wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Feline Porta 21, 6 x 156 g - Tuńczyk z wołowiną

  34.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g - Wołowina z zielonymi żwaczami

  129.80

  22 + 2 gratis! Royal Canin Mini, 24 x 195 g - Adult Light

  104.00

  Almo Nature Holistic, ryby tłuste z ryżem - 400 g

  11.80
 • Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - Czysty tuńczyk i małe sardele z ryżem

  19.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 6 x 200 g / 190 g - No. 113, owca (6 x 200 g)

  44.80

  Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance, 12 x 800 g - Wołowina, ziemniaki i świeże jajko

  99.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 48 x 100 g - Kitten, koktajl drobiowy i krewetki

  79.80
 • Mieszany pakiet próbny Cosma Glory w galarecie - 6 x 170 g

  27.80

  Duże opakowanie Brit + bransoletka "I love my dog" gratis! - Premium Junior L, 15 kg

  94.80

  2,5 / 3 kg Bosch Mini + Hunter Calcium Milk Bone Kość z wapniem - 23 g gratis! - Mini Senior, 2,5 kg

  24.80

  Royal Canin Yorkshire Terrier Junior - 1,5 kg

  49.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi - Sterilised, 2 x 12 kg

  294.80

  Trixie Skręcane rurki do żucia - 100 sztuk

  34.80

  Eukanuba Adult Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż - 12 kg

  129.80

  Poduszka Cozy Cappuccino - 95 x 67 x 9 cm

  79.80
 • Agility Fun & Sport kółko do skakania - Kółko Ø ok. 55 cm

  89.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g - Mus z indykiem

  9.80

  Brit Care Senior All Breed - 12 kg

  135.80

  Concept for Life Large Light - 1,5 kg

  35.80
 • Worlds Best Cat Litter Żwirek zbrylający się - 12,7 kg

  129.80

  Pakiet Grau Puszka dla Łasucha bez zbóż, 12 x 200 g - Kurczak i cielęcina

  54.80

  Szeleszcząca piłka 2 w 1 - 1 sztuka, Ø 10 cm

  24.80

  3,5 / 4 kg Royal Canin + 6 x 85 g gratis! - Kitten, 4 kg + Kitten Instinctive w sosie

  86.80
 • Royal Canin Club Junior - 15 kg

  129.80

  Whiskas mleko dla kota - 12 x 200 ml

  37.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 200 g - Delikatny drób z wołowiną

  29.80

  Pakiet próbny Wolf of Wilderness: 1 kg karmy suchej + 6 x 400 g karmy mokrej - Zestaw I

  54.80
 • Megapakiet Schesir w galarecie, 24 x 100g - Pakiet mieszany 1

  69.80

  Concept for Life Medium Light - 6 kg

  99.80

  Royal Canin Cardiac - Veterinary Diet w puszkach - 24 x 410 g

  274.80

  Duże opakowanie Josera + bransoletka "I love my dog" gratis! - Profiline Master

  86.80
 • Feline Porta 21, 6 x 400 g - Tuńczyk i surimi

  59.80

  Concept for Life Golden Retriever Adult - 1,5 kg

  39.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 400 g - Kitten

  129.80

  Bosch Active, drób - 15 kg

  94.80
 • Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - 4 smaki, Mieszany pakiet

  56.80

  Nullodor żwirek silikonowy dla kotów i małych zwierząt - 3 x 1,5 kg (3 x 3 l )

  54.80

  Miamor Sensibel, 6 x 100 g - Cielęcina z ziemniakami

  14.80

  Eukanuba Adult Breed Specific German Shepherd - 12 kg

  133.80
 • JR Farm Tunel z siana - Długość: 25 cm, Ø 13,5 cm

  17.80

  Royal Canin Breed Dachshund Junior - 1,5 kg

  49.80

  Stojak Parrot dla papug - Srebrny / w stylu antycznym: dł. x szer. x wys. 60 x 60 x 112 cm

  189.80

  750 g + 250 g gratis! DogMio Mark Nuggets, przysmak , 1 kg - 1 kg

  9.60
 • Purina ONE Urinary Care - 800 g

  12.80

  Yarrah Bio kawałki kurczaka i wołowiny w sosie - 6 x 820 g

  69.80

  Trainer Natural Medium, kurczak, ryż i aloes - 12,5 kg

  159.80

  12 kg Almo Nature Holistic + kocyk z flauszu gratis! - Indyk z ryżem

  169.80
 • Royal Canin Sterilised +7 - 1,5 kg

  48.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Indyk

  94.80

  Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia - 2 x 4 kg

  144.80

  3 x Rocco Chings mięsne paski do żucia w super cenie! - Filet z kurczaka, suchy, 750 g

  39.80
 • 8in1 Delights pałeczki z wołowiną - 3 x 25 g

  12.80

  Korzystny pakiet Trainer Natural Maxi, 12 x 400 g - Adult, Kurczak, ryż i aloes

  89.80

  Hills Prescription Diet c/d Urinary Stress Reduced Calorie - 2 x 8 kg

  389.80

  Schmusy Nature Ryba w puszkach, 24 x 185 g - Akara czerwona

  64.80
 • Happy Dog NaturCroq Senior - 15 kg

  124.80

  GranataPet DeliCatessen Adult, drób - 10 kg

  229.80

  Karma dla kota Applaws Cat Layer, 12 x 70 g - Tuńczyk z sardelami

  49.80

  Flashlight tor do zabaw - Kolor: biało-szary

  69.80
 • JBL CristalProfi greenline filtr zewnętrzny - e901, do 300 litrów

  359.80

  Herrmanns Bio uzupełnienie diety, 6 x 200 g - Kociołek warzyw

  34.80

  Doggy Pool - 80 x 20 cm

  179.80

  Earthborn Holistic, 12 kg + Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką gratis! - Meadow Feast

  259.80
 • JBL NovoMalawi - 1000 ml

  39.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g - Filet z kurczaka z szynką

  35.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g - Kąski w galarecie, królik z kaczką

  29.80

  Megapakiet MACs w saszetkach, 24 x 100 g - Kurczak

  77.80
 • Bozita w sosie, 6 x 370 g - Krewetki

  21.80

  Schesir w galarecie, 6 x 140 g - Filet drobiowy z szynką w galarecie

  29.80

  Hills Feline Adult Light, tuńczyk - 5 kg

  129.80

  Josera Profiline Fitness - 15 kg

  105.80
 • Dwupak Hills Feline - Adult Urinary & Sterilised, kurczak, 2 x 8 kg

  349.80

  Smycz Flexi Vario L czerwona, 8 m - Czerwona smycz

  95.80

  Sanabelle No Grain, bażant - 10 kg

  159.80

  Classic Fleece płaszczyk - Dł. grzbietu: 50 cm (3XL)

  29.80
 • Purina ONE Sensitive - 800 g

  12.80

  Megapakiet Beaphar Dieta na nerki, 24 x 100 g - Jagnięcina, 24 x 100 g

  64.80

  Hills Canine Adult Large Breed Light, kurczak - 2 x 12 kg

  275.80

  Łóżko 2 w 1 z imitacji owczej skóry - 90 x 70 x 8 cm

  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa