Wyprawka dla królika

Zanim do naszego domu trafi królik, powinniśmy odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Konieczne będzie skompletowanie wyprawki, składającej się z klatki, wyściółki, kuwety, miseczek, poidełka, odpowiedniego pokarmu, transportera oraz akcesoriów pielęgnacyjnych i innych.

Wyprawka dla królika

Zanim do naszego domu trafi królik, powinniśmy odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Konieczne będzie skompletowanie wyprawki, składającej się z klatki, wyściółki, kuwety, miseczek, poidełka, odpowiedniego pokarmu, transportera oraz akcesoriów pielęgnacyjnych i innych.

Klatka lub zagroda

Klatka pełni dla królika rolę bezpiecznego schronienia. Zwłaszcza na początku pobytu w nowym miejscu zwierzak będzie potrzebował takiego azylu, aby się schować lub odpocząć. Klatka jest ważnym elementem wyprawki również dlatego, że na czas naszej nieobecności w domu, lepiej jest królika w niej zamknąć (dla jego własnego bezpieczeństwa oraz w celu uchronienia mieszkania przed ewentualnymi zniszczeniami).

Klatka powinna być jak największa. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca w mieszkaniu, aby wstawić tam bardzo dużą klatkę, pamiętajmy, aby spełniała przynajmniej następujące kryteria: umożliwiała królikowi swobodne rozciągnięcie całego ciała, stawanie na dwóch łapkach oraz poruszanie. Minimalna wymiary klatki powinny wynosić 100cm na 50 cm oraz 45cm wysokości (w przypadku jednego królika miniaturowego). Jeśli chcemy mieć więcej niż jednego zwierzaka, klatka musi być odpowiednio większa. Pamiętajmy, że zbyt ciasna klatka sprawi, że królik nie będzie czuł się szczęśliwy.

Dno klatki powinno być wykonane z materiału, który łatwo utrzymać w czystości. Najlepiej, gdy brzegi dna klatki są dość wysokie, gdyż zapobiegnie to rozsypywaniu przez zwierzę ściółki poza obręb klatki oraz uchroni królika przed przeciągami. Górna część klatki powinna być przewiewna (najlepiej ażurowa) oraz wyposażona w dwie pary drzwiczek: drzwiczki z boku klatki, przez które królik będzie wchodził i wychodził oraz drzwiczki u góry, które ułatwią nam sprzątanie klatki i wyjmowanie zwierzątka.

Zamiast klatki możemy zdecydować się także na małą zagrodę zbudowaną z ażurowych elementów. Zagroda taka przydaje się zwłaszcza, gdy mamy możliwość ustawienia jej na świeżym powietrzu (np. w ogródku). Elementy zagrody możemy łączyć w dowolny sposób, w zależności od możliwości i potrzeb. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie dla królika, który w zagrodzie ma o wiele więcej swobody niż w klatce.

Wyściółka i kuweta

Dno klatki może zostać wysypane odpowiednią wyściółką, nie ma jednak konieczności stosowania wyściółki na całej jego powierzchni (wystarczy, gdy znajduje się w kąciku, w którym zwierzę się załatwia). Jako wyściółkę stosujemy materiał, który musi być bardzo chłonny, a także bezpieczny dla królika. Najlepiej w tym celu wykorzystać siano, słomę, trociny, wióry drewniane, torf lub papierowe ręczniki.

Wióry drewniane mają swoje wady – królik roznosi je po całym mieszkaniu, powodują często alergie, a ponadto mogą pochodzić z drewna, które nie jest dla królika bezpieczne. Mogą też być skażone chemikaliami, dlatego jeśli zdecydujemy się na wióry, kupujmy je raczej w sklepach zoologicznych, a nie ze stolarni. Lepiej nie stosować żwirków drewnianych przeznaczonych dla kotów. Są one zbyt ostre dla delikatnych króliczych łapek i mogą powodować odgniecenia oraz rany na podeszwach łap.

Kuweta toaletowa powinna znaleźć się w kącie klatki, w którym królik najczęściej się załatwia. Jako wypełnienie kuwety stosuje się podobne materiały, jak na dno klatki, jednak najpraktyczniejszy w tym celu będzie podarty na kawałki papier toaletowy. Najlepiej, gdy kuweta jest raczej małych rozmiarów oraz nadaje się do ustawienia w rogu klatki (można kupić specjalną kuwetę narożną). Pamiętajmy też, że nie każdego królika można nauczyć korzystania z kuwety.

Miski, poidełko, pokarm

W klatce należy umieścić miseczki na pokarm i wodę. Zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału są one wykonane. Nie może to być plastik, gdyż po pierwsze, jest zbyt lekki i królik z łatwością może taką miskę przewrócić, a po drugie, może ją pogryźć i połknąć kawałki plastiku, co grozi kłopotami trawiennymi. Miski metalowe też nie są wystarczająco ciężkie, ale przynajmniej królik nie da rady ich pogryźć. Najlepiej kupić miski ceramiczne – są odpowiednio ciężkie, bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości. W klatce powinien się też znaleźć paśnik na siano.

Jeśli zdecydujemy się na poidełko, pamiętajmy, że królik może obgryzać jego końcówkę. Dlatego końcówka ta nie powinna być wykonana z plastiku – lepiej, gdy jest metalowa. Poidełko ma kilka zalet. Przede wszystkim, ułatwia utrzymanie klatki w czystości, gdyż królik nie rozlewa wody wokół swego „wodopoju” ani nie zanieczyszcza wody kawałkami wyściółki. Lepiej też kontrolować ilość wypitej wody. Wodę w poidełku należy codziennie wymieniać, a samo poidełko utrzymywać w należytej czystości.

Królik powinien mieć stały dostęp do siana i wody. Należy też zapewnić mu odpowiednie pożywienie. O zasadach prawidłowego żywienia królików można przeczytać w artykule "Żywienie królika".

Transporter

Klatka transportowa jest konieczna, gdy chcemy np. zawieźć królika do lecznicy weterynaryjnej. Nie jest wskazane transportować zwierzaka na rękach, gdyż jest wtedy narażony na bodźce z zewnątrz, co dodatkowo go stresuje.

Transporter powinien przede wszystkim ograniczać dostęp bodźców zewnętrznych. Powinien też mieć odpowiednio duże drzwiczki, przez które łatwiej będzie wyjąć królika. Oczywiście, transporter musi być przewiewny, a jego dno najlepiej wyłożyć ręcznikiem, aby zwierzak nie ślizgał się podczas transportu.

Ważne jest również, aby wielkość klatki transportowej ograniczała ruch zwierzęcia. Ponadto, niewielki transporter sprawi, że podczas jazdy samochodem zwierzę nie będzie się mocno obijać o ścianki.

Inne akcesoria

Dodatkowymi akcesoriami, które mogą się przydać, gdy posiadamy królika są różne akcesoria pielęgnacyjne. Warto zaopatrzyć się w szczotkę lub grzebień do czesania naszego pupila. Jeśli mamy królika długowłosego, akcesoria te będą wręcz niezbędne, gdyż takie króliki należy codziennie czesać i szczotkować. Dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie cążki do obcinania króliczych pazurków.

Jeśli zdecydujemy się wyprowadzać królika na dwór, a nie mamy możliwości zorganizowania dla niego specjalnego wybiegu, nie puszczajmy go samopas. Na spacer powinno się wyprowadzać zwierzątko w specjalnych szelkach dla królików i na smyczy. Pamiętajmy, aby szelki były dopasowane do wielkości zwierzęcia – nie mogą być zbyt ciasne ani zbyt luźne.

Aby zapewnić królikowi dużo atrakcji w domu, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju zabawki. Można je kupić w sklepie zoologicznym lub wykonać samodzielnie. Zabawki takie to wszelkiego rodzaju kule z przysmakami, wiklinowe tunele, konstrukcje z gałązek, kartonowe pudełka itp.

data publikacji artykułu: 2009-07-23

Popularne teraz

Komentarze