wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

vetid

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trainer Natural Medium Puppy & Junior - 12,5 kg

  169.80

  Tigerino Crystals Fun kolorowy żwirek dla kota - Błękitny, 5 l (ok. 2,1 kg)

  19.80

  10 + 2 gratis! Alpha Natural Menu Smakosza, 12 x 300 g - Wołowina

  149.40

  Duże opakowanie Pedigree + bransoletka I love my dog gratis! - Pedigree Complete Adult, z wołowiną i warzywami

  87.80
 • Dwupak Bosch - Junior Lamb & Rice, jagnięcina i ryż, 2 x 15 kg

  249.80

  Royal Canin Cavalier King Charles Adult - 7,5 kg

  139.80

  MAC´s Cat Feinschmecker karma dla kota, 6 x 100 g - Kaczka & królik

  22.80

  12 x 85 g Schesir Natural z ryżem w super cenie! - Czysty kurczak i wołowina z ryżem

  34.80
 • Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g - Indyk

  19.80

  Maxi Safe Zawieszka Błyskacz w kształcie serca - Przeźroczysty

  12.80

  Wędka dla kota Natural Paradise - 3 sztuki

  39.80

  10 kg Josera + Wędka dla kota z kolorowymi piórkami gratis! - Léger Adult Light, 10 kg

  119.80
 • Bramka Ograniczająca Savic Dog Barrier 2 - Przedłużenie 7 cm (do bramki o wys. 107 cm)

  59.80

  Royal Canin Adult - Vet Care Nutrition - 8 kg

  189.80

  Bozita Naturals Pate, 6 x 410 g - Renifer

  33.80

  5 + 1 gratis! Rocco Classic, 6 x 400 g - Czysta wołowina

  16.40
 • Royal Canin Sterilised +7 - 1,5 kg

  48.80

  Szampon FURminator deShedding Ultra Premium - 490 ml

  39.80

  Belcando Puppy Gravy - 15 kg

  219.80

  Pakiet przysmaków Animonda Milkies Selection - 20 x 15 g

  24.80
 • Dokas Paski do żucia, półwilgotne - Pierś jagnięca

  6.80

  JR Farm - zielony owies - 500 g

  21.80

  30 x 150 g Animonda vom Feinsten w super cenie! - Menu, Drób z makaronem

  66.80

  Maqueda drapak dla kota - Beżowy

  549.80
 • Korzystny pakiet Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g - 2 smaki

  224.80

  Przysmaki FutterBar, 100 g - Łosoś z ryżem i cukinią

  7.80

  Dwupak Fitmin Solution, 2 x 13 kg - Rabbit & Rice, królik i ryż

  249.80

  Wolf of Wilderness Adult, 6 x 800 g - Oak Woods, dzik

  69.80
 • Trainer Fitness 3 Adult Mini, jagnięcina i ryż - 7,5 kg

  129.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg - FamilyPlus

  269.80

  Concept for Life Large Adult - 80 g - wypróbuj teraz!

  1.40

  Pakiet mieszany My Star is a Foodie - 10 x 90 g (6 różnych smaków)

  16.80
 • Mieszany pakiet próbny Cosma Original w galarecie - 6 x 400 g

  44.80

  Rinti Gold, 12 x 185 g - Kawałki cielęciny

  34.80

  Petsafe Obroża antyszczekowa - Obroża antyszczekowa

  189.80

  Purina Veterinary Diets Feline HA - Hypoallergenic - 3,5 kg

  129.80
 • Pedigree Adult Classic, 12 x 400 g - Serce, wątroba i żwacze

  39.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Mini Afryka, 2 x 4 kg

  189.80

  Concept for Life All Cats - 3 kg

  56.80

  21 + 3 gratis! Rinti Pur, 24 x 400 g - Mieszany pakiet I, 2 smaki

  86.80
 • Lukullus Natural, drób i jagnięcina - 6 x 400 g

  27.80

  Torba na smakołyki Dog Activity Baggy Deluxe - Ø 10 x 14 cm

  12.80

  Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Young Male - 2 x 10 kg

  384.80

  Granatapet Feinis, przysmaki dla kota - Kaczka z kocimiętką, 3 x 50 g

  12.80
 • Dwupak Bosch - Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak, 2 x 15 kg

  189.80

  RINTI Canine Renal - 6 x 400 g

  31.80

  Megapakiet Applaws karma w galarecie dla kota, 24 x 70 g - Kitten: kurczak

  79.80

  Megapakiet Sheba, 72 x 85 g - Selection in Sauce, pularda

  149.80
 • Trainer Natural Maxi Light - 2 x 12,5 kg

  299.80

  Trixie narożna kuweta dla gryzoni - Wymiary: 26 x 35 x 17 cm

  19.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g - Kąski w galarecie, wołowina z drobiem

  29.80

  Kattovit Sensitive, kurczak i indyk - 6 x 85 g

  16.80
 • Dwupak Purina Pro Plan - Medium Adult Sensitive Skin Optiderma, łosoś i ryż, 2 x 14 kg

  319.80

  Przysmak Corwex Filet-Stick - Kurczak, 22 g

  4.80

  Felix Sensations Extras w galarecie, 12 x 100 g - Rybna różnorodność

  17.80

  Duże opakowanie Eukanuba + miska gratis! - German Shepherd, 12 kg

  133.80
 • Dwupak Hills Natures Best, 2 x 12 kg - Adult Large / Giant

  284.80

  Dwupak Eukanuba Weight Control, 2 x 15 kg - Medium Breed, kurczak

  284.80

  Purina Dog Chow Large Breed Turkey, indyk - 2 x 14 kg

  194.80

  Applaws Cat, polędwica z tuńczyka - 3 x 30 g

  16.80
 • Smilla Adult Wołowina - 4 kg

  39.80

  Trixie pas bezpieczeństwa dla psów - Rozm. M: obwód 50 - 70 cm

  29.80

  Zestaw: Wycieraczka XXL do kuwety + Trixie łopatka do żwirku ze stojakiem - Wycieraczka do kuwety + Łopatka do żwirku

  24.80

  3/3,5 kg Hills Science Plan sucha karma dla kota w super cenie! - Adult Urinary & Sterilised, kurczak, 3 kg

  89.80
 • Pedigree Jumbone Large - Wołowina, 210 g

  6.80

  Greenies Teenie przysmak pielęgnujący zęby, 170 g - 3 x 22 szt.

  99.80

  Bosch Mini Senior - 2,5 kg

  24.80

  Hill´s Prescription Diet c/d Urinary Stress z kurczakiem - 12 x 85 g

  37.80
 • Royal Canin Medium Junior - 15 kg

  159.80

  Carnello "Guma do żucia" , paczka treningowa - 100 g

  9.80

  Catessy kawałeczki w galarecie, 12 x 405 g - Kurczak i indyk

  24.80

  Miamor Feine Filets w saszetkach, 6 x 100 g - Kurczak z pomidorami

  17.80
 • Vitakraft Krakersy dla papużek falistych - 2 x 3 Kiwi/Figa/Banan

  9.80

  Almo Nature Legend, ryba, 6 x 70 g - Łosoś i kurczak

  18.80

  Catessy kawałeczki w galarecie, 12 x 405 g - Pakiet mieszany

  25.80

  100 + 12 gratis! Pedigree DentaStix, 112 sztuk - Dla średnich psów, 2880 g

  71.00
 • Higieniczne legowisko , granit - 100 x 80 cm

  199.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 140 g - Tuńczyk z sardynkami w galarecie

  54.80

  Whiskas Adult, puszki, 12 x 400 g - Łosoś w galarecie

  39.80

  Royal Canin Renal Veterinary Diet - Wołowina, 12 x 85 g

  39.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Jeże

 Piękna Polska złota jesień. Przyroda, która nas otacza przygotowuje się na przywitanie zimy. Dni stają się coraz chłodniejsze, co wiąże się z tym, że brak jest owadów i..

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

Jedziemy do Anglii

 Wielu właścicieli zwierząt trapi jedno pytanie: jakie warunki należy spełniać, aby przewieźć ukochanego pupila do Wielkiej Brytanii lub Irlandii? Niektórzy rezygnują z wyjazdów..

oddam psa
ff