wróć

Jak zadbać o psa w Sylwestra?

 

Jak zadbać o psa w Sylwestra?

Sylwester kojarzy się z dobrą, huczną zabawą. Właściciele psów wiedzą jednak, że ten wieczór dla ich zwierząt nie zawsze jest miłym przeżyciem. Huk petard i fajerwerki to odgłosy bowiem przerażające dla większości psów. Słuch psów jest bardzo czuły i znacznie bardziej wrażliwy na dźwięki niż nasz, dlatego głośne wybuchy są dla zwierząt bardzo nieprzyjemne. Odgłosy te wywołują silny stres, z którym wiele psów nie potrafi sobie poradzić. Można jednak pomóc psu złagodzić lęk i sprawić, żeby Sylwester nie był dla niego tak stresujący.

Jak rozpoznać, że pies się boi?

Częstymi przejawami strachu przed hałasem jest ziajanie, niepokój, drżenie, ukrywanie się, pocenie opuszek łap, chodzenie cały czas za opiekunem, podkulanie ogona, rozszerzone źrenice. Jeśli wiemy, że nasz pies obawia się głośnych dźwięków, trzeba odpowiednio zatroszczyć się o jego komfort w Sylwestra, tak żeby zminimalizować skutki stresu.

Podstawowe zasady, które pomogą psu przetrwać Sylwestra


  • zabierz psa na dłuższy spacer w ciągu dnia, a na ostatni spacer wybierzcie się wcześnie wieczorem

  • pies musi być na smyczy i mieć adresówkę, nawet najlepiej wychowany pies może wpaść w panikę i uciec, jeśli w pobliżu wybuchnie przedwczesna petarda

  • nie należy wychodzić z psem gdy już rozpoczną się strzały - może to doprowadzić do paniki i rozwoju silnej fobii dźwiękowej w przyszłości

  • włącz radio lub TV, muzyka częściowo zagłuszy huki

  • warto zasłonić okna (zasłony tłumią odgłosy fajerwerków, nie są też widoczne niepokojące błyski)

  • pozwól psu wybrać kryjówkę i pozostać w niej, możesz dodatkowo osłonić ją np. kocem. Dobrym miejscem jest łazienka, szczególnie jeśli nie posiada okna, gdyż odgłosy są tam mniej słyszalne. Niektóre psy chętnie chowają się także w piwnicy.


  • jeśli pies będzie zainteresowany podaj mu coś wyjątkowo smacznego do gryzienia i żucia - te czynności wpływają relaksująco na psy, np. zabawkę wypełnioną smakołykami, szczególnie dobre są takie wypełnione pastą, którą zwierzę może wylizywać przez dłuższy czas.

  • opiekun powinien zachowywać się spokojnie, nie zwracać zbytniej uwagi na psa, gdy będzie okazywał lęk, raczej pokaż mu swoim zrównoważonym zachowaniem, że wszystko jest w porządku.

  • odpowiednio wcześnie podaj psu preparaty uspokajające np. Relaxer Kęsy (lub inne preparaty zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii)

Naturalne środki uspokajające dla psa

Przed Sylwestrem warto zaopatrzyć się w produkty zmniejszające stres u zwierząt, dzięki czemu ta noc będzie dla nich spokojniejsza. Produkty Relaxer Kęsy i Relaxer Vet są dostępne w lecznicach weterynaryjnych. Ich składniki działają w naturalny sposób, przydatne są w wielu sytuacjach stresowych i łagodzą odczuwanie lęku. Działanie składników jest naturalne i nie wywołują one uzależnienia.
Biopeptyd z białka ryb wchodzący w skład produktów Relaxer wykazuje właściwości ograniczające lęk, ma zastosowanie w sytuacjach stresowych. Zmniejsza wydzielanie ACTH u zwierząt w warunkach stresowych, wpływa hamująco na wzrost stężenia adrenaliny. Ze względu na zawartość prekursora GABA pomaga zwiększać poziom tego neuroprzekaźnika w hipokampie i podwzgórzu, ograniczając odczuwanie niepokoju.

Działanie przeciwlękowe wynika między innymi z wysokiej zawartości w hydrolizacie wolnych aminokwasów m.in. kwasu glutaminowego, glutaminy, lizyny, argininy i tauryny. Aminokwasy te mogą zwiększać poziom niektórych neuroprzekaźników (GABA, serotoniny i melatoniny) oraz endorfin, obniżać poziom hormonów stresu zmniejszając jednocześnie niepokój. Dodatkowo witaminy zawarte w produkcie wspomagają prawidłowe funkcjonowanie OUN, uczestniczą w procesach wytwarzania neuroprzekaźników oraz wchłaniania niektórych składników odżywczych, istotnych dla pracy mózgu. Relaxer zawiera także L-tryptofan i L-teaninę, aminokwasy o udowodnionym działaniu poprawiającym nastrój

Podawanie Relaxer najlepiej rozpocząć już kilka dni przed Sylwestrem, a w sylwestrowy wieczór podać dodatkową porcję. Produkty posiadają dobre opinie wśród właścicieli psów, polecane są także przez behawiorystów i lekarzy weterynarii.

W przypadku psów, które cierpią z powodu silnej fobii dźwiękowej może być konieczne podawanie leków na receptę, które stosuje się ściśle według zaleceń lekarza weterynarii.

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Higiena jamy ustnej u psów i kotów

 Pielęgnacja jamy ustnej u psów i kotów jest bardzo ważna, ale wciąż tylko niewielki procent właścicieli dba o uzębienie swoich pupili. Tymczasem zaniedbania mogą prowadzić nie..

Zgubiony i porzucony pies – co mówi..

 Znalazłeś porzuconego, zagubionego lub bezdomnego psa. Co powinniśmy zrobić zgodnie z przepisami prawa? Kiedy możemy przygarnąć takie zwierzę, uzyskując co do niego prawo..

Jak zwabić napotkanego na ulicy psa?

 Samotnie chodzący pies nie jest dla nas obcym widokiem. Czasami jednak zwierzę wymaga naszej pomocy – może się zgubiło, może coś mu się stało, może szukają go właściciele…..

Jak skontaktować się z właścicielem ..

 Jeśli znajdziemy psa i zwabimy go do siebie, pierwszym, co powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie, czy posiada on obrożę – w końcu to ona upewni nas w przekonaniu, że zwierzę posiada ..

Jak odróżnić zagubionego psa od..

 Pies biegający luzem to widok, który już nikogo nie dziwi. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym, skąd zwierzę wzięło się w danym miejscu – z góry zakładamy, że..

Gdzie zgłosić znalezionego psa?

 Psy chodzące samopas po okolicy to niemalże codzienny widok. Niestety, musimy być świadomi, że nie jest to bezpieczne ani dla nich, ani dla nas – zwłaszcza jeśli takie zwierzę na..

Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć..

 Nie zawsze psy są odpowiednio oznaczone i znalezienie ich właściciela nie ogranicza się jedynie do znalezienia adresówki przy obroży lub nawet wizyty w schronisku w celu odczytania..

Gdy pies boi się burzy

 Burza – jednych zachwyca, innych przeraża. Istnieją amatorzy tego spektakularnego zjawiska, którzy z utęsknieniem wyczekują pierwszych grzmotów, jednak z pewnością nie należą do ..

Zagraniczny wyjazd z pupilem

 Decydując się na zagraniczny wyjazd ze zwierzakiem musimy spełnić określone dla danego kraju warunki, które pozwolą nam bez przeszkód przekroczyć granicę. Formalności warto..

Zwierzęta w podróży

 Wiele osób zastanawia się co zrobić ze swoim pupilem w czasie urlopu czy choćby krótkiego wyjazdu. Chyba najbardziej idealnym rozwiązaniem jest powierzenie zwierzęcia komuś..

oddam psa
ff