Pielęgnacja psiej sierści

Pielęgnacja psiej sierści bywa bardzo czasochłonnym zajęciem. Szczególnie u czworonogów, które mogą się poszczycić długim włosem. Sprawą naturalną jest, że zdrowa dieta, wystarczająca ilość witamin dostarczanych psu, wreszcie dobry stan zdrowotny organizmu, wpływa na jego wygląd. Istnieją również sposoby zewnętrznej pielęgnacji sierści psa.

pielęgnacja psiej sierści bywa bardzo czasochłonnym zajęciem. Szczególnie u czworonogów, które mogą się poszczycić długim włosem. Sprawą naturalną jest, że zdrowa dieta, wystarczająca ilość witamin dostarczanych psu, wreszcie dobry stan zdrowotny organizmu, wpływa na jego wygląd. Istnieją również sposoby zewnętrznej pielęgnacji sierści psa.

Kąpiele

- Pamiętajmy o tym, że środki przeznaczone dla ludzi, nie powinny być wykorzystywane u psów.

- Częste przekonanie, że należy kąpać i czesać psa jak najrzadziej, nie jest jedynie obowiązującą prawdą. Wszystko zależy od potrzeb. Postęp w kosmetyce dotyczy także zwierząt. Specjalne szampony dla naszych podopiecznych nie tylko nie wyrządzają im szkody, ale – dobrze dobrane – sprawiają, że sierść psa jest piękna i zdrowa. Prawdą jest, że podczas kąpieli zmywana zostaje naturalna bariera ochronna, która jest produkowana dzięki gruczołom łojowym. Działa ona w ten sposób, że natłuszcza skórę oraz włos, który jest mniej podatny na wchłanianie wody.

- Gdy podejmiesz decyzję o kąpieli psa, najpierw wyjdź z nim na spacer. Po kąpieli pies nie powinien przez kilka godzin wychodzić na dwór, szczególnie jesienią czy zimą. Dodatkowo, pies zmęczony po długim spacerze na pewno będzie spokojniejszy podczas kąpieli, co znacznie ułatwia pracę.

- Wyczesz psa przed kąpielą. Umożliwi to m. in. usunięcie kołtunów, które po kąpieli nadawałyby się jedynie do wycięcia.

-Karmienie psa tuż przed kąpielą również jest niewskazane. Wiedząc o tym, że po kąpieli nie będziesz wychodził z nim na spacer przez kilka godzin, nakarm go odpowiednio wcześniej. Dobrym wyjściem jest zatem wykąpanie psa po ostatnim spacerze danego dnia.

- Dostosuj wannę do kąpieli. Podobnie jak w przypadku kąpieli dziecka, w wannie należy położyć antypoślizgową podkładkę. Pomoże to uniknąć zniszczenia emalii a także sprzyjać będzie stabilności zwierzęcia. Starajmy się by kąpiel nie była dla psa krzywdzącym doświadczeniem.

- Kontakt z wodą jest miłym doświadczeniem dla czworonogów. Uwielbiają one przecież kąpiel w rzece czy jeziorze. Obco pachnące substancje, śliska wanna oraz wymuszona pozycja może pozbawić psa uroku obcowania z wodą. Podczas kąpieli używaj więc wyłącznie preparatów weterynaryjnych. Są one przystosowane do potrzeb psa. Pachną słabo, albo w taki sposób, który jest przyjemny dla naszego podopiecznego.

- Dokładnie czytaj informacje zawarte na opakowaniach. Unikniesz pomyłek w zakupie. Jednocześnie wybierzesz produkt, który będzie najlepiej pasował dla twojego pupila. Źle dobrany preparat może nawet spowodować podrażnienie na skórze psa, ponieważ będzie przeznaczony np. dla innej sierści niż ta, którą posiada twój czworonożny przyjaciel. Inne szampony będą przeznaczone dla psów długowłosych, inne dla tych o włosie szorstkim, prostym, twardym itd. Na rynku są także dostępne szampony uniwersalne, które rozwiązują problem wyboru szamponu.

- Psia sierść nie wymaga stosowania odżywki tak jak to jest w przypadku kosmetyki ludzkiej. Co prawda są dostępne odżywki dla psów, ale jeśli uznasz, że twój czworonożny przyjaciel nie wymaga ich stosowania, na pewno nie popełnisz żadnego błędu.

- Uważaj na uszy! Głowa psa powinna być umyta ze szczególną uwagą. Wnętrze ucha psa powinno być w miarę możliwości suche. Woda z płynem, która dostanie się do ucha może spowodować stan zapalny. Zaleca się stosowanie wacików, które wsadzamy w uszy psa przed kąpielą. Należy jednak uważać na to, aby wielkość wacika było optymalna (zbyt mały może utknąć w środku ucha) oraz by nie wsadzić go zbyt głęboko.

Suszenie

Po kąpieli kolejnym etapem jest suszenie psa. Jest to nie lada zadanie, gdyż pies przeważnie jest niespokojny. Gdybyśmy doprowadzili do tego, że udałoby mu się wydostać z łazienki, na pewno biegałby po całym domu, przy okazji wycierając się we wszystkie możliwe materiały, nie wspominając o tym, że na pewno zachlapałby całe mieszkanie. Tak więc dobra rada - nie otwieraj łazienki, dopóki pies się dobrze nie otrzepie.

Można poprzestać na osuszeniu pokrywy włosowej zwierzęcia ręcznikami. Bardziej zaawansowaną operację stanowi - również dopuszczalne - suszenie psa suszarką.

By zręcznie i w miarę szybko wysuszyć psa ułóż go na boku i zacznij suszenie od jego brzucha. Jeśli masz psa długowłosego, suszenie musi zmierzać w kierunku układania włosów, tak, by po wysuszeniu nie sterczały one we wszystkie strony. Po wysuszeniu brzucha pupila przejdź do kolejnych partii, kończąc na grzbiecie. Czynność tą należy powtórzyć zaczynając znowu od brzucha z drugiej, jeszcze mokrej strony. Możesz sobie pomóc grzebieniem. Podnosząc nim włosy, łatwo będzie Ci je wysuszyć. Na koniec głowa psa. Może być to trudne zadanie, gdyż wiele zwierząt nie przepada za traktowaniem pyska strumieniem powietrza.

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie używać suszarki zbyt mocno rozgrzewającej powietrze. Należy ją także trzymać odpowiednio daleko od pupila. Unikaj suszenia suszarką, jeśli twój pies ewidentnie jej nie akceptuje.

Czesanie

- Czesanie zwilżonej sierści jest o wiele korzystniejsze od czesania suchej. Powinieneś wiedzieć, że suchy włos jest łamliwy. Czesząc suchy włos możesz zafundować sobie tylko mnóstwo pracy, a efekt będzie marny. Metodą którą możemy Ci polecić będzie użycie spryskiwacza do kwiatów by zwilżyć nim sierść.

- Co za dużo to niezdrowo. Zasada naszych babć "czesz włosy 100 razy dziennie, a będą lśniące i zdrowe" odnosi się tylko do włosów ludzkich. Nie powinno się zbyt często szczotkować włosów psa, gdyż w ten sposób doprowadzamy do ich połamania i z czasem skrócenia. Weź pod uwagę fakt, że psie włosy różnią się od naszych gdyż ich długość nie powiększa się stale, ale po osiągnięciu maksymalnej długości włos po prostu obumiera i wypada.

- Do rozczesywania używaj najlepiej metalowego grzebienia. Jeśli zdecydujesz się na szczotkę, dobierz ją odpowiednio do rodzaju gęstości włosa.

data publikacji artykułu: 2010-05-12

Popularne teraz

Komentarze