wróć

Zatrucie cynkiem

 

Zatrucie cynkiem

Zatrucia cynkiem są coraz powszechniejszym problemem ptaków – do tego nie trzeba, aby zjadły one kawałek metalu. Często wystarcza samo wlewanie wody przez pręciki, w ten sposób przenosząc pierwiastek. Znaczne jego ilości zawarte są bowiem w szczebelkach metalowych klatek, co ma stanowić zabezpieczenie przed jej rdzewieniem, dodatkowo papugi często lubią je dziobać, zwracając na nas swoją uwagę. Zawsze po zakupieniu klatki należy pamiętać o tym, aby oczyścić ją octem oraz ostrą, metalową szczotką.

Objawy

- Utrata apetytu przy jednoczesnym zwiększeniu pragnienia,
- wymioty,
- obfite, zielone odchody,
- wzrost ilości wydalanego moczu,
- skubanie piór,
- istnieją przypadki natychmiastowej śmierci.

Jak zapobiegać?

W miarę możliwości wszystkie metalowe przedmioty w ptasiej klatce powinny zostać wykonane ze stali nierdzewnej, gdyż ta nie posiada cynku, a jednocześnie nie musimy martwić się o rdzewienie. Jeśli jednak w klatce znajdują się ocynkowane przedmioty, z których ptak na co dzień korzysta, powinniśmy z nich zrezygnować i wyjąć je z klatki. Również należy starannie doglądać składów podawanych papudze pokarmów jak kolby – te także potrafią zawierać w sobie cynk.
Jeśli nie mamy możliwości zmiany klatki lub wyposażenia, przynajmniej tymczasowo, powinniśmy dokładnie umyć metalowe części octem, używając szczotki o ostrych zakończeniach.

Diagnozowanie i leczenie

Diagnoza opiera się na testach obecności cynku we krwi ptaka. Rozpoznanie zakłada przebadanie, również laboratoryjnie oraz sporządzenie dokładnego wywiadu. Często jednak zatrucie cynkiem przypomina inne choroby z powodu dość powszechnych objawów i braku żadnych charakterystycznych.
Jedyną i najskuteczniejszą metodą leczenia papug jest zaserwowanie wersenianu wapnia w iniekcji, sam przewód pokarmowy powinien zostać przeczyszczony. Gdy połknięty przez ptaka został ocynkowany przedmiot, wtedy przeprowadza się również zabieg chirurgiczny, mający na celu wyjęcie go. W przypadku ciężkiego zatrucia ważne jest zapewnienie leków zgodnych z zaleceniami weterynaryjnymi, ciepła oraz dużej ilości płynów. Wszystko jednak powinien doradzić nam dobry weterynarz, specjalista od ptaków.
Aby jednak uniknąć całego męczenia się z odtruwaniem papugi, najlepszym byłoby zapewnienie ptaku jak najbezpieczniejszej klatki wraz z jej wyposażeniem, dokładnym sprawdzaniem składów jedzenia w poszukiwaniu cynku i doglądanie papugi w przypadku zmiany charakteru.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Jak rozpoznać, że ptak jest chory?

 Zdrowie papugi zależy przede wszystkim od jej właściciela – od diety, higieny, ale i obserwacji. To właśnie ta ostatnia pozwala szybko się zorientować, że z ptakiem jest coś nie..

Zaparcie jaja, zaleganie jaja

 W przypadku każdych lęgów – czy to pierwszych, czy kolejnych – należy spodziewać się, że może dojść do sytuacji związanej z zaparciem jaja, gdy samiczka zupełnie nie jest w..

Wypadnięcie kloaki

 Ptak, u którego doszło do wypadnięcia kloaki, ma szanse przeżycia tylko wtedy, gdy otrzyma odpowiednią pomoc ze strony człowieka. Nie istnieje żadna domowa metoda osadzenia kloaki z..

Papuga zjada swoje odchody

 Zdarza się, że nasza papuga kilka razy zje swoje odchody – nie powinno nas to martwić, dopóki nie zdarza się to nagminnie. W innym razie możemy podejrzewać problemy zdrowotne...

Jakie wapno dla papugi?

 Wapno odgrywa istotną rolę w życiu papug – jest to pierwiastek budujący ich kości i pióra oraz skorupki jajek. Jego niedobór potrafi prowadzić do tragicznych skutków, a sama w..

Knemidokoptoza ptaków

 Knemidokoptoza to choroba wywoływana przez roztocza Knemidocoptes spp. należące do rodzaju Arachnida. Z powodu lokalizacji objawów klinicznych znana jest również pod nazwą wapienna..

Choroba Pacheca

 Choroba Pacheca występuje tylko u papugowatych i wywoływana jest przez alfaherpeswirus (PsHV), który atakuje tkankę limfatyczną, komórki nabłonkowe oraz układ nerwowy. Wirus cechuje ..

Choroby wirusowe kanarków

 Przyczyną choroby jest wirus ospy kanarków Avipox serinae. Wirus ten szybko ginie w środowisku ciepłym i wilgotnym, ale jest oporny na wysuszenie. Uważa się, że wirus ospy nie może..

Francuskie upierzenie

 Papugi same starannie pielęgnują piórka. U zdrowego ptaka upierzenie jest gładkie i lśniące, a proces pierzenia przechodzi prawidłowo. Czasem jednak można zauważyć, że ptak zbyt..

Wygląd chorej papugi

 Papugi są bardzo towarzyskimi zwierzętami, dość często hodowanymi w domach. Spotyka się hodowców zarówno z pasją jak i osoby zupełnie nie znające się na ptakach, posiadające..

oddam psa
ff