wróć

Jak zwabić napotkanego na ulicy psa?

 

Samotnie chodzący pies nie jest dla nas obcym widokiem. Czasami jednak zwierzę wymaga naszej pomocy – może się zgubiło, może coś mu się stało, może szukają go właściciele… Niezależnie od przyczyny, jedno z najtrudniejszych zadań to zwabienie go, zwłaszcza jeśli jest przestraszony.

Zanim przystąpimy do działania, upewnijmy się, że pies nie wykazuje agresji. Czasami może być ona związana z chorobą, a czasami wynika jedynie ze stresu związanego z sytuacją. W drugim przypadku zwierzę można dość łatwo uspokoić, jednak pamiętajmy, by zachować ostrożność.

Drugim ważnym elementem jest przygotowanie czegoś, co umożliwi nam złapanie i przytrzymanie psa. Jeśli ma on obrożę, może ona nie wystarczyć, gdyby zaczął się szarpać i z niej wyślizgnął – nie powinniśmy również przytrzymywać jej rękami, żeby dodatkowo nie denerwować zwierzęcia zbyt bliskim kontaktem w okolicach szyi. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy więc mieć ze sobą smycz. U niektórych weterynarzy dostaniemy również odpowiednią klatkę, w której zamkniemy psa przynajmniej na czas transportu.

Przede wszystkim zapamiętać należy, że najważniejszy w tego rodzaju działaniu jest spokój. Przemoc i ganianie zwierzęcia jedynie je odstraszy, dlatego nie wolno dopuścić do takich zachowań. Niezbyt pomocna będzie także obecność innych psów, które onieśmielą lub nawet wystraszą tego, którego próbujemy złapać.
Warto zaopatrzyć się w przysmak, którym zwabimy zwierzę. Istnieje wysoka szansa na to, że bezdomny lub zagubiony pies będzie głodny, więc chętnie do nas podejdzie, jeśli zaoferujemy mu coś do jedzenia – najlepiej sprawdzi się oczywiście aromatyczne mięso lub psi przysmak o wyraźnym zapachu.

Konieczna cecha to cierpliwość – pamiętajmy, że oswajanie wymaga przede wszystkim czasu. W przypadku bezdomnych psów, które nie są przyzwyczajone do towarzystwa człowieka, czasami trwa to nawet kilka dni i wymaga regularnego dokarmiania przez ten czas, by oswoić zwierzę

Gdy już zwierzę odważy się podejść i spróbować naszego poczęstunku, możemy powolnym ruchem spróbować je pogłaskać uspokajająco (raczej nie od góry, a od dołu lub od boku) i w międzyczasie zapiąć smycz. Oczywiście warto zachęcać psa spokojnym głosem do dalszego jedzenia i budować jego zaufanie. Jakiekolwiek gwałtowne ruchy mogą skończyć się ucieczką lub nawet atakiem.

Jeśli zwierzę szarpie się na smyczy i zrywa z niej, pomocna okaże się wspomniana wcześniej klatka. Wystarczy w niej umieścić zachęcający posiłek i poczekać, aż pies samodzielnie do niej wejdzie. Pod żadnym pozorem nie wolno go wpychać czy zaciągać na siłę.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach dotyczących pierwszego kontaktu z psem. Nie idźmy wprost na niego, gdy musimy do niego podejść – wybierzmy nieco okrężną trasę. Niewskazany jest również ciągły kontakt wzrokowy. Dbajmy jednocześnie o naturalność naszych ruchów, aby zwierzę wiedziało, że nie musi się nas bać. Zaleca się wręcz niektóre ruchy takie jak ziewanie, co ma zwrócić uwagę na nasze pokojowe zamiary – w końcu osobnik, który chce zaatakować, nie pozwoliłby sobie na takie chwile słabości. Dodatkowo, jeżeli nie jesteśmy w stanie zwabić zwierzęcia, a jest to konieczne ze względu na jego stan lub zachowanie, poinformujmy o sytuacji policję, straż miejską, urząd miasta lub gminy (odpowiedzialna jednostka jest zależna od miejscowości).Artykuły które mogą cię również zainteresować

Higiena jamy ustnej u psów i kotów

 Pielęgnacja jamy ustnej u psów i kotów jest bardzo ważna, ale wciąż tylko niewielki procent właścicieli dba o uzębienie swoich pupili. Tymczasem zaniedbania mogą prowadzić nie..

Jak zadbać o psa w Sylwestra?

 Sylwester kojarzy się z dobrą, huczną zabawą. Właściciele psów wiedzą jednak, że ten wieczór dla ich zwierząt nie zawsze jest miłym przeżyciem. Huk petard i fajerwerki to..

Zgubiony i porzucony pies – co mówi..

 Znalazłeś porzuconego, zagubionego lub bezdomnego psa. Co powinniśmy zrobić zgodnie z przepisami prawa? Kiedy możemy przygarnąć takie zwierzę, uzyskując co do niego prawo..

Jak skontaktować się z właścicielem ..

 Jeśli znajdziemy psa i zwabimy go do siebie, pierwszym, co powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie, czy posiada on obrożę – w końcu to ona upewni nas w przekonaniu, że zwierzę posiada ..

Jak odróżnić zagubionego psa od..

 Pies biegający luzem to widok, który już nikogo nie dziwi. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym, skąd zwierzę wzięło się w danym miejscu – z góry zakładamy, że..

Gdzie zgłosić znalezionego psa?

 Psy chodzące samopas po okolicy to niemalże codzienny widok. Niestety, musimy być świadomi, że nie jest to bezpieczne ani dla nich, ani dla nas – zwłaszcza jeśli takie zwierzę na..

Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć..

 Nie zawsze psy są odpowiednio oznaczone i znalezienie ich właściciela nie ogranicza się jedynie do znalezienia adresówki przy obroży lub nawet wizyty w schronisku w celu odczytania..

Gdy pies boi się burzy

 Burza – jednych zachwyca, innych przeraża. Istnieją amatorzy tego spektakularnego zjawiska, którzy z utęsknieniem wyczekują pierwszych grzmotów, jednak z pewnością nie należą do ..

Zagraniczny wyjazd z pupilem

 Decydując się na zagraniczny wyjazd ze zwierzakiem musimy spełnić określone dla danego kraju warunki, które pozwolą nam bez przeszkód przekroczyć granicę. Formalności warto..

Zwierzęta w podróży

 Wiele osób zastanawia się co zrobić ze swoim pupilem w czasie urlopu czy choćby krótkiego wyjazdu. Chyba najbardziej idealnym rozwiązaniem jest powierzenie zwierzęcia komuś..

oddam psa
ff