wróć

Felinoterapia

 

Felinoterapia

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii. Wykorzystuje się ją w terapii osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych oraz z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzmem). Formę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku osób, u których wskazany byłby terapeutyczny kontakt ze zwierzęciem, lecz np. boją się one psów, więc dogoterapia nie wchodzi w grę. Kontakt z kotem wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka. W Polsce felinoterapia nie jest jeszcze tak popularna, jak w krajach zachodnich, jednak zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia najogólniej mówiąc polega na poprawieniu kondycji psychicznej i fizycznej poprzez kontakt z kocim terapeutą, a także jego opiekunem. W zależności od pacjenta, terapia ta może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Także sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Częścią terapii jest także rozmowa z opiekunem na temat jego pupila. Opiekun opowiada, na czym polega opieka nad zwierzakiem, jakie zwyczaje ma jego podopieczny, co lubi i czego nie lubi. Może też przytaczać zabawne historyjki z udziałem swojego kota oraz opowiadać o tym, jak wyglądają jego relacje z kotem. Przy okazji rozmów o kotach, opiekun kota nawiązuje więź z pacjentem, co wpływa pozytywnie na jakość relacji interpersonalnych pacjenta.

Terapia polecana jest w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla ludzi chorych (zarówno na choroby ciała, jak i psychiki), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych).

Z pewnością terapię z udziałem kotów poleca się dla osób nieśmiałych z niskim poczuciem własnej wartości, zahamowanych społecznie, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zespołem Downa i autystycznych, a także dzieci nadpobudliwych z ADHD. Z dobrodziejstw felinoterapii nie mogą skorzystać osoby uczulone na koty, osoby z ailurofobią (lęk przed kotami), a także osoby agresywne wobec zwierząt, i takie które mogą potraktować zwierzę jak żywego pluszaka.

Ze względu na dobro zwierzęcia, terapia nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Każde spotkanie nie powinno przekraczać godziny. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kota. Jeśli opiekun zauważy, że jego pupil zanadto zmęczył się danego dnia, powinien skrócić czas trwania wizyty w ośrodku, aby kot nie zniechęcił się i nie zestresował.

Cechy kota terapeuty

Idealny kot terapeuta powinien mieć ukończony 1 rok. Dopiero wtedy można określić, czy jest w odpowiednim stopniu zsocjalizowany. Ponadto roczny kot ma już dobrze ukształtowany układ odpornościowy, więc nie ryzykuje się, że zarazi się jakąś chorobą podczas pobytu np. w szpitalu.

Kot taki musi mieć aktualne szczepienia oraz wystawione przez lekarza weterynarii świadectwo, że jest zdrowy. Kot terapeuta nie może bać się psów, hałasów oraz powinien być przyzwyczajony do różnych sytuacji. Dzięki tym cechom kot nie wystraszy się w nowej sytuacji w miejscu, gdzie odbywa się terapia i nie zrobi krzywdy głaszczącemu go podopiecznemu (np. drapiąc lub gryząc ze strachu).

Pożądaną cechą takiego kota jest wysoki próg tolerancji na wszelkie pieszczoty, głaskanie, dotykanie, zwłaszcza przez osoby obce. Powinien lubić kontakt z człowiekiem i nie uciekać na jego widok, a także być łagodny i cierpliwy. Nie może też bać się podróży samochodem i wszelkimi innymi środkami lokomocji, gdyż zazwyczaj musi być dowożony do miejsca, gdzie odbywa się terapia.

vetid

Zadania opiekuna kociego terapeuty

Felinoterapia nie sprowadza się wyłącznie do kontaktu pacjenta z kotem. Ważny jest także opiekun zwierzęcia. Musi to być osoba otwarta, sympatyczna, łatwo nawiązująca kontakt z drugim człowiekiem i lubiąca rozmawiać. Cierpliwość, spokój i opanowanie to również bardzo pożądane cechy opiekuna kociego terapeuty. Istotne jest też, aby opiekun taki był gotów poświęcić swój czas na odwiedzanie z kotem różnych placówek.

Koci opiekun powinien też wiedzieć, jak rozmawiać z osobami chorymi, starszymi, a także jak wygląda praca z ludźmi niepełnosprawnymi. Psycholog lub psychoterapeuta powinien uświadomić opiekunowi kota jak zachowywać się wobec pacjentów, jak prowadzić spotkania w placówkach, na co zwrócić uwagę, aby terapia był jak najskuteczniejsza oraz na czym polegają korzyści płynące z felinoterapii.

Do zadań opiekuna kota należy przede wszystkim rozmowa. Zazwyczaj rozmowa taka zaczyna się od opowieści o zwierzaku, jego charakterze, upodobaniach, o tym jak trafił do opiekuna itp. Często odwiedzana osoba przypomina sobie wtedy o kiedyś posiadanych zwierzętach (niekoniecznie kotach) i rozmowa toczy się wokół wdzięcznego tematu zwierząt. Opiekun kota pokazuje też, na czym polega opieka nad kotem, jak należy go karmić, jak się z nim bawić, jak pielęgnować.

Korzyści płynące z felinoterapii

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie kota ma korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Głaskanie kota działa uspokajająco i antydepresyjnie, co pomaga wyciszyć osoby nerwowe i poprawić nastrój osobom smutnym i chorym na depresję. Ponadto, obecność kota skłania do ciekawych rozmów i dyskusji o zwierzętach, co pomaga przełamać się osobom niepewnym siebie, zamkniętym w sobie, nieśmiałym i mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów.

Dzięki obecności kota zmniejsza się poczucie samotności, osoba biorąca udział w terapii mobilizuje się do działania i podejmowania różnych form aktywności (np. głaszcze kota, bawi się z nim, sprząta jego kuwetę, karmi), otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Dotykanie kociego futra sprawia, że pacjent „naładowuje się” dobrą energią.

Dowiedziono, że kontakt z kotem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a także poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ponadto, wszelkie czynności związane z opieką nad kotem, od głaskania i podnoszenia, przez karmienie, po sprzątanie kuwety to znakomita forma aktywności fizycznej. Głaskanie kota łagodzi także dolegliwości reumatyczne.

Dzieci, które przebywają w towarzystwie kota uczą się otwartości, cierpliwości, odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, a także ułatwia komunikowanie się z innymi ludźmi.

Osoby starsze dzięki przebywaniu z kotem lepiej znoszą wszelkiego rodzaju leczenie, poprawia się ich nastrój, nie czują się osamotnione. Głaskanie kota wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne, a ogólna opieka nad kotem poprawia sprawność i zdrowie.

Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż zwierzak działa kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. Zresztą sam widok brykającego i bawiącego się w najlepsze kota może wywołać uśmiech, a nawet szczery śmiech, gdyż zwierzęta te potrafią zachowywać się w niezwykle zabawny sposób.

Koty pomagają też w uśmierzaniu bólu, gdyż często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele i układają się na nich. W ten sposób mogą złagodzić lub całkowicie wyeliminować ból u osób cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Przysmak odkłaczający Smilla Hearties - 3 x 125 g

  14.80

  Komplet Heim Stars obroża + smycz - Obwód szyi: 38-46 cm + smycz

  149.80

  Royal Canin Maine Coon Adult - 10 kg

  167.80

  Sheba Cuisine, 6 x 85 g - Cuisine, królik w sosie

  12.80
 • Legowisko Sleepy Time, szare - 80 x 65 x 30 cm

  179.80

  Trixie Natura buda o spiczastym dachu - L: dł. x szer. x wys.: 101 x 83 x 87 cm

  439.80

  Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 800 g - 2 smaki

  159.80

  Josera Minette - 10 kg

  129.80
 • Kitekat, wołowina i warzywa - 900 g

  7.80

  Szelki Julius-K9 Power Black - Rozm. 2

  139.80

  Miamor Pastete w saszetkach, 12 x 85 g - Kurczak z gęsią

  23.80

  Korzystny pakiet MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 400 g - Kaczka, królik, wołowina

  65.80
 • Mieszany pakiet próbny Smilla z rybą, 4 różne smaki - 6 x 185 g

  15.80

  Trixie kolorowa lina do zabawy - 37 cm, 300 g

  10.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 48 x 100 g - Kitten, indyk, serce i marchewki

  79.80

  Mera Dog Sztabki do chrupania - 10 kg

  79.80
 • Applaws Adult z kurczakiem i łososiem - 7,5 kg

  139.80

  Megapakiet Pedigree Classic, 24 x 400 g - Serce, wątroba i żwacze

  77.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Urinary

  249.80

  Royal Canin Breed Yorkshire Terrier - 6 x 85 g

  16.80
 • Belka oświetleniowa Juwel T5 High-Lite - 2 x 35 Watt T5, 92 cm, pasuje do Vision 180

  449.80

  Whiskas mleczna przekąska dla kociąt - 55 g

  4.80

  18 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 22 x 150 g - Wołowina, jajko + szynka

  48.80

  Mieszany pakiet próbny Macs Cat, 3 x 1,5 kg - 3 x 1,5 kg

  139.80
 • Olga słupek do drapania dla kota - 40 x 40 x 82 cm

  49.80

  Felix Sensations Extras w galarecie, 24 x 100 g - Mięsna różnorodność

  32.80

  Rinti Sensible Pur, 6 x 800 g - Kurczak

  59.80

  3 kg Briantos w super cenie! - Mini, jagnięcina & ryż

  19.80
 • Feline Porta 21, 6 x 90 g - Kitten Kurczak

  22.80

  Legowisko Mond - 70 x 45 x 30 cm

  79.80

  RollCare, szczotka do usuwania sierści - Jumbo

  42.80

  Schesir w bulionie, saszetki, 6 x 70 g - Tuńczyk z doradą

  19.80
 • Hills Prescription Diet Canine i/d Digestive Care - 2 x 12 kg

  379.80

  Pojnik dla zwierząt Classic - 320 ml, dla królika

  12.80

  Korzystny pakiet Barkoo Dental Snacks - Dla małych psów, 120 g, 56 szt.

  29.80

  Felix Junior (So gut wie es aussieht), 12 x 100 g - 4 smaki

  15.80
 • Chewies Mini, Kosteczki , 6 x 125 g - 6 różnych smaków

  39.80

  Banana-Leaf Paradise drapak dla kota - 103 x 58 x 158 cm

  629.80

  Pro Plan Large Adult Athletic Optihealth, kurczak i ryż - 2 x 14 kg

  319.80

  Miamor Pastete w saszetkach, 12 x 85 g - Drób z łososiem

  23.80
 • Trixie tunel wiklinowy dla małych zwierząt - Ø 20 x 38 cm

  45.80

  Trixie King of Dogs podkładka pod miskę - Rozmiar: 44 x 28 cm

  9.80

  Dwupak Trainer - Natural Maxi, kurczak ryż i aloes, 2 x 12,5 kg

  279.80

  Hills Prescription Diet Canine i/d Digestive Care Stress Mini - 2 x 5 kg

  289.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g - Kurczak z szynką

  69.80

  Almo Nature Sterilised w saszetkach, 6 x 70 g - Kurczak

  12.80

  Pakiet próbny Applaws Kitten w puszkach, 6 x 70 g - 3 smaki

  22.80

  15 kg Purina Cat Chow + Wędka dla kota z kolorowymi piórkami gratis! - Adult Special Care Urinary Tract Health

  145.80
 • Royal Canin Babycat Instinctive Mousse - 6 x 195 g

  36.80

  Pakiet przysmaków Animonda Milkies Selection - 20 x 15 g

  24.80

  Concept for Life Maine Coon Adult - 50 g - wypróbuj teraz!

  1.00

  Royal Canin Renal Veterinary Diet - Wołowina, 12 x 85 g

  39.80
 • Trixie Thordis domek dla małych zwierząt - 35 x 25 x 15 cm

  34.80

  Higieniczne legowisko , tabac - 85 x 70 cm

  159.80

  Smycz Flexi New Classic S czerwona, 5 m - Czerwona smycz

  34.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 800 g - Pakiet mieszany

  229.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g - Instinctive +7 w galarecie

  65.80

  Hills Canine Mature Adult Light 7+ Mini, kurczak - 2 x 2,5 kg

  99.80

  Belka oświetleniowa Juwel T5 High-Lite - 2 x 35 Watt T5, 92 cm, pasuje do Vision 180

  449.80

  14 kg Royal Canin Breed w super cenie! - Golden Retriever Junior

  189.80
 • Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki - XL, kuweta i 7 podkładek

  129.80

  Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - Senior, Wołowina i kurczak

  56.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak z jagnięciną - 2 x 15 kg

  474.80

  Hill´s Prescription Diet Feline r/d Weight Reduction - 5 kg

  119.80
 • Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g - Kurczak z ryżem

  14.80

  Dwupak Fitmin Dog for Life, 2 x 15 kg - Junior Large Breed

  184.80

  Trainer Natural Sterilised, indyk - 12 x 85g

  44.80

  Sanicat Bianca żwirek zbrylający się - 5 l

  14.80
 • KONG Puppy - S, różowy

  17.80

  Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg - Adult

  199.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g - Wołowina z sercami drobiowymi

  36.80

  Applaws Senior z kurczakiem - 2 kg

  44.80
 • Greenwoods Light Weight, ultra lekki żwirek zbrylający się - 3 x 10 kg

  74.80

  Kattovit Sensitive, kurczak i indyk - 6 x 85 g

  16.80

  Concept for Life Light Adult - 3 kg

  62.80

  10 + 2 gratis! MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 800 g - Łosoś & kurczak

  93.00
 • Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 140 g - Tuńczyk z sardynkami w galarecie

  54.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 85 g - Tuńczyk

  49.80

  20 + 4 gratis! Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g - Kitten, indyk, serce i marchewki

  41.40

  10 kg/12,5 kg/15 kg Happy Dog Supreme + 2 x 1 kg gratis! - Fit & Well Senior, 12,5 kg

  159.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kocie legendy

 W opowiadaniach o niezwykłych kotach często przewija się wątek ich odwiecznego wroga - psa. W legendach miejskich często przewija się wątek małego pieska, którego upolował kot,..

Jeże

 Piękna Polska złota jesień. Przyroda, która nas otacza przygotowuje się na przywitanie zimy. Dni stają się coraz chłodniejsze, co wiąże się z tym, że brak jest owadów i..

Zwierzak - prezent pod choinkę?

 Biorąc pod uwagę ilość przypadków porzucenia zwierząt w okresie świątecznym czy poświątecznym, zwierzę z całą pewnością nie jest odpowiednim prezentem pod choinkę. Nawet..

Gdy pies ugryzie

 Pogryzienia ludzi przez psy, niezależnie od tego czy nastąpiły z winy opiekuna zwierzęcia czy może z powodu nieszczęśliwego wypadku są niebezpieczne, dlatego powinniśmy wiedzieć..

Bazy danych identyfikacji zwierząt

 O tym jak ważne jest oznakowanie swojego pupila wie każdy, komu jego zwierzę zaginęło. Codziennie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafia mnóstwo zaginionych psów i kotów,..

Udomowienie kota

 Koty od setek lat żyją obok ludzi; albo jako domowe pieszczoszki, albo też dzikie lub półdzikie zwierzęta kręcące się przy siedzibach. Koty żyjące w domach zasadniczo są..

Co zrobić gdy znajdziemy pisklę

 Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, w pierwszym odruchu będziemy chcieli zaadoptować bezbronną istotkę. W efekcie możemy wywołać więcej..

Hill’s Pet Nutrition ufundował..

 W ramach nagrody dla najlepszej kliniki weterynaryjnej polecającej produkty Hill’s Prescription Diet t/d lekarz weterynarii, Pani Marzena Pachura wraz ze swoim narzeczonym Marcinem..

Dogoterapia

 Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią lub canisoterapią, jest jedną z form zooterapii. Głównymi terapeutami są tu specjalistycznie przeszkolone psy, które poprzez swoją obecność..

Uśmiech Pupila już we wrześniu

 1 września rusza kolejna akcja, poświęcona profilaktyce zdrowotnej zwierząt domowych, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i firmę..

oddam psa
ff