wróć

Obcinanie kocich pazurów

 

Natura wyposażyła koty w broń doskonałą - zestaw ostrych, silnych i zagiętych pazurów. Służą one między innymi do chwytania zdobyczy i przytrzymywania jej. Mysz, która dostanie się w pazury doświadczonego łowcy - praktycznie nie ma już szans.

W naturalnych warunkach koty ścierają pazury podczas chodzenia, biegania oraz polowania. Koty domowe, które nie mają styczności ze światem zewnętrznym najczęściej drapią meble. Dlaczego to robią? Ponieważ jest to ich sposób na pielęgnację pazurów. W czasie drapania zdzierane są stare łuski, a spod nich ukazuje się nowy, ostry jak szpilka pazur. Drapanie jest zakodowane w głowie każdego kota. Dla kotów żyjących wolno drapanie drzew i innych powierzchni ma jeszcze jedno znaczenie – pozostawienie śladu zapachowego.

Koty domowe spędzają większość czasu w domu, chodzą po miękkich wykładzinach i podłogach. Z tego właśnie względu należy regularnie kontrolować długość ich pazurów i w miarę potrzeby przycinać je. Dużą tendencję do przerastania wykazują zwłaszcza pazury przednie, nieregulowane mogą zakrzywiać się i wrastać w poduszeczki łap, co jest bardzo bolesne dla zwierzaka. Każdy pazur należy wysunąć z pochewki i sprawdzić, czy nie jest rozdwojony, nietypowo gruby, czy jakaś łuska nie utknęła oraz czy nie ma stanu zapalnego u nasady.
Takie dolegliwości są w większości przypadków długo nie zauważane, a problem narasta. Należy także ocenić stan opuszek - czy nie są zbytnio popękane, czy nie wyglądają dziwnie.

Podczas zabiegu skracania, należy uważać, by nie uszkodzić miazgi twórczej pazura – żywej tkanki, widocznej wewnątrz pazura w postaci postaci różowej, łukowato wygiętej części. Jej uszkodzenie sprawia kotu okropny ból powoduje obfite krwawienie. Z tego względu należy wcześniej dokładnie obejrzeć koci pazur, aby ustalić, w którym miejscu znajduje się jej zakończenie.

Najprostszą metodą obcinania pazurów jest skrócenie ich specjalną gilotynką lub cążkami (do kupienia w sklepach zoologicznych). Można również zaopatrzyć się w specjalne nożyczki. Nożyczek dla ludzi nie należy używać, ponieważ kocie pazury są znaczniej bardziej twarde i maja specyficzną budowę.
Co zrobić, kiedy uszkodzimy miazgę twórczą? W takim wypadku trzeba zatamować krwawienie, uciskając pazurek przez kilka minut tamponem z waty. Jeśli krwawienie nie będzie ustępowało po kilku minutach, należy zrobić opatrunek i udać się bezzwłocznie do najbliższego lekarza weterynarii.

vetidArtykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

oddam psa
ff