wróć

Encephalitozoonoza u królików

 

Encephalitozoonoza u królików

Encephalitozoonoza (inna nazwa tej choroby to encefalozoonoza) jest jedną z chorób układu nerwowego u królików. Wywoływana jest przez pasożytniczego pierwotniaka Encephalitozoonozon cuniculi. Zarażonych tym pasożytem jest około 80% królików, jednak nie u wszystkich rozwija się choroba.

Do zarażenia dochodzi najczęściej przez kontakt z kałem lub moczem chorego zwierzęcia, pasożyt może też przedostać się do organizmu młodego królika wraz z mlekiem matki lub przez łożysko. Zazwyczaj zarażenie ma miejsce, gdy następuje spadek odporności zwierzęcia. Pasożyt namnaża się wówczas w komórkach organizmu (m. in. w mózgu i nerkach).

Objawy

Objawy charakterystyczne dla encephalitozoonozy to:

- kręcz szyi (skręcenie głowy w jedną stronę)
- niezborność ruchów
- trudności w utrzymaniu postawy stojącej
- królik leżąc na plecach z wygiętą nienaturalnie głową ma problemy z pobieraniem pożywienia
- porażenie kończyn
- objawy padaczkowe
- rozszerzenie źrenic
- jeśli zostały uszkodzone nerki: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu

Leczenie

Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, mogące świadczyć o encephalitozoonozie, natychmiast udajmy się z królikiem do lekarza weterynarii. Leczenie tej choroby może trwać dość długo, zazwyczaj około miesiąca. Jednak nawet, gdy objawy się cofną i królik wyzdrowieje, może być do końca życia nosicielem. Zdarzają się także nawroty choroby.

Leczenie polega przede wszystkim na codziennym podawaniu leków i na ścisłej współpracy właściciela z lekarzem. Przy leczeniu encephalitozoonozy stosuje się przede wszystkim duże dawki leków sterydowych oraz sulfonamidów. Lekarz wdraża również antybiotykoterapię. Ponadto, choremu królikowi powinno podawać się witaminy z grupy B.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kamica pęcherza moczowego

 Króliki mają skłonność do schorzeń dróg moczowych. W przypadku kamicy w grupie szczególnego ryzyka, podobnie jak u kotów, występują grube, kastrowane samce. Kamienie moczowe..

Objawy chorobowe u królika

 Zdrowy królik jest ciekawy otoczenia, ma lśniące oczy, suche nozdrza, chętnie przyjmuje pokarm, a jego futerko jest czyste i gęste. Każdy wnikliwy opiekun z pewnością szybko..

Kastracja i sterylizacja królika

 Podjęcie ostatecznej decyzji o zabiegu sterylizacji królika powinno być poprzedzone serią badań lekarskich, upewniających opiekuna oraz weterynarza o prawidłowym stanie zdrowia..

Zalety sterylizacji i kastracji..

 Sterylizacja zmniejsza znacząco popęd seksualny zwierzęcia, a co z tym idzie, minimalizuje lub zupełnie eliminuje takie zachowania jak znaczenie terenu czy walki samców. Oszczędza to..

Zapalenie ucha środkowego i..

 Ucho środkowe to część narządu słuchu znajdująca się za błoną bębenkową. Złożone jest z plątaniny małych kości i nerwów, których zadaniem jest przenoszenie dźwięków z..

Resekcja ucha u królika

 Króliki typu Baranek cieszą się wśród hodowców ogromną popularnością, głównie ze względu na wyjątkowo niestandardowy wygląd. Są to największe z króliczych miniaturek - waga ..

Encefalozoonoza u królików

 Encefalozoonoza jest jedną z chorób układu nerwowego u królików. Wywołuje ją pasożytniczy pierwotniak z rodziny microsporidia - Encephalitozoon cuniculi. Różne gatunki zwierząt..

Odrobaczanie królików

 Odrobaczanie królików nie należy do standardowych procedur w opiece nad nimi. Inaczej niż w przypadku psów czy kotów, trudno mówić o "kalendarzu odrobaczeń królików". Chociaż..

Anemia u królików

 Niedokrwistość (łac. anaemia) to stan chorobowy, którego wyznacznikiem jest zmniejszona ilość erytrocytów (krwinek czerwonych) we krwi. Wartość fizjologiczna parametrów krwi jest ..

Pchły u królika

 Królik, który ma kontakt np. z innymi zwierzętami wychodzącymi na dwór może zarazić się pchłami. Pchła królicza jest barwy brązowej i osiąga długość 1,4 do 2mm. W ciągu 3..

oddam psa
ff