wróć

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 

Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty.

Do inwazji dochodzi późnym latem oraz jesienią i narażone są na nią głównie zwierzęta mające dostęp do wilgotnej roślinności.
Dorosłe osobniki swędzika żyją w glebie, jedynie ich sześcionogie larwy prowadzą pasożytniczy tryb życia, atakując okresowo ssaki. Na żywicielu larwy pozostają kilka dni.

Lokalizacja pasożytów na ciele:

 • delikatne partie skóry: okolica oczu, warg, zewnętrznych narządów płciowych;

 • miejsca stykające się z podłożem podczas chodzenia / węszenia / zabawy: łapy, uszy, głowa, brzuch.W tych miejscach lekarz poszukuje roztoczy i pobiera materiał w celach diagnostycznych.

Objawy kliniczne:

 • bardzo silny świąd (z powodu podrażnienia przez enzymy proteolityczne śliny larw);
 • podrażnienie, zaczerwienienie skóry;

 • wykwity skórne (grudki, strupy, krostki);

 • w wyniku świądu wtórne infekcje bakteryjne.

Rozpoznanie

Stwierdzenie na skórze czerwonopomarańczowych larw długości 0,25-0,5 mm. Larw poszukujemy:
pod lupą,


 • wyczesując je na ciemną kartkę papieru,

 • wykonując test z przylepcem,

 • wykonując zeskrobinę skóry.

Leczenie:

 • zastosowanie odpowiedniego środka p/pasożytniczego (np. połączenie permetryny z pyriproksyfenem, fipronilu) – najskuteczniejsze środki w formie sprayu stosowane w odstępie 1-2 tyg., najlepiej 2 – krotnie;

 • redukcja świądu (glikokortykosterydy w postaci miejscowej lub ogólnej);

 • oczyszczenie środowiska odkurzaczem.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Sposób usunięcia kleszcza jako..

 Dziś nikt już nie bagatelizuje zagrożeń, jakie ludziom i zwierzętom niesie kontakt z kleszczem. Dyskutujemy, ile czasu kleszcz musi żerować, aby doszło do zakażenia. Nie do..

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

oddam psa
ff