Pies nie chce jeść suchej karmy

Zdarza się, że pies nie chce jeść suchej karmy. Często jest to wynikiem błędów żywieniowych popełnionych przez właściciela, bywa też, że powodem niechęci do spożywania jedzenia w takiej postaci są jakieś dolegliwości zdrowotne (np. chore dziąsła, zły stan uzębienia itp.). Jednak z wielu przyczyn nauczenie psa jedzenia suchego pokarmu jest dobrym rozwiązaniem.

Pies nie chce jeść suchej karmy

Zdarza się, że Pies nie chce jeść suchej karmy. Często jest to wynikiem błędów żywieniowych popełnionych przez właściciela, bywa też, że powodem niechęci do spożywania jedzenia w takiej postaci są jakieś dolegliwości zdrowotne (np. chore dziąsła, zły stan uzębienia itp.). Jednak z wielu przyczyn nauczenie psa jedzenia suchego pokarmu jest dobrym rozwiązaniem.

Dlaczego warto przyzwyczajać psa do suchej karmy?

Karmiąc zwierzę jedzeniem domowym, nie zawsze udaje się nam osiągnąć odpowiednie proporcje składników odżywczych w podawanych posiłkach. Sucha karma jest w tym sensie wygodniejsza, gdyż posiada odpowiedni poziom zbilansowania składników pokarmowych.

Ponadto, gryzienie przez psa suchych chrupek sprawia, że jego zęby oczyszczają się z osadu nazębnego, co zapobiega powstawaniu kamienia na zębach. Czasami też okoliczności zmuszają nas do karmienia zwierzaka suchym jedzeniem (np. gdy wyjedziemy z psem na wakacje i nie ma możliwości przygotowywania domowych posiłków, a w okolicznych sklepach nie można zakupić psiej karmy).

Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy?

Powodów może być wiele. Po pierwsze, nie był od szczeniaka przyzwyczajany do urozmaiconej diety. Często właściciel chcąc dla malca jak najlepiej, podaje mu tylko ten pokarm, który psu najbardziej smakuje. Przestawianie psa na suchą karmę zaczyna zbyt późno.

Innym powodem niechęci psa do suchej karmy może być jakiś problem natury zdrowotnej, np. ból zębów, podrażnione dziąsła, owrzodzenia w pysku. Gryzienie twardych granulek sprawia wtedy zwierzęciu dodatkowy ból. Ponadto, powodem może być po prostu smak karmy nie odpowiadający psu lub fakt, że dotychczasowy pokarm mu się znudził. Niekiedy jakiś składnik karmy sprawia, że psu ona nie odpowiada.

Jak nauczyć psa jedzenia suchej karmy?

Przede wszystkim należy określić przyczynę niechęci psa do jedzenia suchego pokarmu. Psa powinien zbadać lekarz weterynarii i sprawdzić, czy przyczyną nie są dolegliwości zdrowotne (chore zęby lub dziąsła, owrzodzenia w pysku). Jeśli lekarz potwierdzi chorobę, wyleczenie jej powinno zlikwidować problemy wybredności. Jeśli jednak lekarz wykluczy przyczyny zdrowotne, trzeba zastosować inne metody.

Jeśli pies chętnie zjada pokarm wilgotny (karmę z puszki czy z saszetek), można stopniowo dodawać zwierzęciu do takiej karmy po kilka chrupek suchego jedzenia. Nasączone smakowitym sosem chrupki będą się wydawały smaczniejsze. Sukcesywnie zwiększamy ilość suchej karmy w posiłkach, aż pies bez problemu będzie zjadał sam suchy pokarm. Zamiast mokrej karmy można zastosować gotowane mięso, a chrupki nasączać wywarem z gotującego się mięsa.

Możemy też zakupić karmę suchą innego producenta, gdyż istnieje możliwość, że psu nie smakuje jedzenie konkretnej firmy. Można wypróbować specjalną suchą karmę dla wybrednych psów (niektórzy producenci mają taki rodzaj karmy w swojej ofercie). Innym sposobem jest polewanie suchych granulek olejem lub specjalnym tranem dla psów – często psy chętniej jedzą tak „przyprawioną” karmę.

Jeśli pies jest wybredny, można go także spróbować przegłodzić. Należy wtedy nasypać karmę do miski i zaczekać, aż pies naprawdę zgłodnieje. Najlepiej przed posiłkiem zapewnić zwierzęciu dużą dawkę aktywności fizycznej, aby apetyt został pobudzony. Pies pewnie początkowo będzie z niezadowoleniem obwąchiwał miskę, jednak gdy poczuje głód, a my nie ulegniemy jego błagalnym spojrzeniom powinien zjeść to, co ma w misce.

Warto jednak mimo wszystko urozmaicać posiłki, gdyż psom często nudzi się monotonna dieta. Sucha karma niech zostanie jako podstawa diety, jednak pies powinien też dostawać inne rodzaje pożywienia (karmę mokrą, mięso, warzywa itp.). Pamiętajmy też, aby wszelkie zmiany w menu wprowadzać stopniowo – układ pokarmowy psa wytwarza różne soki trawienne w zależności od rodzaju spożywanego pokarmu, dlatego zbyt drastyczna zmiana diety może skutkować problemami trawiennymi (wzdęcia, biegunki).

W nauce jedzenia suchej karmy ważna jest nasza konsekwencja i nieugiętość. Pies będzie z pewnością próbował wymóc na nas, abyśmy podali mu jego ulubione jedzenie. Jeśli ulegniemy, pies nauczy się, że jego metoda skutkuje i trudniej będzie namówić go do zjadania suchej karmy.

data publikacji artykułu: 2009-07-20

Popularne teraz

Komentarze