wróć

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze polecenia jest też korzystny dla relacji między zwierzęciem a właścicielem (porządek i jasność w relacjach pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psa).

Nauka podstawowych komend nie jest wcale trudna. Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Szczenięta bardzo chętnie i szybko się uczą. Wczesne rozpoczęcie nauki pomoże nam uniknąć późniejszych niepożądanych nawyków (które w późniejszym wieku mogą być trudne do wyeliminowania). Oczywiście, starszego psa również można nauczyć wykonywania komend, jednak zajmie to trochę więcej czasu.

Zasady dobrego szkolenia

Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właściwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bądźmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy źle wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

Podczas uczenia psa powinniśmy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeśli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki – pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa – do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał.


Ważny jest także czas, jaki poświęcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.

Nauka siadania

Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.

Nauka wstawania

Rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednocześnie wydając polecenie „stój”. Pies musi wstać, aby móc wziąć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzając poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej otwartej dłoni.

Nauka warowania

Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

vetid

Nauka podawania łapy

Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.

Nauka zostawania w miejscu

Początkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie „siad” i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może iść za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie „zostań”, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie „zostań” i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić.

Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, później stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzącej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).

Nauka chodzenia przy nodze

Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglądać następująco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy „siad” (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwając psu pod nos smakołyk. Jednocześnie wydajemy polecenie „równaj”. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak – chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem.

Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy ilość smakołyków i gdy pies próbuje pociągnąć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę „równaj”. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.

Nauka przychodzenia na zawołanie

Ucząc psa komendy „do mnie” należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następującej kolejności: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodźce zewnętrzne. Początkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę „siad” i „zostań”. Odchodzimy na odległość smyczy (nie napinając jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę „do mnie”. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem.

Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długości 5m i powtarzamy naukę. Później zwiększamy długość linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętności przychodzenia z przypiętą linką, uczymy go komendy „do mnie”, ale w obecności bodźców zewnętrznych (biegające psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców.

Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z luźną linką i doskonalimy komendę „do mnie”: gdy pies pobiegnie np. za piłką, wołamy „do mnie” i natychmiast stajemy na lince – jeśli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Maxi Safe Zawieszka Błyskacz w kształcie serca - Przeźroczysty

  12.80

  4 kg Smilla + pakiet Toothies & Hearties, 2 x 125 g gratis! - Adult XXL-krokiety, kurczak

  39.80

  Felix Inhome Sensations - 2 kg

  19.80

  12 kg / 2 x 7,5 kg Royal Canin Breed + Pluszowa laska cukrowa, zabawka gratis! - Bulldog Junior, 12 kg

  189.80
 • JR Farm Kompletny pokarm dla świnek morskich - 1,35 kg

  17.80

  Cosma Nature, 6 x 280 g - Filet z kurczaka

  49.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g - Kaczka i cielęcina

  44.80

  10 + 2 gratis! Karma mokra Pro Plan, 12 x 85 g - Ryba oceaniczna

  38.00
 • Happy Cat Adult, z jagnięciną - 2 x 10 kg

  309.80

  Poidełko Catit Design Fresh & Clear - Pojemność 3 l

  99.80

  Pakiet mieszany Animonda GranCarno Sensitive - 6 x 800 g

  54.80

  Duże opakowanie Eukanuba + miska gratis! - Cocker Spaniel, 7,5 kg

  99.80
 • Royal Canin Veterinary Diet - Renal RF 14 - 7 kg

  159.80

  Gourmet Diamant, 12 x 85 g - Łosoś

  34.80

  Belcando Adult Multi-Croc - 15 kg

  199.80

  Ekskluzywny pakiet mieszany Sheba w wyjątkowej cenie! 33 x 85 g - Wybór mięsno-rybny

  69.80
 • Royal Canin Cavalier King Charles Adult - 7,5 kg

  139.80

  8in1 Fillets Pro Dental, 80 g - S

  11.80

  Megapakiet Sheba, 36 x 85 g - Selection in Sauce, drób

  79.80

  Mister Stuzzy Cat, 6 x 100 g - Sterilized, kurczak

  9.80
 • Dibo mieszanka smakołyków - 500 g

  19.80

  Royal Canin Senior Consult Stage 2 - Vet Care Nutrition - 2 x 3,5 kg

  194.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 48 x 100 g - Adult, kurczak i kaczka z makaronem

  79.80

  Korzystny pakiet MACs Adult, 12 x 800 g - Głowizna i marchew

  99.80
 • Bozita Robur Genuine 20/10, łosoś i ryż - 2 x 12,5 kg

  349.80

  Orlux Frutti Patee Pokarm treściwy - 2 x 250 g

  19.80

  Świecący pasek LED Flash, flexi - do smyczy flexi Vario S/M

  27.80

  Rinti Pur w miseczkach, 27 x 300 g - Kurczak z ryżem

  89.80
 • Kattovit Urinary - Cielęcina, 24 x 85 g

  49.80

  Whiskas Dentabites - Łosoś, 5 x 40 g

  22.80

  Herrmanns Menu, 12 x 400 g w super cenie! - Wołowina z kaszą gryczaną i owocami (bezglutenowy)

  79.80

  4 kg Almo Nature w super cenie! - Holistic, indyk z ryżem

  74.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 400 g - Czysta wołowina

  87.80

  IAMS Pro Active Health Adult Weight Control - 10 kg

  119.80

  Kości do żucia z prasowanej końskiej skóry - 3 x 12 cm

  25.80

  36 x 85 g Royal Canin Kitten + 400 g karmy suchej Royal Canin Kitten gratis! - Kitten Instinctive w galarecie

  104.40
 • Cookie´s Delikatess Pałeczki rybne - 2 x 200 g

  24.80

  Szczotka do odkurzacza ELRAS Merlin - Końcówka do odkurzacza

  159.80

  Concept for Life All Cats - 3 kg

  56.80

  Tigerino Nuggies zbrylający żwirek dla kota, drobnoziarnisty - 2 x 14 l

  49.80
 • Szelki Julius-K9 Power Red - Rozm. 2

  99.80

  Dreamies przysmaki na zdrowie kota, 55 g - Przeciw kłaczkom

  5.80

  Megapakiet Hills Feline, 24 x 85 g - Adult, kurczak, wołowina i ryba

  64.80

  4 kg Almo Nature w super cenie! - Sterilised, wołowina i ryż

  94.80
 • Trixie tunel wiklinowy dla małych zwierząt - Ø 10 x 25 cm

  15.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wieprzowe - 6 x ok. 17 cm

  19.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g - Pstrąg i kurczak

  79.80

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 285 g - Kurczak z marchewką

  89.80
 • Megapakiet Applaws w bulionie, 24 x 156 g - Pierś z kurczaka z dynią

  129.80

  Przysmak odkłaczający Smilla Hearties - 125 g

  6.80

  Pedigree Leckerbissen z wołowiną - 155 g

  6.80

  Pakiet próbny OCanis, 6 x 400 g - 5 różnych smaków

  49.80
 • Szelki Julius-K9 Power Black - Mini Mini

  69.80

  Korzystny pakiet Smilla Kitten, 12 x 200 g - Z kurczakiem

  29.80

  Rocco Sensitive, 6 x 400 g - Dziczyzna z makaronem

  22.80

  10 kg Josera + Wędka dla kota z kolorowymi piórkami gratis! - Nature Cat, 10 kg

  149.80
 • Megapakiet Rocco Junior, 24 x 400 g - Serca kurze z ryżem i wapniem

  79.80

  Hills Prescription Diet Canine Metabolic Weight Management - 12 kg

  229.80

  Pakiet mieszany Iams Delights Adult, 24 x 85 g - Pakiet mieszany w galarecie

  42.80

  My Star is a Sweetie - serca z kurczaka - 30 x 90 g

  55.80
 • Rocco Penisy wołowe, 12 cm - 25 sztuk

  44.80

  Royal Canin Maxi Adult - 2 x 15 kg

  299.80

  Royal Canin Indoor Long Hair - 4 kg

  89.80

  Animonda vom Feinsten Adult, 22 x 150 g - Kurczak, jogurt + płatki owsiane

  54.80
 • Lupo Sensitiv 20/8 - 2 x 15 kg

  289.80

  Rocco Chings Double, 200 g - Kurczak i wołowina

  17.80

  MAC´s Cat Sensitive karma dla kota, 6 x 200 g - Jagnięcina

  27.80

  Acana Prairie Poultry - 11,4 kg

  189.80
 • Bozita w galarecie, 6 x 370 g - Kaczka

  21.80

  Dwupak Trainer - Natural Senior Maxi, 2 x 12,5 kg

  299.80

  Mieszany pakiet próbny Purizon Adult dla kota - 3 x 400 g

  39.80

  Smycz Flexi Vario M antracytowa, 5 m - Lampka LED-Lighting-System

  39.80
 • Pakiet Purizon Adult karma dla kota - Adult, ryba (3 x 2,5 kg)

  199.80

  Dibo, skóra łososia - 50 g

  9.80

  DeliBest Mięsne roladki Sensi, konina - 12 x 400 g

  99.80

  Dreamies przysmaki dla kota - Kaczka, 240 g

  18.80
 • Hills Prescription Diet Feline Urinary Dissolution s/d - 5 kg

  131.80

  Silikonowa miska podróżna - 500 ml, Ø 13 cm

  7.80

  Concept for Life, opakowanie próbne, 50 g - Maine Coon Adult

  1.00

  Beaphar Dieta na nerki - Kaczka, 12 x 100 g

  34.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies trafia do..

oddam psa
ff