wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Podkładka pod kocią toaletę Benita - biała

  14.80

  Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem - 12 x ok. 8 cm

  55.80

  Concept for Life Large Sensitive - 12 kg

  139.80

  Mieszany pakiet próbny Purina ONE - Sterilcat z wołowiną + Coat & Hairball, 2 x 1,5 kg

  39.80
 • Almo Nature Adult Large, kurczak z ryżem - 2 x 12 kg

  299.80

  JR Farm Chipsy marchewkowe - 3 x 125 g

  17.80

  Catz Finefood w saszetkach, 8 x 85 g - Drób

  34.80

  EHEIM pompa streamON 1800 - 1800, Wydajność pompy 1800 l

  99.80
 • Royal Canin Ageing +12 - 2 x 4 kg

  181.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Czysta jagnięcina

  114.80

  Dwupak Chappi, 2 x 13,5 kg - Pakiet mieszany: 3 rodzaje mięsa + drób

  95.80

  4 kg Lillebro Karma dla dzikich ptaków w super cenie! - Karma dla dzikich ptaków niezawierająca łusek

  20.80
 • Megapakiet Applaws, 24 x 70 g - Pierś z kurczaka z serem

  79.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g - Wołowina z reniferem

  36.80

  Catz Finefood Purrrr w saszetkach, 8 x 80 / 85 g - No. 107, kangur (8 x 85 g)

  39.80

  6 x 200 g Catz Finefood w puszce w super cenie! - Dziczyzna

  25.80
 • Rocco Chings Double, 200 g - Kurczak i wątróbka

  15.80

  750 g + 750 g gratis! Concept for Life karma sucha , 1,5 kg - Mini Junior

  17.80

  8kg Smilla + Cat Activity Snack Box, zabawka na przysmaki gratis! - Adult Ryba

  79.60

  Totally Ferret Active dla tchórzofretek - 7,5 kg

  129.80
 • Royal Canin Pug Adult - 3 kg

  77.80

  Royal Canin Club Junior - 2 x 15 kg

  249.80

  Dibo mieszanka smakołyków - 3 x 500 g

  49.80

  42 + 6 gratis! Gourmet Gold Kawałki w Sosie/Mix kawałków w sosie, 48 x 85g - Kawałki w Sosie, pakiet mieszany I

  69.20
 • Acana Adult Large Breed - 11,4 kg

  209.80

  Eukanuba Adult Small Breed, kurczak - 2 x 7,5 kg

  154.80

  Smycz Flexi Vario L antracytowa, 8 m - Antracytowa smycz

  95.80

  Animonda vom Feinsten Adult, 22 x 150 g - Kurczak, jogurt + płatki owsiane

  54.80
 • Kostka minerałowa z kwiatami dla ptaków Quiko - 1 sztuka

  9.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g - Makrele z sardynkami

  79.80

  Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 10 kg - Delicate

  364.80

  10 + 2 gratis! GranataPet, 12 x 200 g - DeliCatessen, Cielęcina z królikiem

  44.60
 • Gourmet Gold Délicatesse en Sauce, 12 x 85 g - Wołowina i kurczak w sosie pomidorowym

  19.80

  Vilmie pokarm dla królika miniaturowego - 1 kg

  9.80

  Silver Line miska ze stali szlachetnej, bordowa - 200 ml, Ø 15 cm

  6.80

  Benek Super Zielony Las żwirek dla kota - 25 l (ok. 20 kg)

  43.80
 • Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g - Królik i indyk

  24.80

  Royal Canin Pure Feline Slimness - 2 x 3 kg

  164.80

  Rinti Extra Chicko Plus, miętowe listki z kurczakiem - 3 x 80 g

  19.80

  MACs Tasties lekka przekąska - Mix 3 x 60 g

  16.80
 • Pakiet Bozita Naturals Pate, 12 x 410 g - Kurczak

  59.80

  Dwupak Briantos - Adult Active, 2 x 14 kg

  149.80

  Pakiet Grau Puszka dla Łasucha, bez zbóż 12 x 100 g - Królik, wołowina, kaczka

  44.80

  Duże opakowanie Josera + bransoletka "I love my dog" gratis! - Profiline Agilo

  94.80
 • Szeleszczący tunel dla kota, zielono-biały - Ø x dł.: 24 x 100 cm

  16.80

  Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g - Kaczka z ananasem i kiwi

  7.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Afryka, 2 x 12,5 kg

  479.80

  Podkładka pod miskę Trixie Baranek Shaun - 44 x 28 cm

  7.80
 • Megapakiet Catessy Sticks, 45 sztuk - Bar-B-Q Ze świeżym łososiem

  19.80

  Whiskas Temptations, łosoś - 60 g

  4.80

  Megapakiet Almo Nature Jelly, 24 x 70 g - Tuńczyk i sardynki

  65.80

  Duże opakowanie Bozita w super cenie! - Flavour Plus, 12 + 1,8 kg

  103.80
 • Smilla Kitten - 4 kg

  39.80

  Felix Kąski w galarecie, 6 x 400 g - Kurczak

  17.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Senior - 200 g

  9.80

  Rocco plecionka do żucia - Wędzona, 4 x ok. 17 cm

  16.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 30 x 100 g - Z jagnięciną

  59.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 375 g - Tuńczyk z ryżem

  24.80

  Megapakiet Wolf of Wilderness Adult, 24 x 800 g - 4 różne smaki

  224.80

  16 x 370 g Bozita w galarecie w super cenie! - Makrela

  55.80
 • Rocco plecionka do żucia - Naturalna, 12 x ok. 17 cm

  49.80

  12 x 800 g Terra Canis bez zbóż w super cenie! - Pakiet mieszany

  224.80

  10 kg Sanabelle + Poduszka Baldini z walerianą 2 szt. gratis! - Adult, kurczak

  109.80

  Duże opakowanie Fitmin + Pedigree Dentastix dla średnich psów gratis! - Program Medium Light, 15 kg

  134.80
 • Trixie Eat on Feet zestaw misek ze stojakiem - 2 x 0,6 l/ Ø 15 cm

  39.80

  Trainer Natural Maxi Junior - 12,5 kg

  169.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Sensitive, jagnięcina

  204.80

  Whiskas Mini, z warzywami, 6 x 50 g - Kurczak, indyk, drób w sosie

  6.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne - Dziczyzna, 4 x 200 g

  29.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Menu, 12 x 400 g - Wołowina z kaszą gryczaną i owocami (bezglutenowy)

  84.80

  Serce pojemnik na worki na odchody - 7 x 8 cm

  9.80

  Korzystny pakiet Terra Canis czyste mięso, 12 x 400 g - Czysta wołowina

  139.80
 • Felini Tauryna - 100 g

  44.80

  Dokas Rolki do żucia z kurczaka - 450 g

  25.80

  Rinti Canine Intestinal, kurczak - 400 g

  5.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 400 g - Pakiet mięsno-rybny

  129.80
 • Megapakiet Miamor Kawałeczki w sosie, 24 x 85 g - Indyk w sosie pomidorowym

  43.80

  21 + 3 gratis! Rinti Pur, 24 x 400 g - Cielęcina

  86.80

  Mera Dog Chrupiące tandemy - 10 kg

  79.80

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 170 g - Kurczak z tuńczykiem

  99.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa