wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Pakiet Porta 21 Holistic, 12 x 156 g - Tuńczyk z krewetkami, warzywami i owocami

  59.80

  Mięsne rolki z jagnięciną i ryżem - 3 sztuki

  9.80

  2 kg Feringa + przysmak Smilla Heartis gratis! - Kaczka

  49.80

  Vitakraft Treaties Bits, pasztet - 2 x 120 g

  13.80
 • Heim smycz Stars - 200 x 1,8 cm

  109.80

  Mieszany pakiet próbny Cosma Nature - 6 x 280 g

  49.80

  Catz Finefood w puszkach, 12 x 800 g - Jagnięcina z królikiem

  159.80

  3 + 1 gratis! Tigeria dropsy dla kota, 4 x 50 g - Finest Cheese

  10.80
 • 10 + 2 kg gratis! Almo Nature, 12 kg - Adult Large, jagnięcina z ryżem

  133.20

  Pedigree Junior, z kurczakiem i ryżem - 2 x 15 kg

  169.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Young Medium Baby ( Faza 1), 2 x 10 kg

  259.80

  Bosch Bio Adult, kurczak - 11,5 kg

  119.80
 • Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g - Kurczak, dynia & kocimiętka

  59.80

  Royal Canin Senior Ageing Sterilised 12+ - 2 x 4 kg

  174.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg - Festival Adult

  249.80

  Sanabelle Grande - 2 x 10 kg

  234.80
 • Royal Canin Outdoor +7 - 10 kg

  199.80

  Taste of the Wild Wetlands Canine, karma mokra - 12 x 374 g

  99.80

  Megapakiet Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 400 g - Pakiet mieszany

  179.80

  Felisept Home Comfort dyfuzor - Flakonik 30 ml (bez dyfuzora)

  54.80
 • Carnello "Guma do żucia" , paczka treningowa - 3 x 100 g

  27.80

  Pakiet próbny Faelis Menu, 8 x 200 g - Wołowina, indyk, kurczak i królik

  64.80

  Korzystny pakiet Greenwoods Adult , 12 x 395 g - Pakiet mieszany

  46.80

  10 + 2 gratis! GranataPet, 12 x 200 g - Symphonie, Czysty kurczak

  74.40
 • Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 24 x 100 g - Rybne smaki

  32.80

  Trixie pas bezpieczeństwa dla psów - Rozm. M: obwód 50 - 70 cm

  19.80

  Hokamix Skin & Shine olejek orzechowy - 250 ml

  79.80

  Greenwoods Adult, tuńczyk i krewetki - 6 x 70 g

  17.80
 • LivingWorld szklany pojnik - 177 ml

  14.80

  Gourmet Gold Suflet Jajeczny, 12 x 85 g - Łosoś

  19.80

  Herrmanns Menu, 1 x 400 g - Kurczak z ryżem i marchewką (bezglutenowy)

  8.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - No Grain, kurczak

  245.80
 • Sanicat Oxygen Power żwirek zbrylający się - 2 x 10 l

  43.80

  Korzystny pakiet zooplus Selection, 12 x 400 g - Adult, wołowina, dziczyna i kaczka

  74.80

  Pakiet próbny Applaws Selection, 12 x 70 g w super cenie! - Ryba

  37.80

  Hunter obroża Canadian - Obwód szyi: 42-48 cm

  129.80
 • Komplet Hunter Swiss obroża + smycz - Obwód szyi: 51-58,5 cm + smycz

  269.80

  Royal Canin Sensible 33 - 12 kg

  174.80

  Mata do drapania Vario Fisch - 70 x 40 cm

  24.80

  Briantos Adult Maxi - 2 x 14 kg

  149.80
 • Royal Canin Ultra Light w sosie - 24 x 85 g

  65.80

  Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2 z drzwiczkami dla kota - Przedłużenie 7 cm (do bramki o wys. 107 cm)

  49.80

  IAMS Pro Active Health Adult Weight Control - 10 kg

  119.80

  Catz Finefood Meatz przysmak dla kota - Pakiet mieszany

  17.80
 • Animonda Carny Exotic, 12 x 85 g - Struś

  32.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 185 g - Tuńczyk z warzywami

  56.80

  1 + 1 gratis! Concept for Life, 2 x 400 g - Kitten

  11.80

  Josera Profiline Master - 15 kg

  86.80
 • Royal Canin Breed Chihuahua - 6 x 85 g

  16.80

  Earthborn Holistic Primitive Natural - 2 x 12 kg

  499.80

  Duże opakowanie IAMS + 12 x 85 g IAMS Naturally Cat Adult Mix gratis! - Mature & Senior, 10 kg

  119.80

  Grau Cat CarePlus żołądkowo-jelitowa pasta dla kota, ziołowa - 2 x 100 g

  64.80
 • 8in1 Delights Vitality Junior - 100 tabletek

  25.80

  Beaphar Nieren Bits na nerki - 150 g

  9.80

  12 x 800 g Terra Canis bez zbóż w super cenie! - Indyk z dynią, selerem i rukwią wodną

  224.80

  Grau Puszka dla Łasucha, z ryżem pełnoziarnistym, 6 x 400 g - Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym

  49.80
 • Kattovit Sensitive - 2 x 4 kg

  149.80

  Brit Care Adult Medium Breed - 2 x 12 kg

  267.80

  Bob Martin obroża przeciw insektom dla psów - Dla małych psów i kotów, dł. 35 cm, 3 szt.

  39.80

  Pakiet: 3 x 5l Tigerino Crystals + Concept for Life 400 g - All Cats

  44.80
 • Cosma Nature, 6 x 140 g - Tuńczyk i krewetki

  29.80

  8in1 Delights Pro Dental Twisted Sticks - 35 sztuk

  32.80

  Smilla Kitten pakiet startowy + pasta dla kociąt - 1 kg karmy suchej + 6 x 200 g karmy mokrej z kurczakiem

  35.80

  12,5 kg/15 kg Happy Dog Supreme + zabawka Świnka do masażu gratis! - Young Maxi Baby (Faza 1), 15 kg

  179.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g - Kurczak w sosie własnym

  79.80

  Akwarium Juwel Vision 450 - zestaw - czarne

  4499.80

  750 g + 750 g gratis! Concept for Life karma sucha , 1,5 kg - Medium Senior

  14.80

  Josera Culinesse Adult, z łososiem - 2 kg

  39.80
 • Applaws Kitten - 2 kg

  44.80

  Cosma Original w galarecie, 6 x 400g - Pakiet mieszany

  44.80

  Serca wołowe - 1000 g

  41.80

  Catessy Kawałeczki z warzywami, 4 różne smaki - 12 x 100 g

  12.80
 • Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 6 x 400 g - Edycja limitowana: Delikatny drób z cielęciną

  22.80

  Purizon Adult dla kota, ryba - 7,5 kg ( 3 x 2,5 kg )

  199.80

  Versele-Laga Complete Ferret, karma dla fretek - 2,5 kg

  59.80

  Petsafe drzwiczki Staywell 740 lub 760 - Typ 760 - 45,6 cm x 38,6 cm

  129.80
 • Megapakiet Rocco Senior, 24 x 400 g - 2 smaki, Mieszany pakiet

  79.80

  Rinti Pur Junior, 6 x 400 g - Kurczak

  24.80

  GimCat ShinyCat, w bulionie 6 x 70 g - Tuńczyk

  22.80

  Legowisko Strong&Soft Paw - 120 x 90 x 16 cm

  199.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa