wróć

Jak usunąć kleszcza

 

Jak usunąć kleszcza

Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie mają dostęp do zwierzyny dzikiej, na której mogą swobodnie żerować. Dlatego, jeżeli wyjeżdżamy z psem do lasu, niemal pewne jest, że zostanie zaatakowany przez kleszcze. Jednak, pasożyty te, żerują nawet w większych parkach. Warto nadmienić, że kleszcze mogą przenieść się na człowieka.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Ugryzienie kleszczy powoduje podrażnienia skóry, może wystąpić również reakcja alergiczna. Jednak najpoważniejszymi zagrożeniami są przenoszone przez nie choroby. Najbardziej znana jest babeszjoza, którą powoduje pierwotniak przedostający się wraz z krwią, jest chorobą o ciężkim przebiegu. Może zakończyć się zejściem zwierzęcia, zazwyczaj nawet po wyleczeniu pojawiają się łagodniejsze nawroty. Kleszcze powodują również boreliozę, hepatozoonozę, erlichiozę i wiele innych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Kleszcze.

Jak usunąć kleszcza?

Tic Pic przyrząd do usuwania kleszczy - 4 x 7 cm
9.80

Usunięcie kleszcza jest łatwą czynnością, jeśli posiadamy wiedzę, aby to uczynić.

Dość trudne jest odnalezienie kleszcza na ciele zwierzęcia które posiada bujną sierść. Za każdym razem, jeśli wróci z zagrożonych terenów (park, las, łąka itp.), należy dokładnie obejrzeć psa. Zazwyczaj wczepiają się tam, gdzie jest cienka skóra. Sprawdzić główne miejsca żerowania, czyli szyja, za uchem, pod pachami w pachwinach. Świeżo wgryzione kleszcze są małe i trudno je zauważyć, dopiero po pewnym czasie są wyczuwalne podczas głaskania.

Jeśli znaleźliśmy na ciele kleszcza, należy wykręcić go w kierunku przeciwnym do ruchów wskazówek zegara. Kleszcze wkręcają się zazwyczaj w prawo, więc odwrotną czynnością, będzie usunięcie go w lewo. W tym celu należy uchwycić kleszcze pęsetą lub specjalnym przyrządem tuż przy skórze i energicznym ruchem go wykręcić. Nie można ściskać zbyt mocno ani szarpać, aby nie urwać głowy kleszczowi. Może to doprowadzić do infekcji. Wykluczone jest ściskanie odwłoku pasożyta, ponieważ może on zwrócić część zawartości jamy brzusznej do ciała naszego pupila, zwiększając prawdopodobieństwa infekcji.

Zabrania się również stosowania masła, oleju itp. Są to substancje, które odcinają dopływ powietrza kleszczowi. Powodują u niego niepokój i wymioty - wydzielając do organizmu psa niebezpieczne substancje.

Obecnie na rynku znajdują się specjalne urządzenia do usuwania kleszczy. Jest to specjalna łopatka z rączką. W łopatce znajduje się szczelina, w której umieszczamy kleszcza i wykręcamy go w bardzo szybki i bezpieczny sposób. Tego typu łopatki są dostępne w większych sklepach zoologicznych. Zmniejszają ryzyko rozerwania kleszcza.

Jeśli mamy obawy, warto udać się do lekarza weterynarii, który pokaże jak prawidłowo usunąć kleszcza. Od razu można zostawić kleszcza do badań, by upewnić się, czy nie był nosicielem chorób. Czasem kleszcz wczepi się w bardzo niewygodnym miejscu, np. w uchu. Wówczas samemu bardzo ciężko będzie nam prawidłowo usunąć pasożyta.

Po wykręceniu kleszcza, należy zawinąć go w papierowy ręcznik lub chusteczkę i spalić. Nie należy rozgniatać, ponieważ spowoduje to wydobycie się treści pokarmowej z pasożytami na zewnątrz organizmu i zwiększenie możliwości infekcji.

Miejsce ugryzienia należy zdezynfekować woda utlenioną. I obserwować stan ranki. Jeśli będzie utrzymywało się zaczerwienienie, a podrażniony obszar zwiększy się, należy udać się do lekarza weterynarii i wykonać niezbędne badania.

Jeśli pomimo naszych starań, rozerwiemy kleszcza, trzeba wydezynfekowaną igłą wydobyć pozostałą część. Nie można zostawiać fragmentów pod skórą. Zabieg ten najpoprawniej wykona lekarz weterynarii.

Profilaktyka

Bob Martin Spot On dla psów - Małe psy (do 15 kg)
22.80

Na rynku dostępne są preparaty, które skutecznie zapobiegają inwazjom kleszczy i innych pasożytów zewnętrznych. Warto nadmienić, ze nie ma w 100% pewnych preparatów, więc zawsze trzeba kontrolować skórę zwierzęcia.

Profilaktyka jest w tym przypadku bardzo ważna, może uratować życie naszemu pupilowi. Preparaty mają działanie zapobiegawcze inwazji również innych pasożytów, takich jak pchły, więc ich stosowanie jest niezwykle korzystne. Na temat dostępnych środków przeciw kleszczom polecamy lekturę artykułu Spot on.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Sposób usunięcia kleszcza jako..

 Dziś nikt już nie bagatelizuje zagrożeń, jakie ludziom i zwierzętom niesie kontakt z kleszczem. Dyskutujemy, ile czasu kleszcz musi żerować, aby doszło do zakażenia. Nie do..

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

oddam psa
ff