Nowy kot w domu

Porady przedstawione poniżej odnoszą się do wszystkich kotów, jednak dotyczą w szczególności tych dzikich, które nie umieją jeszcze mieszkać z ludźmi. Kot, który jest oswojony i doświadczony, nie potrzebuje aż tak długiego i złożonego okresu do przystosowania się, jednak można tu znaleźć kilka wskazówek dotyczących problemów pojawiających się również wśród kotów, które przebywają w domu od dawna, np. załatwianie się poza kuwetą.

Porady przedstawione poniżej odnoszą się do wszystkich kotów, jednak dotyczą w szczególności tych dzikich, które nie umieją jeszcze mieszkać z ludźmi. Kot, który jest oswojony i doświadczony, nie potrzebuje aż tak długiego i złożonego okresu do przystosowania się, jednak można tu znaleźć kilka wskazówek dotyczących problemów pojawiających się również wśród kotów, które przebywają w domu od dawna, np. załatwianie się poza kuwetą.

- Nowego kota należy od razu zanieść na kontrolę weterynaryjną i zaszczepić. Najlepiej zrobić testy na FeLV (kocia białaczka) i FIV (koci niedobór immunologiczny). Nawet jeśli wynik będzie pozytywny, nie będzie on oznaczał śmierci kota. Natomiast pomoże w odpowiednim leczeniu i zapobiegnie ewentualnemu zakażeniu innych kotów.

- Weterynarz powinien odrobaczyć, odpchlić oraz sprawdzić uszy nowemu pupilkowi, jeżeli wcześniej nie zrobiło tego schronisko lub poprzedni właściciel zwierzaka.

- Ze sterylizacją i kastracją nie należy zwlekać - jeśli kot jest na tyle duży, by przeprowadzić zabieg w celu uniknięcia nieoczekiwanego potomstwa lub kłopotliwych zachowań kocura, należy wykonać go jak najszybciej.

- Należy uważać podczas otwierania drzwi wejściowych, ponieważ nowy i nieoswojony do końca kot może spróbować ucieczki z mieszkania.

- Po przybyciu do nowego domu kotu należy pozwolić oswoić sie początkowo z jednym pomieszczeniem, ponieważ przy większej ilości nieznanych miejsc może poczuć się początkowo przytłoczony i przerażony. Jeśli istnieje taka możliwość, należy wybrać pomieszczenie, w którym nie ma dywanów, w przeciwnym wypadku - zdjąć je; kot może nabrudzić poza kuwetą. Nie należy wypuszczać go z wybranego pomieszczenia, do momentu aż nie zacznie korzystać z kuwety i będzie w nim czuć się bezpiecznie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, nie wolno go pospieszać!

- W pomieszczeniu, gdzie znajduje się kot, należy zostawić rzeczy przesiąknięte zapachem nowego właściciela - noszoną bluzkę lub używaną pościel. Dzięki temu będzie miał możliwość, aby oswoić się z indywidualną wonią.

- Jeśli kot wykazuje strach połączony z agresją, chce drapać lub gryźć, należy być względem niego bardzo ostrożnym i delikatnym. Bardzo możliwe, że będzie potrzebna skórzana rękawica. Należy jej jednak używać tylko wtedy, kiedy jest to bezwzględnie potrzebne. Koty bardzo boją się tak "uzbrojonej" ręki.

- Nie można starać się na siłę nawiązać kontaktu z kotem. Należy odczekać do momentu, aż oswoi się z otoczeniem. Popędzanie go na tym etapie może skończyć się całkowitym spłoszeniem i zablokowaniem lub opóźnieniem procesu oswajania.

- Kontakt należy zacząć nawiązywać poprzez delikatne drapania po głowie. Jeśli mu się to spodoba, można spróbować pogłaskać go pod brodą, a później po grzbiecie. Nie można wyjmować go z miejsca, które wybrał na swoje schronienie i czuje się w nim bezpiecznie. Niestety, nie wszystkie koty lubią się przytulać, nowy kot może być indywidualistą i nie lubić przesiadywania na kolanach i pieszczot.

- Jeśli kot chowa sie pod łóżkiem lub za szafą, należy spróbować zachęcić go do wyjścia smakołykiem, zabawką lub spokojnym mówieniem do niego. Nie wolno przesadzić z poświęconym mu zainteresowaniem. Po chwili uwagi należy dać kotu spokój, by miał szansę wykazać swoje zainteresowanie otoczeniem.

- Jeśli kot daje się już głaskać bez problemu, należy spróbować wziąć go na chwilę na kolana. Nie można jednak się z tym spieszyć i zmuszać go do pozostania na nich. Może on nie przepadać za pieszczotami, dlatego nie należy oczekiwać zbyt wiele.

- Kota nie wolno zachęcać do agresywnej zabawy z użyciem pazurów i zębów, ponieważ stanie się on małym i agresywnym tygryskiem.

- Jeśli kot wygląda na pewnego i spokojnego, można spróbować zapoznać go z pozostałymi pomieszczeniami w domu. Jeśli w domu są obecne inne koty, oswajanie stanie się trudniejsze. Domowe koty muszą poznać i obwąchać nowego osobnika. Kontakty z innymi kotami powinny zacząć się od trwania około pół godziny, ze stopniowym codziennym przedłużaniem o kilka minut. Jeśli nie zachodzi potrzeba przetrzymywania nowego kota w zamknięciu, można przenieść jego kuwetę i miski na przeznaczone do tego stałe miejsce. Kotu mogą zdarzyć się "wypadki", bądź więc cierpliwy i nie denerwuj się sprzątając kałużę.

- Kuweta nie może być przenoszona ciągle z miejsca na miejsce, zwierzak pogubi się i może zacząć brudzić gdzie tylko popadnie. Powinna ona stać w zacisznym i spokojnym miejscu, a przedpokój nie jest najlepszym wyborem.

- Po znalezieniu odchodów kota poza kuwetą, należy dokładnie umyć podłogę i usunąć zapach przecierając ją wodą z detergentem i sodą lub octem. Najlepszy do usunięcia zapachu będzie środek o nazwie Vitopar Fresh. Nie należy używać środków z amoniakiem - ich zapach przypomina mocz i zachęci kota do ponownego załatwiania się w tym miejscu.

- Ciągłe załatwianie się poza kuwetą może świadczyć o problemie ze zdrowiem lub adaptacją w domu. W celu wyeliminowania choroby i zarobaczenia należy zgłosić się do weterynarza. Jeśli przyczyną brudzenia nie jest choroba, należy zastanowić się co może zniechęcać kota do korzystania z kuwety:

- Czy kuweta jest utrzymana w czystości? Należy opróżniać ją i wymieniać żwirek tak często, jak będzie to konieczne, nawet po każdym skorzystaniu z niej.

Należy spróbować zmiany podłoża, ponieważ może ono nie odpowiadać kotu. Wiele kotów nie toleruje perfumowanych żwirków. Cienka warstwa sody oczyszczonej na dnie kuwety pomoże zaabsorbować zapachy i nie zniechęci zwierzęcia.

- Czy kuweta jest postawiona w ruchliwym miejscu? Jeśli tak, należy znaleźć inne, spokojne i zaciszne miejsce, by kot mógł mieć odrobinę prywatności i nie stresować się. Najlepiej jest znaleźć zakamarek w łazience lub schowku a nawet w pokoju. Najważniejsze, by kot miał tam zapewniony nieograniczony dostęp.

- Czy inny kot zaczepia lub atakuje zwierzę podczas korzystania z kuwety? Być może jest podglądany przez domowników (np. ciekawe wszystkiego dzieci)? Czasem kot może obawiać się korzystania z kuwety jeśli jest ona kryta. Wtedy należy zdjąć z niej pokrywę.

- Kot powinien jeść w miejscu, w którym wcześniej się załatwił (oczywiście po umyciu!) - w ten sposób dostanie do zrozumienia, że podłoga nie służy do załatwiania potrzeb fizjologicznych.

- Kota należy trzymać w zamkniętym pomieszczeniu do momentu, aż nie zacznie korzystać na stałe z kuwety. Jego przestrzeń życiowa powiększana powinna być stopniowo. Nie można jednak zamknąć kota w klatce w celu ukarania, ponieważ spowoduje to przerażenie i reakcję obronną, a w związku z tym przedłuży albo cofnie proces adaptacji.

- Dom powinien być dla kota bezpieczny. Należy usunąć wszelkie potencjalne zagrożenia - linki od zasłon, rolet i żaluzji, tłukące się przedmioty, chemikalia, leki. Dostęp do wnętrza piekarnika, lodówki czy pralki musi być w pełni niemożliwy. Trzeba również zabezpieczyć niestabilne regały i półki.

- Koty domowe i nowy osobnik muszą mieć czas, aby się poznać i oswoić ze sobą. Może to potrwać kilka godzin, jak i kilka miesięcy. Koty niekoniecznie muszą się uwielbiać, ale nauczą się tolerować i unikać konfliktów.

- Przy niewłaściwym zachowaniu kota należy głośno klasnąć w ręce i powiedzieć stanowczo "nie!" - koty nie lubią nagłych ostrych dźwięków. Można użyć także spryskiwacza z wodą wraz z karcącym słowem.

- Podczas konfrontacji między kotami nie należy interweniować. Koty zwykle nie robią sobie krzywdy podczas walki, choć wygląda ona nieraz bardzo dramatycznie. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić im na poodgryzanie sobie uszu i wydrapanie oczu. Jednak tak długo, jak to możliwe bez większej dla nich szkody, należy pozostawić im wzajemne ustalanie stosunków. Nie wolno nigdy wkładać rąk między walczące między sobą koty.

- Podczas konfrontacji koty mogą czasami teatralnie krzyczeć lub warczeć na siebie. Nie ma jednak podstaw do niepokoju - to naturalne zachowanie rywalizujących kotów.

- Jeśli w domu znajduje się więcej kotów, trzeba zapewnić odpowiednią liczbę kuwet, misek i zabawek. Koty to zwierzęta terytorialne, a te przedmioty traktują zwykle jako swoją własność. Dając nowemu kotu oddzielne miski, kuwetę i zabawki zapewnimy mu pomoc w zaaklimatyzowaniu się w grupie. Pozostałe zwierzęta nie będą musiały bronić swojej własności. Należy pamiętać, że także ludzie stanowią część "stanu posiadania" kota, więc nie wolno zaniedbywać żadnego z nich i trzeba być sprawiedliwym z przydziałem pieszczot i uwagi.

- Na początku kot może domagać się wypuszczenia na zewnątrz, jednak szybko zorientuje się, że jest to rzecz niedozwolona. Należy różnymi sposobami uatrakcyjniać mu pobytu w domu, np.: różnorodnymi zabawkami, kocimi meblami do wspinania, spokojnymi i bezpiecznymi zakątkami, w których kot będzie mógł się ukryć lub schować swoje "skarby". Należy również zabezpieczyć także okna i balkony siatką.

- Zwierzętom należy zapewnić bezpieczeństwo, montując na oknach i balkonach zabezpieczenia. NIGDY nie można pozwolić kotu przesiadywać w otwartym i niezabezpieczonym oknie. Należy znajdować się w pobliżu, gdy kot po raz pierwszy zdecyduje się odwiedzić otwarte okno. Jeśli kot nadal znajduje się na etapie przemykania pod ścianami, lepiej nie otwierać szeroko okien w jego obecności - wystarczy lekko uchylić i zablokować. Inaczej przestraszony zwierzak może zniszczyć siatkę i wydostać się na zewnątrz. Stopniowo kot oswoi się z oknami i będzie można pozostawiać je otwarte.

- Należy dużo rozmawiać z nowym kotem, by przyzwyczaił się do barwy głosu nowego
właściciela.

- ZAWSZE trzeba przewozić kota w transporterze.

- Dobrym pomysłem będzie urządzenie kotu mieszkanka w klatce przewozowej - wystarczy włożyć do środka kocyk lub ręcznik i pozostawić otwarte drzwiczki, w ten sposób kot nie będzie miał problemów z przebywaniem wewnątrz i uniknie stresu związanego z zamknięciem w obcym miejscu.

- W kontaktach z kotem należy starać się być opanowanym, jeśli człowiek jest zdenerwowany lub zestresowany, kot szybko wyczuje niedobry nastrój i sam się zdenerwuje.

data publikacji artykułu: 2007-11-12

Popularne teraz

Komentarze