Jak rozpoznać, że ptak jest chory?

Zdrowie papugi zależy przede wszystkim od jej właściciela – od diety, higieny, ale i obserwacji. To właśnie ta ostatnia pozwala szybko się zorientować, że z ptakiem jest coś nie tak – i oczywiście szybko zareagować, najlepiej wizytą u weterynarza. Na co należy zwrócić uwagę, kontrolując stan zdrowia papugi?

Jak rozpoznać, że ptak jest chory?

Zdrowie papugi zależy przede wszystkim od jej właściciela – od diety, higieny, ale i obserwacji. To właśnie ta ostatnia pozwala szybko się zorientować, że z ptakiem jest coś nie tak – i oczywiście szybko zareagować, najlepiej wizytą u weterynarza. Na co należy zwrócić uwagę, kontrolując stan zdrowia papugi?

Rozmiar i waga

Jeśli zauważymy, że nasz ptak schudł, szybko możemy się zorientować, że wymaga to naszego zainteresowania. Upewnijmy się, że zawsze podajemy mu wystarczającą ilość pokarmu. Jeśli jednak ta jest odpowiednia, oczywiście należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zajmuje się ptakami.
Spadek wagi często związany jest też z innymi objawami – m.in. wymiotami, biegunką.

Odchody

Odchody zdrowiej papugi powinny zawierać mocz oraz kał jednocześnie. Ten pierwszy ma biały kolor i przeważnie konsystencję zawiesiny otoczonej przezroczystą cieczą (ale nie w dominującej ilości). Natomiast kał jest ciemnozielony (przy karmieniu ziarnami) lub brązowy (przy karmieniu granulatem) i przyjmuje pozwijaną postać (czasami w małych częściach).
W większości przypadków odchody nie mają żadnego wyraźnego zapachu. Jeśli często karmimy ptaki tłuszczem lub białkiem zwierzęcym, wyczujemy zdecydowaną, zjełczałą woń. W takim przypadku dietę oczywiściej najlepiej jest zmienić.
Małe papugi wydalają pokarm nawet 30-50 razy w ciągu dnia. Wraz z rozmiarem częstotliwość się zmniejsza.

Upierzenie

Pióra powinny być błyszczące, gładkie i mieć ładne, żywe kolory. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany ubarwienia, częste wypadanie, zmierzwienie czy charakterystyczne nastroszenie, powinniśmy zastanowić się, czy zapewniamy ptakowi wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie tego ocenić, musimy udać się do weterynarza – niektóre choroby również objawiają się w zmianach stanu upierzenia.

Kloaka

Kloaka powinna mieć jasnoróżowy kolor i być otoczona piórkami. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany, mogą one być oznaką chorób związanych z biegunką – zwłaszcza jeśli obserwujemy posklejane piórka lub ich przerzedzenie.

Oczy, uszy i nos

Ptasie oczy powinny być błyszczące i szeroko otwarte, a powieki – jasne. Opuchlizny, zmętnienie, wycieki to objawy choroby.
Uszy ukryte są pod piórami. Jeśli będą one posklejane, oznacza to, że mamy do czynienia z wyciekiem, często związanym z zapaleniem ucha.
Jeżeli zauważamy posklejane, mokre pióra przy nosie lub gołym okiem widoczny wyciek, ptak może mieć problemy z układem oddechowym, które objawiają się właśnie katarem.

Skrzydła i nogi

Skrzydła powinny być ułożone symetrycznie. Nie mogą opadać ani dotykać ziemi. Jakiekolwiek anomalie oznaczają problemy z tym narządem ruchu – nawet złamanie.
Jeśli chodzi o nogi, ważne jest, aby ptak trzymał je naturalnie i pewnie, stojąc na żerdzi czy na palcu. Jeżeli zauważymy, że nietypowo zmienił sposób chodzenia lub spania (np. z jednej nóżki na dwie), należy skontrolować, czy nie doszło do żadnego urazu. Kiedy ptak stoi na mocno rozprostowanych, szeroko rozstawionych nóżkach i wyciąga główkę do przodu, możliwe, że jest chory.

Zmiany behawioralne

Podstawowy wyznacznik choroby to oczywiście drastyczne zmniejszenie apetytu. Upewnijmy się jednak, że niejedzenie nie jest związane z samym pożywieniem – być może coś się stało z ziarnem.
Należy również uważnie obserwować zachowanie papugi – jeśli nagle zmniejszyła swoją aktywność, wydaje się osowiała i ospała, powinniśmy szybko skontrolować jej stan. Podobnie w przypadku oddechu – nie powinien on być zbyt szybki, głośny, przerywany lub przypominający dyszenie.
Jeśli ptak ma problemy skórne (alergie, pasożyty zewnętrzne), wystąpić może częste drapanie. Czasami zdarza się to też w przypadku chorób narządów wewnętrznych.

data publikacji artykułu: 2017-05-02

Popularne teraz

Komentarze