carny Kitten, 12 x 200 g - 4 smaki: wołowina i drób

  30.00
 • Hills Prescription Diet Feline c/d Urinary Tract z kurczakiem - 12 x 156 g

  65.80

  Numaxes Canicom 200 First, obroża treningowa - Zestaw Canicom 200 First

  499.80

  Purina Veterinary Diets Feline NF - Renal Function - 2 x 5 kg

  284.80

  Happy Dog Supreme Young Medium Baby (Faza 1) - 2 x 10 kg

  259.80
 • Miska ze stali szlachetnej - 0,9 l, Ø 23 cm

  13.80

  Żwacz jagnięcy - 1000 g

  46.80

  Trixie drewniana budka lęgowa - Dł. x szer. x wys: 21 x 12,5 x 13 cm

  24.80

  Carefresh Natural podściółka dla gryzoni - 14 l

  29.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa
ff