wróć

Jak wybrać lekarza weterynarii dla swojego pupila?

 

ankieta portalu vetopedia przeprowadzona na grupie 2002 użytkowników

Dobra opinia: 44%

Właśnie tak większość ludzi decyduje - na podstawie dobrej opinii.

Na tę opinię każdy z lekarzy pracuje ciężko przez całe zawodowe życie. Wydaje się, że łatwiejszą sytuację mają Ci, którzy są dłużej na rynku. Ale czy na pewno? Młodzi lekarze są często bardziej przebojowi, szkoleni nowszymi metodami i mogą niejednokrotnie skutecznie konkurować ze „starymi wyżeraczami”. Prawdą jest też jednak, że nic nie zastąpi doświadczenia i wiedzy praktycznej; nie ma takiej książki czy kursu, który zastąpi lata pracy. Wiem to z własnego doświadczenia. Cały czas dowiaduję się czegoś nowego, jeżdżę na konferencje, szkolenia i jestem w trakcie studiów podyplomowych – specjalizacyjnych.

Władze weterynaryjne w pewien sposób nawet wymusiły na nas, lekarzach weterynarii, ustawiczne kształcenie. Mowa tu o uchwale Nr 62/2011/V Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 18 października 2011 r. w sprawie dobrowolnego ustawicznego kształcenia lekarzy weterynarii. W okresie 4 lat zbieramy punkty, uczestnicząc w szkoleniach, zjazdach i konferencjach. Punkty otrzymuje się także za napisane artykuły, prace szkoleniowe, za prowadzenie wykładów i szkoleń, uczenie stażystów itp. (więcej informacji można znaleźć tutaj). Po aktywnych 4 latach lekarz otrzymuje dyplom ustawicznego kształcenia. Tak więc bez względu na wiek i aktualne wykształcenie powinno się szkolić i pogłębiać wiedzę.

Opinia klientów jest bardzo ważna w naszej pracy – świadczymy przecież usługi i współpracujemy z klientami, a najlepszą dla nas reklamą jest rzesza zadowolonych pacjentów/klientów. Wiadomo, że mimo naszych szczerych chęci nie spodobamy się wszystkim i nie z każdą osobą przekraczającą próg naszej placówki uda nam się znaleźć wspólny język. Bywa i tak, że mimo prawidłowych diagnoz i doboru leczenia klienci nie stosują się do naszych zaleceń, a winą za nieskuteczną terapię obciążają leczącego. Niestety, niezadowolony klient może nam zrobić antyreklamę.

Klienci chętnie wymieniają się informacjami korzystając z możliwości internetu. Odbywa się to na różnego rodzaju forach, blogach itp., gdzie chętnie oceniają placówki na podstawie własnych doświadczeń i dzielą się swoimi obserwacjami. Dla lekarza każda opinia, nawet zła, jest bardzo istotna, ponieważ dostarcza mu określonych informacji – tą drogą ma szansę poznać swoje mocne i słabe strony widziane oczami klienta.
Jesteśmy tylko ludźmi, więc błędy nie są nam obce – wiadomo, że je popełniamy…

Niskie ceny: 27%

To mnie trochę dziwi, bo przecież posiadanie zwierząt oznacza koszta. Bywa, że nie są one małe.

Nasze usługi także muszą kosztować, bo przecież z tego lekarze się utrzymują. Dla większości z nas praca jest pasją, ale ta pasja ma na nas zarabiać.

Pierwszym uzasadnieniem kosztu wizyty jest fakt, że nasze wyszkolenie i wiedza kosztują. Podręczniki, materiały szkoleniowe, kursy i konferencje, studia podyplomowe wiążą się z poważnymi kosztami. Wielu klientów sądzi, że porady są darmowe, dlatego że lekarz nie wykonał „żadnej pracy”, bo nie podał żadnego leku. Nic bardziej mylnego!
Weterynaria w dużej mierze opiera się o pracę umysłową. Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy dokonujemy wyboru schematu diagnostycznego, decydujemy o diagnozie i dobieramy leki. Czasem wystarczy udzielić porady czy podpowiedzieć coś klientowi w sprawie jego pupila, aby rozwiązać problem, ale to też praca.
Drugim uzasadnieniem ceny jest fakt, iż każde wykonane badanie czy metoda diagnostyczna kosztuje (sprzęt, koszty użytkowania, odczynniki). Niska cena narzuca małe możliwości diagnostyczne, a nie da się spojrzeć na zwierzaka i od razu wiedzieć co mu dolega. Niejednokrotnie wymagana jest dodatkowa diagnostyka, np. badanie hematologiczne czy biochemiczne krwi, rtg, usg, endoskopia itp.

Warto więc zastanowić się, czy na pewno cena powinna decydować o wyborze lekarza i praktyki weterynaryjnej.

Sprzęt diagnostyczny: 18%

Tylu ankietowanych uważa, że ważny jest sprzęt diagnostyczny w praktyce weterynaryjnej. Niepokojące jest, że tak mały odsetek badanych widzi sens w dodatkowych badaniach. W dzisiejszych czasach mamy komfort łatwiejszego stawiania diagnozy i skuteczniejszego pomaga pacjentom, mając do dyspozycji dobry i fachowy sprzęt.

Dla mnie podstawą oceny większości pacjentów jest badanie hematologiczne i biochemiczne krwi. To prawda, lekarz nie musi mieć aparatów na miejscu skoro istnieją laboratoria weterynaryjne zajmujące się szeroko pojętą diagnostyką. Z drugiej jednak strony, czekanie na wyniki takiego badania np. do wieczora, kiedy pacjenta obsługujemy rano niejednokrotnie komplikuje sytuację. W wielu placówkach takie aparaty to już w dzisiejszych czasach standard.

Inny przykład – zwierzę po wypadku. Jakie badania należy wykonać? Powinno się pacjenta prześwietlić, być może także wykonać badanie usg. Jeśli lekarz nie dysponuje odpowiednim sprzętem nie może realnie ocenić stanu pacjenta i dobrać właściwego schematu leczenia. Podobnie w przypadku konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego.

Przykład z codziennej praktyki: zwierzak, który na oczach opiekuna zjadł ciało obce – igłę, zabawkę. W dobrze wyposażonym gabinecie można wykonać badanie wideo endoskopowe w pełnej narkozie, dzięki czemu niekiedy udaje się uniknąć zabiegu chirurgicznego. Dla właściciela oznacza to, że nie trzeba pilnować szwów/rany, niepokoić się czy wszystko w środku (w trzewiach) będzie w porządku i czy nie dojdzie do późniejszych komplikacji. Nie twierdzę, że zawsze da się wyeliminować operację, ale jest to niejednokrotnie możliwe.

Tak więc, w moim przekonaniu, sprzęt diagnostyczny jest bardzo istotny i ułatwia nam codzienną pracę, a tym samym trafność stawianej diagnozy. Dlatego wielu lekarzy weterynarii ma już zakłady wyposażone w aparaty do badania krwi i moczu, rtg, usg, ekg. Prawdą jest także, iż odsyłając pacjenta do innego lekarza, ryzykujemy utratę tego klienta, bo może on zostać klientem placówki lepiej wyposażonej.

Wygląd lecznicy: 7%

Czy faktycznie klientom jest wszystko jedno, czy w gabinecie jest czysto? Nie zwracają uwagi czy ze ścian nie odpada tynk lub farba?

Zasady higieny muszą być i u nas, lekarzy weterynarii, skrupulatnie przestrzegane. Po każdym pacjencie należy odkażać stół zmywając go odpowiednimi środkami chemicznymi. Personel musi często myć ręce i używać rękawiczek diagnostycznych. Czysto musi być także w poczekalni. Wyobraźmy sobie, że przekraczając próg lecznicy widzimy zabłoconą albo zakrwawioną poczekalnię… Nie zawsze mamy możliwość od razu posprzątać, ale musimy mieć świadomość, że takie czynniki stanowią część pełniejszego obrazu gabinetu. Za granicą w poczekalniach klienci mają dostęp do wody, herbaty, a nawet drobnych przekąsek, ponieważ w tym miejscu niekiedy spędzają sporo czasu. Niektóre gabinety w kraju przejmują już tzw. „europejskie” standardy i wprowadzają podobne modyfikacje.

Wszystkie te elementy wpływają na ogólną ocenę gabinetu. Klient ocenia lekarza poprzez jego placówkę – jeśli zakład leczniczy jest zaniedbany, to można wnioskować, że zasady higieny nie są tam należycie przestrzegane. Poza tym lecznica będąca naszą wizytówką powinna być dla klientów przyjazna i sprawiać wspólnie z naszą pracą, że będą oni chcieli do nas – lekarzy – powracać.

Wygodny dojazd: 5%

Nie zawsze niestety uda się zapewnić klientom wystarczającą ilość miejsc parkingowych; czasami gabinety mieszczą się między blokami czy też domkami. Niekiedy także powstają w bardziej oddalonych częściach miasta dokąd trudniej docierać klientom nieposiadającym samochodu. Jednak to nie dojazd powinien decydować o tym, czy dany gabinet wart jest naszej uwagi. W końcu to nie od niego uzależniony jest właściwy proces diagnostyczny i leczenie zwierzaka. Z drugiej strony może on mieć wpływ na wybór lecznicy, jeśli okaże się, że należy codziennie przyjeżdżać na podanie leku.

Jest jednak rada na takie „straszne” odległości. Wielu lekarzy oferuje dziś usługi również poza gabinetem. Owszem, dojazd kosztuje, ale nie są to wielkie pieniądze, zaś klient nie musi pokonywać kilometrów, aby zwierzaka obejrzał i zbadał weterynarz. Jest to szczególnie korzystne dla pacjentów, którzy źle znoszą jakąkolwiek formę transportu. Jeśli dodatkowo dana placówka posiada przenośny sprzęt diagnostyczny, to okazuje się, że jej położenie praktycznie nie ma znaczenia.

Wnioski

Dla mnie jako lekarza weterynarii ankiety przeprowadzane wśród klientów są podstawą do przemyślenia funkcjonowania konkretnych elementów mojej pracy. Warto wiedzieć na co klient zwraca uwagę, co dla niego  ma istotne znaczenia, a co uznaje za mniej ważne. Mamy wzbudzać zaufanie i być tymi, do których klienci chętnie przychodzą szukając pomocy dla swoich zwierzaków, a to oznacza konieczność ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i rozbudowywania swojej praktyki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Herrmanns Bio Mięso, 6 x 800 g - Kurczak

  99.80

  Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g - Kurczak, drób, indyk

  8.80

  Megapakiet Wolf of Wilderness Adult, 24 x 800 g - Green Fields, jagnięcina

  259.80

  Dwupak Concept for Life - Large Sensitive, 2 x 12 kg

  269.80
 • Stuzzy Cat w saszetkach, 24 x 100 g - Kurczak

  39.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Mieszany pakiet 2

  114.80

  10 kg Sanabelle + Poduszka Baldini z walerianą 2 szt. gratis! - Sensitive, jagnięcina

  104.80

  Nutrivet Inne Cat Snack Antihairballs, przysmak dla kota - 250 g

  19.80
 • Herrmanns Konina karma uzupełniająca - 6 x 800 g

  99.80

  Royal Canin Renal RF 23 - 4 kg

  119.80

  Royal Canin Urinary S/O Moderate Calorie UMC 34 - 2 x 9 kg

  395.80

  Pakiet Bozita Naturals Pate, 12 x 410 g - Indyk

  59.80
 • Whiskas Temptations, owoce morza - 3 x 60 g

  12.80

  Hills Feline Oral Care, kurczak - 1,5 kg

  52.80

  Exclusion Diet, kaczka z ziemniakami - 12 x 400 g

  89.80

  Kitekat saszetki w galarecie, 24 x 100 g - Mieszanka w galarecie

  19.80
 • Legowisko Cozy Panther, czarne - 80 x 60 x 24 cm

  99.80

  Quiko pokarm jajeczny - 500 g

  14.80

  Przysmaki Thrive, tuńczyk - 3 x 25 g

  34.80

  Kattovit Niere/Renal - Ryba morska, 6 x 175 g

  24.80
 • Purina Pro Plan Duo Délice, wołowina z ryżem - 2 x 10 kg

  284.80

  Royal Canin Mini Adult 8+ - 8 kg

  119.80

  Feringa karma mokra dla kociąt, 12 x 200 g - Kurczak i cielęcina

  44.80

  My Star is a Diva - wątróbka z kurczaka - 30 x 90 g

  55.80
 • Cat Mate poidełko fontanna - Białe

  159.80

  Royal Canin Indoor 27 - 400 g

  17.80

  Lilys Kitchen Bedtime Biscuits - 3 x 100g

  39.80

  Mera Dog Pure, śledź, kryl i ziemniaki - 4 kg

  79.80
 • JR Farm Kompletny pokarm dla świnek morskich - 1,35 kg

  17.80

  Royal Canin Hairball Care 34 - 10 kg

  185.80

  Concept for Life Maine Coon Adult - 400 g

  14.80

  Korzystny pakiet Sheba Varieties, 18 x 85 g - Genuss in Gelee, plasterki z łososiem

  42.80
 • Happy Dog Arthro Forte - 0,7 kg

  134.80

  Amilo klatka dla papug średnich - Szer. x gł. x wys.: 54 x 46 x 101 cm

  179.80

  Wolf of Wilderness Adult Blue River, łosoś - 12 kg

  199.80

  GranataPet Sterilised, drób - 2 kg

  79.80
 • Barkoo Natur skręcane rurki do żucia - 100 x ok. 12,5 cm

  37.80

  10 kg FutterBar mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic w super cenie! - 10 kg + Wołowina z zielonymi żwaczami, 6 x 800 g

  99.80

  20 + 4 gratis! Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g - Adult, wołowina i gęś z jabłkiem

  41.40

  Royal Canin Urinary S/O Moderate Calorie UMC 20 - 12 kg

  209.80
 • Megapakiet Schesir w galarecie, 24 x 100g - Tuńczyk

  69.80

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura - 10 kg

  163.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g - Wołowina z jagnięciną

  36.80

  Zabawka Dla Psa Active Bone - Rozmiar M + 24 sztuki uzupełnienia

  54.80
 • Purina ONE Adult, kurczak ze zbożem pełnoziarnistym - 2 x 3 kg

  74.80

  Hills Prescription Diet Feline i/d, saszetki - 12 x 85 g

  37.80

  Whiskas Crunch z kurczakiem, indykiem i kaczką - 100 g

  5.80

  Mera Dog Care High Premium Senior - 2 x 12,5 kg

  233.80
 • PetSafe Antibell ultradźwiękowa stacja antyszczekowa - Stacja antyszczekowa z sygnałem ultradźwiękowym

  199.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z kalmarami

  18.80

  Concept for Life Kitten - 400 g

  11.80

  Ekskluzywny pakiet mieszany Sheba w wyjątkowej cenie! 33 x 85 g - Wybór mięsno-rybny

  69.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g - Wołowina z kurczakiem

  74.80

  Megapakiet Rocco Junior, 24 x 400 g - Indyk i serca cielęce z wapniem

  79.80

  Rocco Classic 6 x 400 g - Wołowina z kurczakiem

  19.80

  Pro Plan Medium & Large 7+ Sensitive Optiderma, łosoś i ryż - 2 x 14 kg

  319.80
 • Royal Canin Rottweiler Adult - 2 x 12 kg

  329.80

  Purina Pro Plan Delicate - 10 kg

  184.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 12 x 5 cm - Z łososiem

  11.80

  Pakiet Royal Canin Mini, 24 x 195 g - Mature + 8

  109.80
 • Megapakiet Applaws w bulionie, 24 x 156 g - Pakiet mieszany 1

  129.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Urinary U/C low purine, 2 x 14 kg

  444.80

  Korzystny pakiet Greenwoods Adult mokra karma, 12 x 70 g - Pakiet mieszany

  29.80

  2 + 1 gratis! Greenies przysmak pielęgnujący zęby, 3 x 170 g - Teenie, 3 x 22 szt.

  69.60
 • Cavia Nature - 2,5 kg

  39.80

  Royal Canin Babydog Milk - 2 kg (5 woreczków po 400 g)

  109.80

  Kattovit Urinary - Tuńczyk, 24 x 175 g

  89.80

  Duże opakowanie Fitmin + Pedigree Dentastix dla średnich psów gratis! - Dog for Life Adult Large Breed, 15 kg

  94.80
 • Catsan żwirek higieniczny - 10 l

  23.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Toskania, 2 x 12,5 kg

  329.80

  JR Farm Witamina C, z papryką - 2,5 kg

  20.80

  30 x 100 g Animonda vom Feinsten dla kastratów w super cenie! - Indyk z serem

  53.80
 • Royal Canin Bulldog Junior - 2 x 12 kg

  369.80

  Pakiet Cosma Original, 12 x 400 g - Pakiet mieszany

  84.80

  Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g - Adult, Kurczak

  72.80

  TetraMin Granulat - 250 ml

  26.80
 • Natural Paradise XL Standard drapak dla kota - Ciemnobrązowy

  599.80

  2 x Cosma Snackies oraz XXL w super cenie! - Tuńczyk, 2 x 25 g

  14.80

  Megapakiet Animonda Integra Protect Adult Sensitive, puszki, 24 x 200 g - Indyk i ryż

  87.80

  15 kg Purina Cat Chow + Wędka dla kota z kolorowymi piórkami gratis! - Adult Chicken & Turkey, kurczak i indyk

  125.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Czy Twój pies lub kot zaginął?

 Zaginięcie ukochanego zwierzaka to nieprzyjemny temat, jednak wyniki ankiety wskazują na to, że należy go poruszać. Czasami mimo naszych najszczerszych starań, zaginięcia zdarzają..

Jakiego środka używasz przeciw..

 Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów służących do zwalczania pcheł, a wybór determinuje głównie cena, skuteczność oraz łatwość stosowania, w skład której..

Jaka jest zawartość mięsa w karmie..

 Mięso jest istotnym składnikiem pożywienia naszych zwierząt. Jest ono przede wszystkim źródłem białka, a więc niezbędnych do życia aminokwasów oraz tłuszczu. Oba składniki..

Mój zwierzak boi się wystrzałów na..

 Strach przed hukiem i błyskiem petard dotyczy sporej grupy zwierząt i obejmuje zaburzenia fizjologiczne, emocjonalne oraz behawioralane. Najczęściej jest kojarzony z psami, jednak..

Czy Twój lekarz przekazuje informacje..

 Wyniki przeprowadzonej ankiety wskazują, że większość osób biorących udział w badaniu ma dobry kontakt z lekarzami weterynarii zajmującymi się ich zwierzętami, jednak w ponad 30% ..

Kupując karmę kieruję się

 Cena i jakość to dwie główne cechy, decydujące o wyborze karm dla naszych pupili i w kierowaniu się nimi nie ma nic złego. Sytuacja idealna to taka, w której możemy wybrać karmę ..

Jak lekarz weterynarii ocenił..

 U około połowy ankietowanych zwierząt, lekarz weterynarii stwierdził prawidłową masę ciała, natomiast druga połowa jest za chuda lub za gruba. Pierwszej grupie należy..

Czy Twój pies lub kot miał kleszcza

 Jak wynika z przeprowadzonej ankiety 75% właścicieli zwierząt odpowiedziało twierdząco na zadane pytanie. Być może wśród zwierząt pozostałych 25% ankietowanych, znalazły się..

Twój zwierzak ma aktualne szczepienia?

 Jak wynika z przeprowadzonej ankiety, ponad 75% ankietowanych regularnie szczepi swoje zwierzęta. Jest to dobry, aczkolwiek nie idealny wynik, bowiem dbanie o zdrowie naszych..

Czy twój pies ma czipa?

 Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na portalu Vetopedia.pl liczba właścicieli, którzy czipują swoje zwierzę (46%) i tych którzy tego nie robią (40%), rozkłada się mniej więcej..

oddam psa
ff