wróć

Zaparcie jaja, zaleganie jaja

 

Zaparcie jaja, zaleganie jaja

W przypadku każdych lęgów – czy to pierwszych, czy kolejnych – należy spodziewać się, że może dojść do sytuacji związanej z zaparciem jaja, gdy samiczka zupełnie nie jest w stanie go znieść. W przeciwieństwie do zwykłego problemu ze zniesieniem jaja, które nie objawia się niczym nienaturalnym oraz jest dość normalnym procesem, jest to poważna przypadłość. Bez naszej pomocy papuga może nawet zginąć.

Przyczyny zaparcia jaja:

niedobór wapnia,
choroby układu rozrodczego,
częste znoszenie jaj,
słabe mięśnie,
otyłość,
zbyt duże jajko,
młody wiek samiczki.

Objawy zaparcia jaja:

brak odchodów, jeśli występują, to jest w nich krew,
krew w okolicach kloaki,
parcie, poruszanie ogonem w górę i dół,
siedzenie na dnie klatki,
duszności,
apatia, osowiałość, wyczerpanie,
może wystąpić paraliż w nogach,
bardzo szybkie pogarszanie się stanu ptaka.

Jak pomóc?

Wyeliminować stresujące sytuacje dla papugi.
Inne zwierzęta należy wyeksmitować z daleka od ptaka, w miarę możliwości odizolować go od hałasów i tłumu ludzi zaciekawionych stanem zdrowotnym ptaka.
Podać papudze niemusujący wapń w syropie (można kupić w aptekach).
Dawkowanie: 100 mg/kg masy ciała. W razie potrzeby kolejne dawki 10-40 mg/kg masy ciała. Podawać co 1-2 godziny aż do zniesienia jajka.
Podawanie: przez zakraplacz.
Zwiększenie temperatury (do ok. 30-32 stopni) i wilgotności pomieszczenia.
Najlepiej będzie wynieść papugę do łazienki i zwiększyć wilgotność poprzez wlewanie do wanny gorącej wody.
Jeśli te metody nie pomogły w ciągu jednego dnia, należy niezwłocznie udać się do lecznicy specjalizującej się w ptakach.

Czego kategorycznie nie można robić?

Wyciskać jaja samodzielnie!
Wlewać do kloaki substancji mających na celu nadanie poślizgu.
Polewać papugi wodą, wstawiać jej do miski czy umieszczać przy gorącej wodzie.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zatrucie cynkiem

 Zatrucia cynkiem są coraz powszechniejszym problemem ptaków – do tego nie trzeba, aby zjadły one kawałek metalu. Często wystarcza samo wlewanie wody przez pręciki, w ten sposób..

Jak rozpoznać, że ptak jest chory?

 Zdrowie papugi zależy przede wszystkim od jej właściciela – od diety, higieny, ale i obserwacji. To właśnie ta ostatnia pozwala szybko się zorientować, że z ptakiem jest coś nie..

Wypadnięcie kloaki

 Ptak, u którego doszło do wypadnięcia kloaki, ma szanse przeżycia tylko wtedy, gdy otrzyma odpowiednią pomoc ze strony człowieka. Nie istnieje żadna domowa metoda osadzenia kloaki z..

Papuga zjada swoje odchody

 Zdarza się, że nasza papuga kilka razy zje swoje odchody – nie powinno nas to martwić, dopóki nie zdarza się to nagminnie. W innym razie możemy podejrzewać problemy zdrowotne...

Jakie wapno dla papugi?

 Wapno odgrywa istotną rolę w życiu papug – jest to pierwiastek budujący ich kości i pióra oraz skorupki jajek. Jego niedobór potrafi prowadzić do tragicznych skutków, a sama w..

Knemidokoptoza ptaków

 Knemidokoptoza to choroba wywoływana przez roztocza Knemidocoptes spp. należące do rodzaju Arachnida. Z powodu lokalizacji objawów klinicznych znana jest również pod nazwą wapienna..

Choroba Pacheca

 Choroba Pacheca występuje tylko u papugowatych i wywoływana jest przez alfaherpeswirus (PsHV), który atakuje tkankę limfatyczną, komórki nabłonkowe oraz układ nerwowy. Wirus cechuje ..

Choroby wirusowe kanarków

 Przyczyną choroby jest wirus ospy kanarków Avipox serinae. Wirus ten szybko ginie w środowisku ciepłym i wilgotnym, ale jest oporny na wysuszenie. Uważa się, że wirus ospy nie może..

Francuskie upierzenie

 Papugi same starannie pielęgnują piórka. U zdrowego ptaka upierzenie jest gładkie i lśniące, a proces pierzenia przechodzi prawidłowo. Czasem jednak można zauważyć, że ptak zbyt..

Wygląd chorej papugi

 Papugi są bardzo towarzyskimi zwierzętami, dość często hodowanymi w domach. Spotyka się hodowców zarówno z pasją jak i osoby zupełnie nie znające się na ptakach, posiadające..

oddam psa
ff