wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

vetid

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - 6 różnych smaków

  43.80

  Kamizelka Illume Nite Neon - Dł. grzbietu: 30 cm

  45.80

  16 + 2 gratis! Miamor Feine Filets w puszkach, 18 x 100 g - Tuńczyk z ryżem

  50.00

  Wolf of Wilderness - liofilizowane przysmaki premium - Green Fields - płuca jagnięce (50 g)

  27.80
 • Dwupak Animonda Rafiné Cross, 2 x 15 kg - Kurczak, łosoś i krewetki

  224.80

  Megapakiet GimCat ShinyCat w bulionie, 24 x 70 g - Tuńczyk i anchois

  84.80

  2 x 10 cm Lukullus Gustico kości do gryzienia w super cenie! - Z kaczką

  9.80

  Korzystny pakiet Barkoo Mini Bones, 4 x 200 g - Pakiet mieszany, 4 x 200 g

  19.80
 • Siatka ochronna dla kota, przezroczysta - 2 x 3 m

  29.80

  Mieszany megapakiet Miamor Ragout Royale, 24 x 100 g - Indyk, łosoś i cielęcina

  35.80

  Rinti Max-i-mum, kurczak - 1 kg

  19.80

  5 + 1 gratis! zooplus Classic karma mokra , 6 x 800 g - Z wołowiną

  30.60
 • Smilla Light - 1 kg

  12.80

  Schesir Kitten dla kociąt, 6 x 85 g - Kurczak z aloesem

  19.80

  20 + 4 gratis! GranataPet Lieblings Mahlzeit, 24 x 800 g - Dziczyzna & bawół ze słodkimi kartoflami, żurawiną i olejem słonecznikowym

  192.60

  Felidaes Palace wieża dla kota Antonio - Czarny

  599.80
 • Prestige Premium pokarm dla papug afrykańskich - 1 kg

  15.80

  Pakiet Cosma Original, 12 x 400 g - Pakiet mieszany

  84.80

  10 + 2 gratis! Cosma Original w galarecie, 12 x 400 g - Tuńczyk

  83.00

  Pakiet próbny pasta dla kotów Smilla, 50 g / 75 g - Kitten, 75 g

  9.80
 • Gimpet rybne tabletki dla kota z biotyną - 3 x 350 sztuk

  54.80

  Catessy Kawałeczki z warzywami, 4 różne smaki - 48 x 100 g

  44.80

  14 + 4 gratis! Felix w puszkach, 18 x 400 g - Smakołyki w sosie, królik z kurczakiem

  41.40

  24 x 150 g Cesar Mini Filets w super cenie! - Indyk z wołowiną

  75.80
 • Dwupak Bosch - Junior Medium, 2 x 15 kg

  209.80

  Royal Canin Oral Care 30 - 8 kg

  149.80

  Kitekat, wołowina i warzywa - 900 g

  7.80

  Royal Canin Pure Feline Slimness - 2 x 3 kg

  164.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g - Cielęcina

  49.80

  Pakiet GranataPet DeliCatessen, 12 x 200 g - Cielęcina z królikiem

  49.80

  14 + 4 gratis! Almo Nature Daily Menu, 18 x 400 g - Indyk

  46.20

  Korzystny pakiet Applaws Cat Pot, 20 x 60 g - Delikatna pierś z kurczaka z kaczką

  67.80
 • Hills Prescription Diet Feline Renal Health K/D, puszki - 6 x 156 g

  34.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 12 x 5 cm - Z kurczakiem

  11.80

  Megapakiet Bozita Naturals Pate, 24 x 410 g - Kurczak

  115.80

  Miamor Kawałeczki w galarecie, 24 x 85 g - Kurczak w galarecie pomidorowej

  43.80
 • Komplet Hunter Swiss obroża + smycz - Obwód szyi: 41-49 cm + smycz

  249.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g - Pakiet mieszany

  96.80

  Pakiet mieszany Royal Canin, 24 x 85 g - Ultra Light w sosie i galarecie

  64.80

  2 x 50 g Gimpet pasta dla kota w super cenie! - Malt-Soft Extra

  17.80
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g - Konina z ryżem i kaczką

  29.80

  Eukanuba Adult Breed Specific Labrador Retriever - 2 x 12 kg

  254.80

  Dwupak Yarrah Bio - Yarrah Bio Vegetarian, 2 x 10 kg

  254.80

  Pedigree Jumbone Mini - Wołowina, 4 x 45 g

  6.80
 • Versele Laga Premium Mini dla chomików miniaturek - 2 x 400 g

  14.80

  Żwirek Golden Grey - 14 kg

  46.80

  Megapakiet Miamor Sensibel, 24 x 100 g - Cielęcina z ziemniakami

  56.80

  Eukanuba Adult Breed Specific German Shepherd - 2 x 12 kg

  263.80
 • Applaws sucha karma dla kota 400 g - Z kurczakiem i łososiem

  11.80

  Dwupak Eukanuba Daily Care - Sensitive Digestion, 2 x 12,5 kg

  269.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 185 g - Tuńczyk z ryżem

  56.80

  Świetlówki Dennerle Trocal T8 Special Plant + Amazon Day - 2 x 18 W, dł. 59 cm

  139.80
 • Eukanuba Sterilised / Weight Control Adult - 2 x 3 kg

  149.80

  Almo Nature Legend, mięso, 6 x 70 g - Filet z kurczaka

  18.80

  Rinti Sensible, 1 x 400 g - Kurczak z ziemniakami

  5.80

  4 kg Smilla + pakiet Toothies & Hearties, 2 x 125 g gratis! - Kitten

  39.80
 • Herrmanns Menu, 6 x 800 g - Kurczak z ryżem i marchewką (bezglutenowy)

  99.80

  Przysmaki FutterBar, 100 g - Łosoś z ryżem i cukinią

  7.80

  Vitakraft Cat Yums - Pasztet, 3 x 40 g

  11.80

  Trixie butelka ze stali szlachetnej z miseczką - 300 ml

  19.80
 • Royal Canin Shih Tzu Adult - 2 x 7,5 kg

  269.80

  GimCat Malt-Soft Extra pasta dla kota - 50 g

  9.80

  Purina Veterinary Diets Feline EN - Gastrointestinal - 5 kg

  159.80

  Modko Flip kuweta dla kota - Wkład na żwirek

  39.80
 • Rinti Pur, 6 x 400 g - Dziczyzna

  24.80

  Happy Dog Supreme Sensible Toskania - 12,5 kg

  179.80

  Megapakiet Pro Plan, 24 x 85 g - Łosoś

  77.80

  Lilys Kitchen Adult Cat, 19 x 85g - Drób

  59.80
 • Royal Canin Medium Ageing 10+ - 15 kg

  166.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g - Wołowina z kaczką

  59.80

  Sanabelle Senior - 10 kg

  104.80

  Trainer Natural Adult Medium Prosciutto - 2 x 12,5 kg

  279.80
 • Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg - Kitten

  199.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g - Mus z łososiem

  9.80

  Tetra FunTips Pokarm w tabletkach - 165 tabletek

  39.80

  24 x 100 g Schesir w galarecie w super cenie! - Kurczak i szynka

  64.80
 • Miska ze stali szlachetnej - 0,9 l, Ø 23 cm

  13.80

  Vilmie Premium dla szczurów - 5 x 2 kg

  89.80

  21 + 3 gratis! Almo Nature Label, 24 x 55 g - Green Label Filets: Filet z tuńczyka i krewetki, 55 g

  62.20

  Hills Canine Mini Mature Adult 7+, kurczak - 7,5 kg

  114.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa
ff