Zgubiony i porzucony pies – co mówi prawo?

Znalazłeś porzuconego, zagubionego lub bezdomnego psa. Co powinniśmy zrobić zgodnie z przepisami prawa? Kiedy możemy przygarnąć takie zwierzę, uzyskując co do niego prawo własności?

Znalazłeś porzuconego, zagubionego lub bezdomnego psa. Co powinniśmy zrobić zgodnie z przepisami prawa? Kiedy możemy przygarnąć takie zwierzę, uzyskując co do niego prawo własności?

Informacje na ten temat znajdziemy w:

  • Kodeksie cywilnym,
  • Kodeksie wykroczeń,
  • Ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych,
  • Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.


Przede wszystkim, pamiętajmy, aby zgłosić znalezienie psa w poszczególnych instytucjach. Informacje na ten temat znajdują się w artykule „gdzie zgłosić znalezionego psa??” Jeżeli tego nie zrobimy w ciągu dwóch tygodni od odnalezienia zwierzęcia, możemy zostać ukarani karą grzywny w wysokości do 500 zł lub karą nagany (art. 125 Kodeksu wykroczeń).

Pamiętajmy, że po znalezieniu psa w pomieszczeniu zajmowanym przez kogoś, musimy go o tym poinformować i ma on prawo zażądać oddania czworonoga na przechowanie (art. 5 Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych).

Jeśli wiemy, kto jest opiekunem psa, powinniśmy zawiadomić tę osobę o znalezisku i wezwać do jego odbioru (oczywiście najlepiej jest to robić na piśmie).
Jak jednak wiadomo, nie zawsze uda się odnaleźć właściciela. Niektórzy decydują się przygarnąć zwierzę i zaopiekować nim. Aby zrobić to w pełni zgodnie z prawem, musimy zapewnić sobie dowody na to, kiedy znaleźliśmy zwierzę, właśnie zgłaszając tę sytuację do właściwych organów państwowych – czasami bowiem opiekun lubi wrócić po kilku latach i domagać się oddania zwierzęcia, oskarżając nas o kradzież. Na szczęście, jeśli dotychczasowy właściciel nie zgłosi się po psa w ciągu roku od otrzymania wezwania do odbioru, uzyskamy prawo własności do zwierzęcia. Powinniśmy wtedy otrzymać od starosty specjalne zaświadczenie, które potwierdzi to, że jesteśmy nowymi opiekunami.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie dotrzeć do opiekuna psa, równie ważne jest poinformowanie wszelkich instytucji o tym, że go znaleźliśmy. Gdy miną dwa lata od tego zdarzenia i były właściciel nadal nie pojawi się po swojego czworonoga, to my staniemy się jego nowymi opiekunami.
Po znalezieniu pies oczywiście może też trafić do schroniska, czy to za naszą sprawą, czy za sprawą organów państwowych. Przez 14 dni będzie on tam czekał na swojego dotychczasowego opiekuna, jednak po tym czasie może zostać oddany do adopcji. Osoba, która wtedy go przygarnie, zostanie jego nowym właścicielem, a poprzedni nie będzie miał prawa domagać się jego oddania. Schronisko również nie może podawać danych nowych opiekunów.
W przypadku porzucenia psa, opiekun traci prawo własności, a zwierzę staje się tzw. „ruchomą rzeczą niczyją”. Przygarnięcie takiego psa (danie mu obroży, jedzenia, picia, miejsca do spania etc.) oznacza, że objęliśmy go w posiadanie samoistnie, więc nabyliśmy własność (art. 180-181 Kodeksu cywilnego).

Przeczytaj

Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć właściciela zgubionego psa?
Gdzie zgłosić znalezionego psa?
Jak skontaktować się z właścicielem znalezionego psa?
Jak zwabić napotkanego na ulicy psa?
Zgubiony i porzucony pies – co mówi prawo?
Jak odróżnić zagubionego psa od bezdomnego?

data publikacji artykułu: 2017-05-02

Popularne teraz

Komentarze