wróć

Udar cieplny

 

Czym jest udar cieplny?

Udar cieplny jest skutkiem przegrzania organizmu. Składa się na niego wiele zaburzeń, które wynikają głównie z niewydolności oddechowej i krążeniowej. Najbardziej niebezpieczne jest przegrzanie głowy, które może powodować zapalenie opon mózgowych. Zwierzęta nie są w stanie wydalać nadmiar ciepła wraz z potem, jak robią to ludzie, dlatego w momencie, kiedy zwierzę znajdzie się w otoczeniu, w którym panuje zbyt wysoka temperatura, nie może ochłodzić swojego organizmu. W taki oto sposób dostaje udaru cieplnego. Niewielu właścicieli kotów i psów wie, że nawet temperatura 25 stopni Celsjusza może być dla ich pupili zabójcza. Na udar cieplny narażone są głównie zwierzęta, które posiadają długą i bujną sierść.

Objawy

Główne objawy udaru:
– gwałtowne ziajanie i ślinotok,
– pobudzenie,
– osłabienie, utrata przytomności,
– płytki i nieregularny oddech,
– szybki i słabo wyczuwalny puls,
– suche wargi, ciemny kolor dziąseł i języka,
– biegunka i wymioty,
– hipertermia (bardzo wysoka temperatura, do 42*C),
– drgawki i utrata przytomności podczas hipertermii,
– oparzenia skóry (zwierzęta bez okrywy włosowej, np. grzywacz chiński),
– zmiany nowotworowe, głównie czerniaki (głównie u zwierząt albinotycznych i innych białych).

Udar cieplny jest poważnym zagrożeniem życia dla zwierzęcia, dlatego należy bezzwłocznie udać się z nim do weterynarza. Niestety, musimy wiązać się z ryzykiem, że pomimo podjętego leczenia, nie uda się nam uratować zwierzęcia.

Leczenie

Właściciel zwierzęcia powinien:
– przenieść zwierzę w chłodne miejsce,
– ochładzać ciało zwierzęcia (zwłaszcza głowę) zimnymi (ale nie lodowatymi) ręcznikami,
– oczyścić pysk ze śliny,
– podać zwierzęciu chłodną wodę do picia,
– zapewnić dostęp do świeżego powietrza,
– jak najszybciej dostarczyć czworonoga do lecznicy.

Przy leczeniu udaru zwierzęciu podaje się dożylnie (kroplówką) schłodzone roztwory elektrolitowe, leki nasercowe i moczopędne oraz glikosterydy (przeciwdziałają one obrzękowi mózgu). Zwierzę przez kilka dni powinno pozostać pod kontrolą lekarską.

Zapobieganie

Aby zapobiec udarowi słonecznemu zwierzęcia należy:
– nie pozostawiać zwierzaka w samochodzie nawet na 5 minut, nawet gdy stoi w zacienionym miejscu i ma otwarte szyby,
– w upalne dni nie pozostawiać zwierzęcia bez dostępu do chłodnej wody i ocienionego miejsca,
– zwierzęta trzymane w domu pozostawiać w pokojach północnych,
– pozostawić do dyspozycji zwierzęcia dużą miskę napełnioną niegazowaną wodą mineralną,
– na spacery wybierać się z samego rana i wieczorami, kiedy słońce nie grzeje już tak mocno,
– spacery popołudniowe ograniczyć do kilku minut,
– zwracać szczególną uwagę na zwierzęta młode, stare i schorowane, gdyż bardziej są one narażone na promienie słoneczne,
– podczas każdego dłuższego spaceru zabierać ze sobą butelkę z wodą i miskę dla psa (w sklepach dostępne są podróżne, składane miski lub miski z butelkami),
– niektóre rasy psów zaleca się strzyc, by ciepło mogło uciekać przez skórę zwierzęcia,
– zwalniać psy z łańcuchów, by same mogły wybrać najbardziej chłodne miejsce,
– nie pozostawiać na balkonach i w miejscach nasłonecznionych małych zwierząt (króliki, świnki morskie, kanarki),
– zaopatrzyć małe zwierzątka (króliki, świnki morskie, kanarki) w pełne poidełka z niegazowaną wodą mineralną.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Sposób usunięcia kleszcza jako..

 Dziś nikt już nie bagatelizuje zagrożeń, jakie ludziom i zwierzętom niesie kontakt z kleszczem. Dyskutujemy, ile czasu kleszcz musi żerować, aby doszło do zakażenia. Nie do..

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

oddam psa
ff