Opieka nad królikiem

Gdy już zdecydowaliśmy się na przyjęcie pod swój dach królika, należy pamiętać, aby odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Zanim zwierzątko do nas trafi, zakupmy wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria (klatkę, miseczki, poidełko, kuwetę) oraz dowiedzmy się, czym powinniśmy karmić naszego pupila.

Opieka nad królikiem

Gdy już zdecydowaliśmy się na przyjęcie pod swój dach królika, należy pamiętać, aby odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Zanim zwierzątko do nas trafi, zakupmy wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria (klatkę, miseczki, poidełko, kuwetę) oraz dowiedzmy się, czym powinniśmy karmić naszego pupila. Zabezpieczmy też w odpowiedni sposób mieszkanie.

Ponadto, ważne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad, aby królik czuł się w naszym domu dobrze od samego początku. Szczególnie ważny jest okres oswajania zwierzęcia i jego adaptacji do nowych warunków życia. Należy uważać, aby nie zrazić do siebie pupila i nie popełnić rażących błędów.

Pierwsze dni

W ciągu pierwszych dni nie powinniśmy niepotrzebnie niepokoić królika. Najlepiej zostawić go w klatce i nie wyciągać z niej do czasu, aż minie pierwszy stres zwierzątka związany z pobytem w nowym miejscu. Również z noszeniem na rękach i głaskaniem należy zaczekać.

Czas ten zależy przede wszystkim od usposobienia zwierzaka – niektóre króliki są mniej płochliwe, inne odważniejsze. Obserwujmy dokładnie zachowanie naszego pupila, na pewno zorientujemy się, czy nadszedł już czas na rozpoczęcie bardziej kontaktowego oswajania.

Po pierwszym wypuszczeniu zwierzęcia z klatki nie starajmy się go za wszelką cenę złapać ani gonić, gdyż królik może się nas mocno przestraszyć i trudniej będzie później zbudować zaufanie. Pozwólmy zwierzęciu spokojnie poznać nowy teren. Dobrze jest ograniczyć początkowo przestrzeń, którą królik będzie eksplorował i zwiększać ją stopniowo.

Gdzie ustawić klatkę?

Klatka królika powinna być dla zwierzęcia bezpiecznym schronieniem. Należy dobrze wybrać miejsce, gdzie ją ustawimy tak, aby królik czuł się w swoim azylu jak najlepiej. Przede wszystkim, w pomieszczeniu, w którym stoi klatka nie należy zachowywać się zbyt głośno. W pokoju tym nie powinniśmy słuchać głośnej muzyki, oglądać telewizji zbyt głośno, hałasować itp. Takie warunki powodują duży dyskomfort u zwierzaka oraz silny stres.

Także kuchnia pełna różnych zapachów i zazwyczaj dość często odwiedzana przez domowników nie jest dobrym miejscem na ustawienie klatki. Hałas oraz intensywne różnorodne zapachy mogą drażnić czuły słuch i węch naszego pupila.

Pamiętajmy też, aby nie ustawiać klatki w przeciągach. Króliki są bardzo delikatne i łatwo się przeziębiają. Klatkę najlepiej ustawmy w zacisznym i spokojnym pomieszczeniu, z dala od domowego życia towarzyskiego.

Temperatura pomieszczenia

Temperatura w pomieszczeniu, w którym królik spędza większą część czasu nie powinna być zbyt wysoka. W zbyt ciepłym pokoju u zwierzątka może wystąpić Udar cieplny. Optymalna temperatura otoczenia to dla królika 20-22 stopnie Celsjusza. W takiej temperaturze zwierzątko będzie czuło się najlepiej.

W upalne dni króliki, które mają wybieg na podwórku lub na balkonie powinny mieć zawsze możliwość schronienia się w zacienionym miejscu. W żadnym wypadku nie wolno narażać zwierzęcia na ciągłe nasłonecznienie, gdyż może dostać udaru cieplnego, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Żywienie

Jeśli chodzi o żywienie królika, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Królik musi mieć stały dostęp do wody i siana. Wszelkie zmiany w diecie królika powinny być wprowadzane powoli i stopniowo, gdyż gwałtowne zmiany spowodują poważne dolegliwości trawienne.

Ważne jest też, aby wszystkie warzywa oraz zielenina były świeże oraz pochodziły z terenów jak najmniej skażonych chemicznie. Warzywa i zieleninę podajemy zwierzęciu zawsze po uprzednim umyciu i osuszeniu. Nie należy też podawać ich bezpośrednio po wyjęciu z lodówki – powinny osiągnąć temperaturę pokojową.

Istnieją pokarmy, których królik nie może spożywać. Do takich zabronionych produktów należą: czekolada, słodycze, ser żółty, wędliny, jedzenie z ludzkiego stołu. Są też produkty, które powinno się podawać w ograniczonych ilościach. Więcej informacji na temat żywienia królików znajduje się w artykule „Żywienie królika”.

Pielęgnacja

Pamiętajmy, że królika nie wolno kąpać. Jeśli zbytnio się wybrudzi, można przemyć brudne miejsce i natychmiast wysuszyć. Ważne jest też, aby w odpowiednim wieku zaszczepić zwierzę przeciw podstawowym chorobom oraz dbać o higienę w otoczeniu królika.

Konieczne jest zapewnienie zwierzakowi odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Nie należy też narażać zwierzęcia na niepotrzebny stres, gdyż stres jest czynnikiem, który może bardzo niekorzystnie wpłynąć na zdrowie królika.

Inne ważne wskazówki

Większość królików źle znosi podróże, przewożenie z miejsca na miejsce oraz zmiany miejsca zamieszkania. Ponadto, królika nie wolno podnosić za uszy ani za łapki. Zwierzęta te niezbyt też lubią być noszone na rękach.

Należy wiedzieć, że królika nie powinno zostawiać się samego przez wiele godzin. Ponadto musi on mieć możliwość swobodnego biegania poza klatką przez minimum 3-4 godziny (pod naszą kontrolą).

Nie należy królika karać ani bić za niepożądane zachowanie. Takim postępowaniem sprawimy tylko, że zwierzę będzie się nas bać i straci do nas zaufanie. Tresura królika również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zwierzęta te nie są w stanie uczyć się sztuczek, jak np. psy.


data publikacji artykułu: 2009-07-23

Popularne teraz

Komentarze