wróć

Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć właściciela zgubionego psa?

 

Nie zawsze psy są odpowiednio oznaczone i znalezienie ich właściciela nie ogranicza się jedynie do znalezienia adresówki przy obroży lub nawet wizyty w schronisku w celu odczytania mikroczipa. Co możemy zrobić, kiedy skontaktowanie się z osobą odpowiedzialną za zwierzę wydaje się wręcz niemożliwe?

Sposobów jest przynajmniej kilka. Oczywiście podstawowy krok to stworzenie ogłoszeń – w Internecie (zwłaszcza na Facebooku – wiele grup związanych z psami umożliwia wstawianie takich informacji; istnieją także portale służące do zamieszczania informacji o zgubionym lub znalezionym psie), w formie papierowej (rozwiesić je należy w miejscu, w którym znaleźliśmy zwierzaka, ale również w promieniu kilku kilometrów – zestresowany pies może przejść bardzo długą drogę od domu), w lokalnych rozgłośniach radiowych, prasie etc. Często takie usługi nie wymagają dużego nakładu finansowego, a znacznie przyśpieszają poszukiwania właściciela.

Pamiętajmy też, by zawiadomić odpowiednią instytucję o naszym znalezisku – przeważnie jest to urząd gminy, miasta, czasami straż miejska, policja czy nawet Wydział Ochrony Środowiska. Takie zgłoszenie jest jednak ważne, żebyśmy potem nie zostali posądzeni o kradzież zwierzęcia, ale oczywiście również ułatwia kontakt z właścicielem. Dodatkowo, wiele gmin zapewnia także tymczasowe miejsca pobytu dla zagubionych lub porzuconych zwierząt. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli sami nie możemy zająć się psem – zainteresujmy się jednak warunkami, jakie są zapewniane przez tego rodzaju instytucje.

Niestety często pozostawiają one wiele do życzenia. Ważne jest również to, aby nie dać się spławić urzędnikom – porzucony pies to nie lada problem, ale nie może zostać zrzucony na nasze barki. Urzędnicy mają obowiązek nam pomóc w takiej sytuacji. Jeśli odmawiają, sytuację należy zgłosić na piśmie – w wielu przypadkach to znacznie ułatwia przebrnięcie przez urzędnicze barykady. Jeżeli i to nie poskutkuje – zgłoś zachowanie urzędu gminy do starosty powiatu.

Podobnie rzecz ma się ze schroniskami – oczywiście możemy się tam zgłosić, jednak często otrzymamy informację, że brakuje wolnych miejsc dla psów. Ponownie – nie bójmy się wykonywać wszelkich ruchów na piśmie. Nadal jednak pamiętać musimy o tym, aby upewnić się, że warunki oferowane przez schronisko są odpowiednie. Przez pierwsze 14 dni zwierzę będzie jeszcze czekać swojego opiekuna, jednak po tym czasie zostanie uznane za bezdomne, wykastrowane i oddane do adopcji. Jeśli sami zamierzamy zająć się psem, możemy wykorzystać tę instytucję również do pozostawienia w niej informacji o miejscu pobytu psa – właściciele czasami dzwonią właśnie tutaj, szukając swojego pupila.

Co jednak zrobić, gdy pies nie powinien zostać w schronisku lub pod opieką gminy (np. ze względu na słabe warunki)? Oczywiście możemy zaopiekować się nim samodzielnie, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie to zrobić. Wtedy z pomocą przychodzą domy tymczasowe, które w niektórych sytuacjach tego rodzaju zgadzają się przyjąć zwierzę do siebie. Nie należy też zaprzestać poszukiwań.
Poza ogłoszeniami, możemy przejść się po okolicy, w której znaleźliśmy zwierzę, i zapytać mieszkańców, czy nie kojarzą psa. Może chodził tu na spacery i uda się ustalić, gdzie się one zaczynały, czyli innymi słowy: znaleźć dom? A może ktoś zna jego właściciela i pomoże się z nim skontaktować?

Jeśli i ludzie zawiodą, spróbujmy też popytać w gabinetach weterynaryjnych na terenie danego miasta – któryś z lekarzy może skojarzyć psiaka. Wielu weterynarzy pomaga również w poszukiwaniach, rozwieszając ogłoszenia w gabinetach.

Jeśli wszystkie środki zawodzą, warto spróbować też przejść się z psem na spacer w miejsca pobliskie temu, w którym go znaleźliśmy. W stresie i panice znalezienie drogi do domu jest właściwie niemożliwe, jednak podczas spokojnego spaceru pies przypomni sobie, jak wrócić. Niestety, musimy jednocześnie być świadomi, że właściciela może nie udać się znaleźć lub – w najgorszym przypadku – nie chce on być znaleziony. Wtedy warto zadbać o zapewnienie zwierzęciu nowego opiekuna – lub samodzielnie podjąć się tej roli.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Higiena jamy ustnej u psów i kotów

 Pielęgnacja jamy ustnej u psów i kotów jest bardzo ważna, ale wciąż tylko niewielki procent właścicieli dba o uzębienie swoich pupili. Tymczasem zaniedbania mogą prowadzić nie..

Jak zadbać o psa w Sylwestra?

 Sylwester kojarzy się z dobrą, huczną zabawą. Właściciele psów wiedzą jednak, że ten wieczór dla ich zwierząt nie zawsze jest miłym przeżyciem. Huk petard i fajerwerki to..

Zgubiony i porzucony pies – co mówi..

 Znalazłeś porzuconego, zagubionego lub bezdomnego psa. Co powinniśmy zrobić zgodnie z przepisami prawa? Kiedy możemy przygarnąć takie zwierzę, uzyskując co do niego prawo..

Jak zwabić napotkanego na ulicy psa?

 Samotnie chodzący pies nie jest dla nas obcym widokiem. Czasami jednak zwierzę wymaga naszej pomocy – może się zgubiło, może coś mu się stało, może szukają go właściciele…..

Jak skontaktować się z właścicielem ..

 Jeśli znajdziemy psa i zwabimy go do siebie, pierwszym, co powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie, czy posiada on obrożę – w końcu to ona upewni nas w przekonaniu, że zwierzę posiada ..

Jak odróżnić zagubionego psa od..

 Pies biegający luzem to widok, który już nikogo nie dziwi. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym, skąd zwierzę wzięło się w danym miejscu – z góry zakładamy, że..

Gdzie zgłosić znalezionego psa?

 Psy chodzące samopas po okolicy to niemalże codzienny widok. Niestety, musimy być świadomi, że nie jest to bezpieczne ani dla nich, ani dla nas – zwłaszcza jeśli takie zwierzę na..

Gdy pies boi się burzy

 Burza – jednych zachwyca, innych przeraża. Istnieją amatorzy tego spektakularnego zjawiska, którzy z utęsknieniem wyczekują pierwszych grzmotów, jednak z pewnością nie należą do ..

Zagraniczny wyjazd z pupilem

 Decydując się na zagraniczny wyjazd ze zwierzakiem musimy spełnić określone dla danego kraju warunki, które pozwolą nam bez przeszkód przekroczyć granicę. Formalności warto..

Zwierzęta w podróży

 Wiele osób zastanawia się co zrobić ze swoim pupilem w czasie urlopu czy choćby krótkiego wyjazdu. Chyba najbardziej idealnym rozwiązaniem jest powierzenie zwierzęcia komuś..

oddam psa
ff