wróć

Stany zapalne oka u królików

 

Stany zapalne oka u królików

Jednymi z najczęściej diagnozowanych chorób oczu u królików są stany zapalne. Zaliczamy do nich: zapalenie powiek i spojówek, zapalenie woreczka łzowego i zapalenie błony naczyniowej oka. Jeśli zauważymy u królika symptomy mogące świadczyć o stanie zapalnym oka, koniecznie udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii.

Zapalenie woreczka łzowego

Wywoływana jest przez następujące bakterie: Neisseria sp., Moraxella sp., Nordetella sp., Streptococcus viridans lub Origella urethralis. Dotyczy przewodu nosowo-łzowego, oczodołu oraz korzeni zębów (siekaczy i trzonowców).

Przyczyną choroby jest wada zgryzu (przerost zębów) – korzenie zębów naciskają ściany przewodu nosowo-łzowego, zwężając je i doprowadzające do gromadzenia się w nich ropnej wydzieliny.

Charakterystyczne objawy zapalenia woreczka łzowego u królików są podobne do zapalenia spojówek. Typowym symptomem jest biała, podobna do mleka, ropna wydzielina w wewnętrznym kąciku oka, która wypływa z przewodu nosowo-łzowego (widoczna jest po odciągnięciu dolnego worka spojówkowego). Możliwe jest powstawanie zmian na skórze, jeśli wyciek ropy ma charakter przewlekły.

Leczenie polega na skorygowaniu wady zgryzu, przepłukaniu przewodu nosowo-łzowego, zakraplaniu oczu antybiotykiem w kroplach, a jeśli po tygodniu stan królika nie poprawi się, konieczne jest podanie silniejszego leku, który zapisze lekarz weterynarii.

Zapalenie powiek i spojówek

Przyczyną zapalenia powiek i spojówek jest prawdopodobnie podrażnienie przez pył z siana. Inną możliwą przyczyną jest zbyt duże stężenie amoniaku w pomieszczeniu, gdzie przebywa zwierzę.

Choroba objawia się z początku zaczerwienieniem spojówek. Gdy dojdzie do infekcji bakteryjnej, pojawia się śluzowo-ropny wyciek, który zasycha na powiekach w postaci skorupy. Do najczęściej występujących bakterii należą Staphylococcus aureus i Pasteurella. sp.

Leczenie polega na miejscowym podawaniu antybiotyku oraz leków przeciwzapalnych.

Zapalenie błony naczyniowej oka

Przyczyny tej choroby to zwykle ogólne infekcje wirusowe i bakteryjne, inwazje pasożytów, urazy głowy i gałki ocznej lub uszkodzenie rogówki oka.

Objawami choroby są: światłowstręt, ból, łzawienie oka, zaburzenia widzenia, obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, obrzęk tęczówki, zwężenie źrenicy. Przy przewlekłym charakterze choroby objawy są następujące: zrosty w obrębie tęczówki i soczewki oka, zmętnienie ciała szklistego (tylna część gałki ocznej), zapalenie siatkówki oka, zmiany w soczewce oka.

Leczenie polega na zakraplaniu oka niesterydowym środkiem przeciwzapalnym do do oczu w osłonie antybiotykowej. Można podać do oczu atropinę w kroplach, aby nie dopuścić do powstaania zrostów.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kamica pęcherza moczowego

 Króliki mają skłonność do schorzeń dróg moczowych. W przypadku kamicy w grupie szczególnego ryzyka, podobnie jak u kotów, występują grube, kastrowane samce. Kamienie moczowe..

Objawy chorobowe u królika

 Zdrowy królik jest ciekawy otoczenia, ma lśniące oczy, suche nozdrza, chętnie przyjmuje pokarm, a jego futerko jest czyste i gęste. Każdy wnikliwy opiekun z pewnością szybko..

Kastracja i sterylizacja królika

 Podjęcie ostatecznej decyzji o zabiegu sterylizacji królika powinno być poprzedzone serią badań lekarskich, upewniających opiekuna oraz weterynarza o prawidłowym stanie zdrowia..

Zalety sterylizacji i kastracji..

 Sterylizacja zmniejsza znacząco popęd seksualny zwierzęcia, a co z tym idzie, minimalizuje lub zupełnie eliminuje takie zachowania jak znaczenie terenu czy walki samców. Oszczędza to..

Zapalenie ucha środkowego i..

 Ucho środkowe to część narządu słuchu znajdująca się za błoną bębenkową. Złożone jest z plątaniny małych kości i nerwów, których zadaniem jest przenoszenie dźwięków z..

Resekcja ucha u królika

 Króliki typu Baranek cieszą się wśród hodowców ogromną popularnością, głównie ze względu na wyjątkowo niestandardowy wygląd. Są to największe z króliczych miniaturek - waga ..

Encefalozoonoza u królików

 Encefalozoonoza jest jedną z chorób układu nerwowego u królików. Wywołuje ją pasożytniczy pierwotniak z rodziny microsporidia - Encephalitozoon cuniculi. Różne gatunki zwierząt..

Odrobaczanie królików

 Odrobaczanie królików nie należy do standardowych procedur w opiece nad nimi. Inaczej niż w przypadku psów czy kotów, trudno mówić o "kalendarzu odrobaczeń królików". Chociaż..

Anemia u królików

 Niedokrwistość (łac. anaemia) to stan chorobowy, którego wyznacznikiem jest zmniejszona ilość erytrocytów (krwinek czerwonych) we krwi. Wartość fizjologiczna parametrów krwi jest ..

Pchły u królika

 Królik, który ma kontakt np. z innymi zwierzętami wychodzącymi na dwór może zarazić się pchłami. Pchła królicza jest barwy brązowej i osiąga długość 1,4 do 2mm. W ciągu 3..

oddam psa
ff