wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

vetid

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Kong Cat szczotka do masażu Zoom Groom - ok. 11,4 x 7 x 3 cm

  22.80

  Royal Canin Medium Adult - 2 x 15 kg

  299.80

  Royal Canin Maine Coon Adult - 2 kg

  57.80

  Wolf of Wilderness, 4 kg - Adult Sunny Glade, dziczyzna

  69.80
 • Gourmet A la Carte, 24 x 85 g - Kurczak

  44.80

  Megapakiet Animonda Integra Protect Adult Sensitive, puszki, 24 x 200 g - Indyk i ryż

  87.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)/max50 + Moser trymer gratis! - Max50

  679.80

  Duże opakowanie Fitmin + Pedigree Dentastix dla średnich psów gratis! - Dog for Life Adult, 15 kg

  94.80
 • Grau Puszka dla Łasucha, bez zbóż, 6 x 200 g - Kurczak i cielęcina

  29.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Cielęcina

  94.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 140 g - Tuńczyk w galarecie

  54.80

  Tubidog Function pro Mobility pasta - 75 g

  8.80
 • Klatka dla chomika Heaven 80 - 80 x 50 x 50 cm

  359.80

  Buda z tworzywa sztucznego Ferplast Dogvilla - Dł. x gł. x wys.: 73 x 59 x 53 cm

  299.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, 6 x 10 cm - Z kurczakiem

  29.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 400 g - Drób & żurawina

  129.80
 • Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g - Wołowina, cielęcina i kurczak

  15.80

  HALTI szelki treningowe - M, obw. klatki piersiowej: 60-80 cm

  59.80

  Terra Canis bez zbóż, 12 x 400 g - 2 smaki

  144.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 180 g - Kurczak, 3 x 180 g

  39.80
 • Puppy Trainer Pads wkładki do kuwety i transportera - M, 50 sztuk

  29.80

  Pakiet Grau Puszka dla Łasucha, 12 x 200 g - Drób z ryżem pełnoziarnistym

  54.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Label, 24 x 55 / 70 g - Green Label Raw: Kurze udka, 55 g

  65.80

  10 + 2 gratis! MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 800 g - Wołowina

  93.00
 • TetraMin Pokarm w płatkach - XL-płatki 1000 ml

  49.80

  Silikonowa miska podróżna - 1 l, Ø 16 cm

  9.80

  750 g + 750 g gratis! Concept for Life karma sucha , 1,5 kg - Mini Sensitive

  17.80

  Bosch Bio Adult, kurczak - 2 x 11,5 kg

  229.80
 • Schesir w bulionie, 6 x 70 g - Tuńczyk z młodymi sardelami

  19.80

  Royal Canin Mini Dermacomfort - 4 kg

  87.80

  Schesir w galarecie, 6 x 85 g - Tuńczyk z surimi

  19.80

  7,5 kg Frolic Complete + Pluszowa laska cukrowa, zabawka gratis! - Z wołowiną

  59.80
 • Hunter Outdoor transporter - XL: dł x szer x wys: 106 x 71 x 68,5 cm

  389.80

  Royal Canin Ageing +12 w sosie - 12 x 85 g

  34.80

  Korzystny pakiet Exclusion Diet, 12 x 400 g - Ryba z ziemniakami

  89.80

  JR Farm Basic Food karma dla szczurów - 2,5 kg

  29.80
 • Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż - 3 kg

  74.80

  Vitakraft Beef-Stick®, 25 x 12g - Indyk

  34.80

  Sushicat, tuńczyk - 12 x 70 g

  39.80

  Almo Nature Holistic, ryby tłuste z ryżem - 2 kg

  39.80
 • Przysmaki FutterBar, 100 g - Kaczka z płatkami owsianymi i buraczkami

  7.80

  Little Mouse budka dla kota - Dl. x szer. x wys.: 37 x 31 x 25 cm

  29.80

  Korzystny pakiet MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 800 g - Kitten

  105.80

  Acana Wild Coast - 11,4 kg

  199.80
 • Płatki grochu - 500 g

  9.80

  Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g - Kurczak z szynką

  14.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Serca drobiowe

  94.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 180 g - Łosoś, 3 x 180 g

  39.80
 • Happy Dog NaturCroq Active - 15 kg

  124.80

  Mieszany pakiet próbny Smilla z drobiem, 4 różne smaki - 6 x 200 g

  14.80

  Hills Feline Oral Care, kurczak - 1,5 kg

  52.80

  Prestige Premium dla kanarków - 2,5 kg

  35.80
 • Racice cielęce - 30 sztuk

  30.80

  4 kg Almo Nature w super cenie! - Sterilised, łosoś i ryż

  94.80

  Pakiet próbny Animonda vom Feinsten w saszetkach, 6 x 50 g - Pakiet próbny

  19.80

  Yarrah Bio Paté z kurczakiem - 6 x 400 g

  39.80
 • Buda Spike Standard - XL: dł. x szer. x wys.: 111 x 86 x 99 cm

  399.80

  Happy Cat Adult, z wołowiną alpejską - 4 kg

  74.80

  Royal Canin Urinary Care - 4 kg

  93.80

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 285 g - Kurczak z groszkiem

  89.80
 • Felini Tauryna - 100 g

  49.80

  Dokas Rurki do żucia o dł. 1 m - Kurczak

  22.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Menu, 12 x 400 g - Kurczak z prosem i warzywami (bezglutenowy)

  84.80

  Schesir, 6 x 285 g - Kurczak z groszkiem

  49.80
 • Yarrah Bio, kurczak i zboża - 15 kg

  219.80

  Beneful wyśmienity przysmak Mleko i Wapń - 3 x 130 g

  18.80

  Happy Dog Supreme Mini Light Low Fat - 2 x 4 kg

  129.80

  Megapakiet Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 400 g - Pakiet mieszany

  179.80
 • Kattovit Diabetes - 24 x 175 g

  89.80

  HALTI szelki treningowe - M, obw. klatki piersiowej: 60-80 cm

  59.80

  Korzystny pakiet Little Wolf of Wilderness Junior, 24 x 400 g - Wild Hills Little, kaczka i cielęcina

  154.80

  Biokats Micro żwirek dla kota - 14 l

  27.80
 • Royal Canin Exigent 33 - wyostrzony zmysł powonienia - 400 g

  16.80

  Brit Premium, Jagnięcina i ryż - 15 kg

  109.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Kitten - 10 kg

  109.80

  Flashlight tor do zabaw - 2 sztuki świecących kulek (kolor: zielony)

  19.80
 • Beaphar XtraVital dla papużek falistych - Podwójne opakowanie 2 x 1 kg

  49.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g - Plamiak

  21.80

  Pakiet próbny Sanabelle Adult, 3 x 2 kg - Pakiet mieszany 1

  99.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Label, 24 x 55 / 70 g - Green Label Raw: Kurze udka, 55 g

  65.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa
ff