W poczekalni gabinetu weterynaryjnego

Konieczność wizyty w gabinecie weterynaryjnym niezależnie od przyczyny, to nierzadko stresujące przeżycie zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. W oczekiwaniu na swoją kolej w poczekalni warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym wszystko pójdzie gładko i obejdzie się bez dantejskich scen z udziałem niesubordynowanych pupili oraz ich zrozpaczonych właścicieli.


Punktualność jest cnotą, a w szczególności jeśli chodzi o wizyty lekarskie. Jeżeli wizyta była umówiona na konkretną godzinę to należy przybyć do gabinetu kilka minut wcześniej, ale nie za wcześnie, żeby nie narażać siebie i zwierzęcia na zbyt długie oczekiwanie, które może wywołać frustrację i znudzenie. Oczywiście spóźnianie się też jest niedozwolone, należy mieć szacunek dla czasu lekarza, personelu, a także innych pacjentów.

Siadając w poczekalni należy zachować maksymalny odstęp od innych zwierząt, szczególnie jeśli są to różne gatunki nastawione do siebie antagonistycznie. Zwyczajne zwierzęce zachowania, jak obwąchiwanie mogą być w tym przypadku o tyle niebezpieczne, że nie znamy przyczyny wizyty innego zwierzęcia w gabinecie, ani jego potencjalnej reakcji na zaczepki ze strony naszego pupila. W takich wypadkach lepiej zachować odstęp, który zapobiegnie atakom, infekcjom i innym nieprzyjemnym następstwom obcowania z chorym i zestresowanym zwierzęciem.

O ile to możliwe zwierzęta w poczekalni gabinetu weterynaryjnego powinny być trzymane w klatkach lub transporterach. Pomaga to zachować bezpieczeństwo i spokój w poczekalni oraz uniknąć przenoszenia się infekcji ze zwierząt chorych na zdrowe. Małe zwierzęta mogą pod wpływem stresu zacząć wyrywać się i uciekać, dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, dobrze jest trzymać je w zamknięciu do czasu wizyty.

Jeśli chodzi o psy to trzeba trzymać je na smyczy, warto także zaopatrzyć psa w kaganiec. Nawet najpewniejsi właściwego zachowania swoich zwierząt właściciele nie mogą do końca przewidzieć, jak zachowają się one pod wpływem stresu. Jeżeli nasz pies nie należy do najlepiej ułożonych, do czasu wizyty powinniśmy pozostać z nim na zewnątrz, aby nie wprowadzać zamieszania w poczekalni (oczywiście jeśli stan zdrowia zwierzęcia na to pozwala). Możemy poprosić o przywołanie nas przez recepcjonistkę kiedy już przyjdzie nasza kolej na wejście do gabinetu.

Często zdarza się, że właściciele posiadający kilka zwierząt, umawiają się na wizytę tego samego dnia. Ale tylko niewielu z nich pamięta, aby zabrać ze sobą kogoś do pomocy. Opiekowanie się kilkoma zestresowanymi pupilami naraz może być trudnym zadaniem, a wymykające się spod kontroli zwierzęta mogą zakłócić spokój w poczekalni oraz utrudnić przebieg wizyty, znacznie przedłużając całą procedurę.

Również przyprowadzanie małych dzieci jest niewskazane. Dzieci są ciekawe, będą chciały głaskać obce pieski i kotki, a poza tym mogą być narażone na nieprzyjemne widoki np. zwierzęcia pogryzionego lub z wypadku, dlatego najlepiej pozostawić je w domu.

Przed wejściem z psem do poczekalni trzeba pamiętać aby załatwił on swoje potrzeby fizjologiczne. Zestresowane i wystraszone zwierzę może przypadkowo załatwić się wewnątrz lecznicy, jeśli wcześniej nie zrobiło tego na zewnątrz. Wiele gabinetów posiada specjalne mini wybiegi dla swoich pacjentów, ale nawet wtedy należy posprzątać po swoim pupilu.

Najważniejszą radą jest jednak zachowanie spokoju i cierpliwości. Zwierzęta potrafią wyczuć zdenerwowanie swojego właściciela, a to przysparza im tylko niepotrzebnego stresu i wywołuje niekontrolowane zachowania. W poczekalniach gabinetów weterynaryjnych powinna panować cisza, dlatego jakiekolwiek rozmowy telefoniczne i krzyki są niedozwolone, ponieważ wprowadzają nerwową atmosferę. Nie powinno się głaskać czy zaczepiać obcych zwierząt nawet za zgodą ich właściciela.

Tak jak w przypadku wizyty u lekarza ogólnego, tak i w przypadku oczekiwania na wizytę w poczekalni gabinetu weterynaryjnego, należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad etykiety i zdrowego rozsądku oraz szacunku dla prywatności pacjentów i ich opiekunów. Niechciane rozmowy i ciekawskie wypytywanie o pupila są nie na miejscu, dlatego najlepiej w ciszy i spokoju czekać na swoją kolej, dzięki czemu wizyta będzie krótka i minimalnie stresująca zarówno dla właściciela, jak i jego podopiecznego.

Zasady


  • Nie sadzaj zwierząt na krzesłach dla ludzi
  • Nie zaczepiaj, nie głaskaj i nie dotykaj innych zwierząt
  • Zachowuj się cicho i spokojnie - dookoła jest mnóstwo zestresowanych zwierząt
  • Nie siadaj ze swoim zwierzakiem obok zwierząt nastawionych do siebie wrogo (np z psem obok kota)
  • Nie zabieraj ze sobą dziecka (dzieci)
  • Trzymaj swojego pupila zabezpieczonego (kaganiec, transporter, itp, odpowiednio do gatunku)
  • Bądź punktualny

data publikacji artykułu: 2012-02-01

Popularne teraz

Komentarze