Lekarstwa a zwierzęta

W codziennej praktyce lekarze weterynarii coraz częściej spotykają się ze zwierzętami leczonymi przez swych właścicieli „na własną rękę”. W czasach gdy głównym źródłem informacji stał się Internet, nierzadko pierwszej pomocy szukamy u „dr Google”. Na internetowych forach poświęconych czworonogom roi się od pytań typu: mojego psa boli? czy mogę mu podać tabletkę przeciwbólową? Kot ma pchły, czym mogę go spryskać? Pies ma biegunkę, co mogę mu podać? I wiele, wiele innych…Niestety poprzez takie działanie możemy swemu pupilowi nieumyślnie wyrządzić więcej złego niż dobrego.
W niniejszym artykule przedstawiamy najczęściej popełniane przez właścicieli błędy, zarówno przy podawaniu leków „ludzkich” jak i tych przeznaczonych dla zwierząt.

Leki przeznaczone dla ludzi

Wielu właścicieli zwierząt traktuje swych podopiecznych jak „mniejszych ludzi” i chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic bardziej mylnego.
Metabolizm leków, czyli „usuwanie” ich z organizmu, różni się u ludzi i zwierząt. Dlatego leki które są bezpieczne dla nas mogą okazać się toksyczne, a nawet śmiertelne dla naszych podopiecznych.

Większość leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, które stosujemy bez recepty to tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Podane nieumiejętnie i w nieodpowiedniej dawce mogą naszemu pupilowi bardzo zaszkodzić.

Najczęstsze zatrucia występują po podaniu środków zawierających paracetamol, ibuprofen i naproksen.

Nawet jednokrotne podanie tych leków może spowodować podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit. Bariera chroniąca przewód pokarmowy zostaje uszkodzona, co skutkuje powstawaniem nadżerek, owrzodzeń a nawet krwotocznym zapaleniem. Dodatkowo leki te w zbyt dużych dawkach mogą nieodwracalnie uszkadzać narządy wewnętrzne (nerki, wątrobę) oraz prowadzić do hemolizy krwinek czerwonych ( ich rozpadu). Paracetamol jest wysoce toksyczny dla kotów. U tego gatunku ok. 25% przypadków zatruć tym lekiem kończy się śmiercią.

Objawy jakie występują u zwierząt po zatruciu NLPZ stosowanymi u ludzi to m.in.:

  • brak apetytu,
  • apatia,
  • posmutnienie,
  • otępienie,
  • ślinotok,
  • bolesność okolicy brzucha,
  • intensywne (czasem krwawe) wymioty i biegunka,
  • smołowaty kał,
  • przyspieszona praca serca,
  • przyspieszone oddychanie,
  • sinica,
  • świąd,
  • obrzęk części twarzowej głowy i kończyn,
  • drgawki,
  • śpiączka.



Nierzadko właściciele próbują podawać zwierzętom również leki na receptę które akurat znajdują się w domowej apteczce, np. antybiotyki, leki nasercowe, leki hormonalne, silne leki przeciwbólowe (opioidy). Pamiętajmy, że każdy lek podany nieumiejętnie i w nieodpowiedniej dawce może u zwierząt, tak jak i u ludzi, powodować trwałe uszkodzenie zdrowia a nawet śmierć.
Czy oznacza to, ze leków przeznaczonych dla ludzi nie można stosować u zwierząt? Można, ale wyłącznie z polecenia i pod kontrolą lekarza weterynarii.

Leki przeznaczone dla zwierząt

Często terapia naszych podopiecznych jest skomplikowana i długotrwała. Dostajemy zapas leków do domu oraz instrukcje od lekarza weterynarii jak je stosować i kiedy zgłosić się na kontrolę. Jednak wielu właścicieli do narzuconego przez lekarza schematu wprowadza własne „poprawki”. Można spotkać się ze zbyt wcześnie zakończoną terapią bo zwierzęciu się „polepszyło” lub odwrotnie, ze zbyt długim podawaniem leków lub zwiększaniem ich dawki bo pupilowi się „pogorszyło”. Pamiętajmy, nie posiadamy fachowej wiedzy by to ocenić, a nasze działania mogą być tragiczne w skutkach dla naszych podopiecznych. Na przykład zbyt krótkie podawanie antybiotyków może skutkować uodpornieniem się bakterii, a zbyt długie ich podawanie może prowadzić do grzybicy przewodu pokarmowego. Są tez leki, które lekarz stosuje długotrwale, a dawkę modyfikuje zależnie od efektu (np. leki sterydowe, hormony) – nigdy nie róbmy tego na własną rękę, możemy w ten sposób trwale uszkodzić narządy wewnętrzne i spowodować w organizmie zwierzęcia nieodwracalne zmiany.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub coś niepokoi Cię w zachowaniu twojego pupila, w takich sytuacjach zawsze skontaktuj się z lekarzem weterynarii nigdy nie działaj na własną rękę.

Pies a kot

Pamiętajmy, że są to dwa odrębne gatunki, również jeśli chodzi o leczenie. Kot nie jest „mniejszym psem” i nie wystarczy mu podać mniejszej dawki leku. Owszem wiele leków jest stosowanych zarówno u kotów jak i psów, jednak mogą one różnić się dawkowaniem ( na kg masy ciała), drogą podania, czasem działania. Są też leki których nie możemy stosować u obu tych gatunków. Przykładem tego są niepozorne krople na pchły i kleszcze. Jeśli będą one zawierały substancję o nazwie permetryna możemy je zastosować tylko u psów. Koty są na tę substancję wrażliwe, dlatego jeśli zastosujemy u nich taki lek może dojść do zatrucia, objawów nerwowych, a nawet śmierci.
Dlatego zanim zastosujesz lek przeznaczony dla psa u kota i odwrotnie najpierw skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Odrobaczenie

Lekarze weterynarii niejednokrotnie spotykają się z tym, że właściciele zwierząt odrobaczają je lekami ludzkimi zakupionymi w aptece. Jedynie lekarz weterynarii może dobrać odpowiedni lek na odrobaczenie dla danego zwierzęcia. Dawki tych leków są zależne od masy zwierzęcia oraz jego wieku (zwierzęta bardzo młode odrobaczamy innymi preparatami i w innych odstępach czasowych). Poza tym leki przeznaczone dla ludzi i te dla zwierzą mają inne spektrum działania, ze względu na różnorodność pasożytów u danego gatunku żywiciela.

Proces działania leku w organizmie, zarówno ludzkim jak i zwierzęcym, jest bardzo skomplikowany i zależy od wielu czynników. Jest on różny u różnych gatunków, a nawet u różnych osobników tego samego gatunku. Jedynie osoby dysponujące fachową wiedzą i odpowiednimi lekami, a w przypadku zwierząt są to lekarze weterynarii, mogą decydować o zastosowaniu odpowiedniego leczenia u danego osobnika.

Przed podawaniem jakichkolwiek preparatów u swoich pupili skontaktuj się z lekarzem weterynarii, nie podawaj niczego na własną rękę, bo możesz tym wyrządzić więcej szkody niż korzyści.

data publikacji artykułu: 2013-07-29

Popularne teraz

Komentarze