Dieta przy niedoczynności tarczycy

Hypotyreoza - czyli niedoczynność nerek - dotyczyć może zarówno psów jak i kotów. Możemy zróżnicować dwojakie przyczyny jej występowania.

Przyczyny niedoczynności

W przeważającej większości przypadków jest to choroba dziedziczna. Z bliżej nieokreślonych przyczyn organizm zwierzęcia wytwarza wówczas przeciwciała, zwalczające jeden z wytwarzanych przez tarczycę hormonów. Ponieważ cząstki te łączą się z komórkami samego narządu, system immunologiczny, walcząc z przeciwciałami, walczy de facto z samą tarczycą. Choroba ma nieodwracalne skutki. Często pierwsze jej objawy stają się widoczne dopiero wtedy, kiedy ponad połowa komórek ulega degradacji. Leczenie polega na zahamowaniu postępującego zniszczenia.

Możemy także wyodrębnić niedoczynność wtórną, wynikającą z nieprawidłowej produkcji hormonów przez przysadkę mózgową. Gospodarka chemiczna przysadki ma bowiem bezpośrednie przełożenie na działanie tarczycy i występowanie substancji w niej produkowanych.

Zdarza się także niedoczynność, będąca efektem siejącej spustoszenie obecności nowotworu, bądź wynikająca z przebytych infekcji, antybiotykoterapii i niedoboru jodu w diecie.

Objawy a dieta

Na niedoczynność tarczycy składać się może wiele objawów niespecyficznych, tzn. takich, które mogą występować także w przypadku innych, nie związanych z tym gruczołem dolegliwości. Wiele z nich wiąże się z obniżoną zdolnością organizmu do przeprowadzania procesów metabolicznych (jak chociażby otyłość). Przyjmowanie składników odżywczych z pożywienia w zwolnionym tempie, upośledzenie metabolizmu leków i rozkładu toksyn, spowolnienie procesów powstawania nowych komórek - to tylko niektóre z efektów niedostatecznego wydzielania przez tarczycę hormonów. Widocznym skutkiem tak zaburzonej gospodarki wewnętrznej staje się apatia zwierzęcia, niechęć do wysiłku, wypadanie sierści, suchość skóry, obniżenie temperatury ciała, zaburzenia akcji serca czy wspomniana już nadwaga.
Ponieważ regularność przemiany materii ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu (serce, mięśnie, układ nerwowy), istotnym jest zapewnienie prawidłowego działania układu pokarmowego, na co niebagatelny wpływ ma odpowiednia dieta.

Leczenie a dieta

Podstawę, która zapewnia zwierzęciu cierpiącemu na niedoczynność tarczycy komfort funkcjonowania, stanowi podawanie leków zawierających dawkę hormonów, których uszkodzony narząd nie jest w stanie sam wyprodukować. Niezależnie od tego, warto wesprzeć regenerację organizmu odpowiednio skomponowanymi posiłkami.
Niedoczynność tarczycy często wiąże się z niedoborem jodu oraz innych pierwiastków śladowych. Jod odpowiedzialny jest za prawidłowy transport cząstek wody w organizmie, także za przemianę cholesterolu, wapnia, fosforu i białka. Trudno przecenić jego rolę. W naturze występuje przede wszystkim w rybach morskich (najwięcej dorsz, potem łosoś, makrela, śledź). Mogą go zawierać także warzywa, jednak poziom tego pierwiastka jest w nich silnie uwarunkowany jakością gleby oraz miejscem pochodzenia.
Przy hypotyreozie nierzadko zaobserwować można także niski poziom selenu, magnezu i miedzi. Warto wziąć pod uwagę (po konsultacji weterynaryjnej) suplementację tych mikroelementów. Także wprowadzenie odpowiednio wydajnego, wysokojakościowego białka ma w przypadku tego schorzenia kluczowe znaczenie - służy ono regeneracji zniszczonych komórek i dostarcza energii.

Zwierzę, u którego zdiagnozowano niedoczynność tarczycy ma szansę na lepsze samopoczucie dzięki wprowadzeniu leczenia farmakologicznego oraz odpowiednio skomponowanej diety. Pamiętajmy, że hypotyreoza to pewnego rodzaju upośledzenie produkcji hormonów, które należy zastąpić syntetycznie wyprodukowanymi. Sama dieta, chociaż ma wpływ na samopoczucie i stan zdrowia naszego pupila, w przypadku tej dolegliwości nie będzie wystarczającym lekarstwem.

data publikacji artykułu: 2010-04-19

Popularne teraz

Komentarze