wróć

Gnilec (osteodystrofia przerostowa)

 

Czym jest gnilec ?

Gnilec (osteodystrofia przerostowa) jest chorobą kości, która występuje głównie u psów młodych ras dużych i olbrzymich, zwłaszcza w okresie ich szybkiego wzrostu (2-8 miesiąc życia). Schorzenie to jest bardzo bolesne, dotyka zazwyczaj więcej niż jedną kończynę. Znacznie częściej (nawet dwukrotnie) pojawia się u samców, niż u samic. Choroba trwa około 7-10 dni, jednak znane są przypadki, kiedy trwała ona nawet 2-3 tygodnie.

Rasy szczególnie zagrożone gnilcem:
– wyżeł weimarski,
– labrador,
– owczarek niemiecki,
– kaukaz,
– dog niemiecki,
– wilczarz irlandzki,
– doberman,
– bernardyn,
– bokser,
– golden retriever,
– seter irlandzki.

Przyczyny

Przyczyny osteodystrofii nie są znane. Pierwotnie uważano, że jej występowanie jest spowodowane niedoborem witaminy C w organizmie zwierzęcia, jednak przeprowadzone badania nie potwierdziły tej teorii. Nie stwierdzono także poprawy u psów, którym w leczeniu podawano witaminę C. Innymi domniemanymi przyczynami były zakażenia bakteryjne, schorzenia autoimmunologiczne, zaburzenia naczyniowe oraz podawanie nadmiernych ilości witamin. Jednak żadna z tych teorii do tej pory nie znalazła potwierdzenia.

Objawy

Choroba ma najczęściej ostry przebieg, a jej objawy są łatwo zauważalne. Pierwszym symptomem jest kulawizna jednej lub obu kończyn. Właściciel może zauważyć także gorące, obrzęknięte i bolące nadgarstki i stawy skokowe. Zwierzę wykazuje niechęć do jakiegokolwiek ruchu, spowodowaną silnym bólem. Pojawia się gorączka (czasem wysoka), brak apetytu, apatia i osowiałość. Zwierzę staje się osłabione. Do tych objawów może dołączyć ślinotok, problemy z oddychaniem, biegunka oraz bóle podczas próby otworzenia pyska.

Diagnozowanie

Aby zdiagnozować osteodystrofię należy przeprowadzić badanie kliniczne, w którym lekarz potwierdzi bolesność stawów i kości, odwodnienie i gorączkę. Kolejno wykonuje się badanie krwi, które wskazuje na podwyższony poziom białych krwinek. Jednak aby w stu procentach potwierdzić diagnozę, należy wykonać zdjęcie RTG, które uwidacznia zmiany patologiczne w kościach.

Leczenie

Leczenie gnilca jest utrudnione ze względu na nieznane przyczyny choroby. Zwierzęciu należy podawać leki przeciwbólowe, przeciwzapalne (niesterydowe) i przeciwgorączkowe, a także antybiotyki. Zwierzęciu trzeba zapewnić także odpowiednio zbilansowaną dietę oraz kilkukrotnie kontrolować wzrost kości za pomocą zdjęć RTG (co miesiąc).

Szanse wyzdrowienia psa są zazwyczaj bardzo duże, jednak czasem może dojść do nawrotów choroby. Przy nieleczeniu zwierzęcia może jednak dojść do jego śmierci.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa
ff