wróć

Świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci

 

Istnieją dwa rodzaje świerzbowca (wywołującego chorobę zwaną popularnie świerzbem), za których przyczyną zaobserwować możemy objawy chorobowe u naszych pupili. Choroby te, choć o różnym przebiegu, objawach i zaraźliwości, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie wywoływane są przez pasożytnicze pajęczaki.
Świerzbowiec uszny - Otodectes cynotis - przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego. Zarażone jest nim około 80 % populacji wolno żyjących kotów.

Objawy

Pasożyt żyje wewnątrz kanału słuchowego, żywi się naskórkiem kota. Przy okazji jego inwazji wewnątrz małżowiny usznej pupila pojawia się brunatno - brązowa wydzielina zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka, w przypadku nadkażenia o innej genezie - także z bakterii. Charakterystyczny zapach wspomnianej wydzieliny sprawia, że często lekarz weterynarii właśnie nim się sugeruje przy podejmowaniu decyzji o podjęciu kolejnych działań diagnostycznych. Zapach wydzieliny odróżnia ją od zwykłej, naturalnie występującej w uchu, woskowiny.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby zaobserwować można wytrzepywane przez kota z ucha kropelki przezroczystej lub brązowej cieczy. Najbardziej skrajnym efektem bytności świerzbowca w uchu kota są wypadające z kanału słuchowego szare, nieregularne w kształcie, cuchnące kamyki. Ich substancje stanowią resztki naskórka oraz produkowane przez O. cynotis wydaliny.
W przypadku pojawienia się wtórnego zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź grzybiczej mogą pojawić się dodatkowe objawy - zaczerwienienie wnętrza ucha, linienie itp.

Zachowanie kota

Kot zarażony świerzbowcem rozdrapuje wnętrze ucha, czasem aż do krwi. Może się także drapać po zewnętrznej stronie małżowiny. Często zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone. Swędzenie może być dla pupila bardzo uciążliwe.
Obserwowanie zachowania zwierzęcia jest o tyle ważne, że w niektórych przypadkach wydzielina nie występuje w ogóle w małżowinie. Dopiero po bliższych oględzinach, sprowokowanych właśnie zachowaniem zwierzęcia, można ją zauważyć.

Skutki

Nie leczony świerzbowiec uszny znacznie pogarsza komfort życia zwierzęcia. Jego występowanie często wiąże się z pojawieniem się infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie aparatu słuchowego, z czym wiąże się z kolei większa skłonność do zapaleń. Należy pamiętać, że zapalenie ucha środkowego wiązać się może z trwałym uszkodzeniem słuchu, a wewnętrznego - nawet ze śmiercią zwierzęcia.
Sam świerzbowiec (bez powikłań) nie przynosi tak dramatycznych konsekwencji, ale nie jest to pasożyt, z którym organizm kota sam sobie poradzi. Niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

vetid

Leczenie

Są trzy metody leczenia świerzbowca usznego u kota - leczenie miejscowe (wnętrze ucha), ogólnoustrojowe (zastrzyki) oraz środkami do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom)

Leczenie miejscowe

W pierwszej fazie gruntownie i delikatnie czyścimy ucho z wszelkich wydzielin. Możemy do tego użyć zwartego w budowie (aby uniknąć pozostawiania włókien) wacika kosmetycznego oraz letniej, przegotowanej wody. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić wnętrza uch kota. Jeśli istnieją przeciwwskazania do samodzielnego wykonania zabiegu (nerwowy kot, obawy opiekuna) należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Do czystego ucha należy, przy pomocy dołączonego aplikatora, wprowadzić przepisane przez weterynarza krople lub maść. Nasadę małżowiny trzeba chwilę pomasować (przyciskając ją do głowy kota), co pomoże równomiernie rozprowadzić specyfik.
Na ogół w skład takiego farmaceutyku wchodzą środki owado - i roztoczobójcze, miejscowo działający antybiotyk oraz substancje uśmierzające ból.
W zależności od przepisanego przez lekarza weterynarii lekarstwa, leczenie trwać może od 2 do 6 tygodni, przy powikłaniach nawet dłużej. Sposób i czestotliwosć aplikacji również zależne są od rodzaju używanego specyfiku.

Leczenie ogólnoustrojowe

Polega na podaniu zwierzęciu kilku zastrzyków. Ich ilość uzależniona jest od postępów w leczeniu. Niektórzy lekarze łączą to metodę z leczeniem miejscowym.

Leczenie zewnętrzne

Tutaj do walki z pasożytem stosuje się powszechnie dostępne środki, aplikowane zazwyczaj na kark zwierzęcia. Metoda ta bywa również łączona z czyszczeniem uszu kota. Najlepsze efekty osiąga się we wczesnym stadium choroby, kiedy do czynienia mamy tylko z dorosłymi osobnikami świerzbowca, a nie z jego larwami. Nie wszystkie zewnętrzne preparaty przeciwpasożytnicze zwalczają O. cynotis. Informacje szczegółowe dostępne są na etykietach poszczególnych preparatów.

Zaraźliwość

Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Podobnież, przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni.
Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach.

Świerzbowiec koci

Notoedres cati -świerzbowiec koci - najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, odstawę ucha, kark, szyję, pyszczek oraz kończyny zwierzęcia. Ten pasożytniczy pajęczak żeruje na skórze kota. Podstawowe objawy chorobowe są związane z rakcją naskórka na penetrację.
Choroba częściej dotyczy kotów żyjących na wolności oraz osobników wykazujących obniżoną odporność.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd i miejscowe wyłysienia wspomnianych obszarów. Zwierzę intensywnie drapie miejsca inwazji. Pojawia się rumień a skóra zaczyna się łuszczyć. Z czasem w powstają na skórze zwierzęcia grube strupy.
Świerzbowiec drąży w naskórku strupy, stąd jego uporczywe swędzenie i stany zapalne. Drapanie sprzyja przenoszeniu pasożyta na inne obszary ciała. Taka ekspansja na ogół wydarza się bardzo szybko, po części twarzowej obejmując brzuch i okolice odbytu.

Diagnozowanie

Wczesne wykrycie pasożyta sprzyja jego skutecznej i szybkiej eliminacji. Każda zmiana na skórze powinna wzbudzić czujność opiekuna kota i sprowokować wizytę u lekarza weterynarii. Jest to szczególni istotne z powodu wysokiej zaraźliwości, jaką wykazuje świerzbowiec. Przenosi się bardzo łatwo nie tylko pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Z łatwością przenieść się może z kota na inne zwierzę domowe, ale także na człowieka.
Dla trafnej diagnozy duże znacznie mają dokładne oględziny zaatakowanych obszarów oraz wywiad przeprowadzony z właścicielem zwierzęcia. Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne, wyraźnie widoczne są wydrążone przez pasożyta tunele. Dodatkowo lekarz weterynarii poddać może analizie laboratoryjnej zeskrobin pobraną ze zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest ewidentnym dowodem na jego szkodliwą działalność.

Leczenie

Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w stadium początkowym. Powszechnie dostępne na rynku preparaty typu spot - on służą do walki z wieloma pasożytami,w tym ze świerzbowcem. Są one łatwe i wygodne w użyciu (miejscowa aplikacja na kark zwierzęcia), co sprzyja komfortowi zarówno kota jak i jego opiekuna.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Poodle Adult - 7,5 kg

  149.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Dental DLK 22, 2 x 14 kg

  434.80

  Fitmin Dog for Life Adult - 15 kg

  94.80

  GimCat Cell-Protect Duo pasta dla kota - 110 g

  17.80
 • Miska ze stali szlachetnej z mocowaniem na śrubę - 0,15 l, Ø 7 cm

  6.80

  Sera zestaw do pielęgnacji wody 2 x 500 ml - 2 x 500 ml

  99.80

  Miamor Ragout Royale Cream, 6 x 100 g - Kaczka w kremie ziołowym

  14.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 800 g - Kurczak

  229.80
 • Almo Nature Adult Medium, kurczak z ryżem - 2 x 12 kg

  299.80

  Royal Canin Obesity Management DP 42 - 2 x 3,5 kg

  204.80

  Kaganiec Baskerville Ultra - Rozm. 4

  54.80

  Defu Bio Adult - 12,5 kg

  189.80
 • Cat Mate poidełko fontanna - 2 filtry zapasowe

  29.80

  Lillebro Karma dla dzikich ptaków niezawierająca łusek - 12 kg

  64.80

  Sera Vipagran Miękki granulat - 1000 ml

  49.80

  Pakiet mieszany Whiskas 1+ saszetki, 24 x 100 g - Wybór dań drobiowych w galarecie

  27.80
 • Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g - Adult Perfect Weight (12 x 363g)

  74.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g - Kurczak

  79.80

  Vitakraft Cat Stick Mini - Indyk i jagnięcina, 6 x 6 g

  4.80

  Mieszany pakiet próbny Briantos Adult, 3 x 3 kg - 3 x 3 kg

  62.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi - Ageing 8+, 2 x 15 kg

  314.80

  Royal Canin Mobility C2P+ - 2 x 12 kg

  454.80

  Royal Canin Breed Yorkshire Terrier - 6 x 85 g

  16.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood Mus, 12 x 100 g - N°207 - Ryby karpiowate, tuńczyk i krewetki

  44.80
 • Kattovit Gastro, 85 g - Indyk, 24 x 85 g

  49.80

  19 + 5 gratis! Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g - Dziki królik i indyk

  141.80

  Korzystny pakiet zooplus Selection, 12 x 800 g - Junior, indyk

  114.80

  Duże opakowanie Brit + bransoletka "I love my dog" gratis! - Premium Junior XL, 15 kg

  92.80
 • Chipsi Extra Podłoże z trocin bukowych - 15 kg, XXL-ziarna

  59.80

  Yarrah Bio kawałki kurczaka w sosie - 6 x 405 g

  39.80

  Applaws Adult z kurczakiem i kaczką - 2 kg

  44.80

  10 + 2,5 gratis! Mera Dog, 12,5 kg - Indyk i ryż

  103.80
 • Pakiet mieszany Felix Crispies, 3 smaki - 3 x 45 g

  13.80

  Mieszany pakiet: Przysmaki FutterBar, 3 x 100 g - 3 smaki

  19.80

  Pakiet próbny zoolove, kurczak i tuńczyk - 3 x 70 g

  10.80

  Przysmak Corwex Soft-Bits - Tuńczyk, 30 g

  5.80
 • Migający jeż, zabawka dla kota - 3 sztuki

  16.80

  Tunel dla kota Royal Pet White XXL, biały - 50 x 35 x 28 cm

  54.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g - Jagnięcina z indykiem

  26.80

  Sanabelle Dental - 2 x 10 kg

  246.80
 • Catit Łopatka do żwirku - Szara

  9.80

  FURminator deShedding Tool dla kota - Duże koty / długość sierści powyżej 5 cm

  99.80

  Pojemnik na pokarm - do 25 kg suchej karmy

  44.80

  Terra Canis, 6 x 400 g - Kurczak z amarantusem, pomidorami i bazylią

  72.80
 • Royal Canin Dachshund Adult - 7,5 kg

  134.80

  Pakiet próbny Wolf of Wilderness, karma sucha i mokra - Zestaw I

  219.80

  19 + 5 gratis! Applaws, 24 x 70 g - Filet z tuńczyka z krabami

  72.20

  Dreamies przysmaki dla kota - Tuńczyk, 60 g

  4.80
 • Schesir Tuńczyk, 6 x 150 g - Tuńczyk

  27.80

  Hills Prescription Diet Feline c/d Urinary Tract z kurczakiem - 12 x 156 g

  65.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Menu, 12 x 400 g - Kurczak z prosem i warzywami (bezglutenowy)

  84.80

  Almo Nature Holistic, kurczak z ryżem - 12 kg

  169.80
 • Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Light

  194.80

  Brit Premium Junior L - 15 kg

  94.80

  Dwupak Concept for Life - Medium Junior, 2 x 12 kg

  259.80

  42 + 6 gratis! Gourmet Gold Kawałki w Sosie/Mix kawałków w sosie, 48 x 85g - Kawałki w Sosie, indyk z kaczką

  69.20
 • Rinti Pur, 6 x 800 g - Ryba morska

  42.80

  Mieszany megapakiet Miamor Ragout Royale, 24 x 100 g - Indyk, łosoś i cielęcina

  35.80

  Iams Delights Senior w sosie - Kurczak, 12 x 85 g

  23.80

  6 x 200 g Catz Finefood w puszce w super cenie! - Cielęcina

  25.80
 • Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką - 2 x 750 ml, Ø 16 cm

  19.80

  4 kg Greenwoods karma dla kota 15 zł taniej! - Kaczka

  64.80

  Legowisko BiColor - 98 x 66 x 18 cm

  279.80

  Mieszany megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 48 x 100 g - Pakiet mieszany Adult 2

  79.80
 • JR Farm - zielony owies - 500 g

  21.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 400 g - Pakiet mieszany

  114.80

  Dwupak Concept for Life - All Cats 10+ (2 x 3 kg)

  119.80

  Greenwoods Nuggets, kurczak - 2 x 100 g

  23.80
 • Briantos Adult Active - 2 x 14 kg

  149.80

  Totally Ferret Active dla tchórzofretek - 7,5 kg

  129.80

  Happy Dog Supreme Mini Baby & Junior - 4 kg

  69.80

  Yarrah Bio Paté z kurczakiem - 6 x 400 g

  39.80
 • Trixie siatka samochodowa - 100 x 100 cm

  24.80

  Dwupak Concept for Life - Sensitive Cats (2 x 10 kg)

  269.80

  Royal Canin Club / Selection + przysmak Dokas Paski do żucia, półwilgotne, 70 g gratis! - Club Junior, 15 kg

  129.80

  3 + 1 gratis! Wolf of Wilderness - liofilizowane przysmaki premium - High Valley - wątroba wołowa (360 g)

  83.40
 • Royal Canin Cavalier King Charles Adult - 2 x 7,5 kg

  269.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g - Filet z kurczaka

  69.80

  Mieszany pakiet przysmaków Bosch Goodies, 10 x 30 g - 40 x 30 g

  44.80

  Royal Canin Sensitivity Control Veterinary Diet, kurczak - 12 x 100 g

  43.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

oddam psa
ff