wróć

porady weterynaryjne

Królik się ślini

Mam królika od tygodnia! Malutka ma ok 3 miesięcy! 3 dni temu zauważyłam mokry pyszczek, na początku pomyślałam że nie umie pic z poidełka. Drugi dzień zaczął się z tego, że zauważyłam mokry i brudny pyszczek(aż do noska) i szyjkę u malutkiej. Więc natychmiast poszłam do weterynarza. Pani obejrzała jamę ustną, stwierdziła ze nie ma żadnego procesu zapalnego i że tylne zęby są w porządku! Tylko ma problem z górnymi siekaczami, więc obcięła je. Powiedziała mi umyć malutkiej pyszczek. Umyłam a za jakiś czas zobaczyłam znowu mokry pyszczek. A sama zaobserwowałam, że ma gorszy apetyt(ale coś tam je), nie taka żwawa, cały dzień śpi przytulona do mnie albo do męża, a my tylko i możemy pomoc głaskając i wycierając pyszczek od ślini. Uszka ma cieple bobki normalne. Mam jeszcze raz iść do weterynarza? Może tym razem do innego? Jeszcze mam taki problem-wyjeżdżamy z mężem na 10 dni w góry(23 grudnia), mam 3 opcje gdzie zostawić naszego króliczka : 1. W tym sklepie gdzie ją kupiliśmy. 2. U znajomych(tylko u nich jest 2 letnia córeczka). 3. Zabrać ze sobą . Pytanie może wydać się na głupie ale nie wiem co będzie lepiej w jej stanie. Proszę bardzo o pomocy, bo nie wiem jak królik , a ja się martwię i się męczę strasznie. Dziękuję i przepraszam jak coś nie tak napisałam (nie jestem z polski) czekam na odpowiedź.

Odpowiedź

lek.wet A. Poniewierska-Wojda

Ślinienie się oznacza problem w jamie ustnej. Radziłabym więc ponowić wizytę u lek. wet. , przy czym może być to ten sam lekarz. Niejednokrotnie jest tak, że z czasem zmiany nasilają się i przy drugim badaniu już są widoczne, ponadto lekarz ma porównanie do stanu poprzedniego, nie powtarza też ewentualnych leków, jeśli wcześniej nie pomogły. Ponadto proszę się zastanowić, czy zwierze nie ma dostępu do substancji toksycznych, gorzkich bądź słonych - to też może pobudzać ślinienie.
Jeśli chodzi o pozostawienie królika na 10 dni - można zostawić królika u znajomych, jeśli wybiorą dla niego takie miejsce, aby dziecko nie niepokoiło zwierzęcia ( sama zmiana miejsca jest dla królika dużym stresem). Proszę także rozważyć czy znajomi będą w stanie zabrać zwierzaka do lek. wet. , gdyby zaszła taka potrzeba. To samo dotyczy zabrania zwierzątka ze sobą czy pozostawienia w sklepie - czy w takiej sytuacji będzie możliwość pomocy weterynaryjnej i doglądania królika.
Porada internetowa nie może stanowić podstawy do leczenia. Do postawienia prawidłowej diagnozy i leczenia konieczne jest zbadanie pacjenta. W żadnym wypadku diagnoza postawiona on-line nie może być traktowana jako ostateczna. Witryna vetopedia.pl ani lekarz udzielający porady nie ponosi odpowiedzialności za poradę udzieloną przez internet.
vetid
    czy odpowiedź była pomocna?
Gabinet weterynaryjny
zapamietaj
2997
ul.Bp.Kaczmarka 18
Kielce
41 335 80 43

  • zobacz na mapie
  • Dodaj na FB

Podobne pytania

InformacjaPorada internetowa nie może stanowić podstawy do leczenia. Do postawienia prawidłowej diagnozy i leczenia konieczne jest zbadanie pacjenta. W żadnym wypadku diagnoza postawiona on-line nie mo?e by? traktowana jako ostateczna. Witryna vetopedia.pl ani lekarz udzielający porady nie ponosi odpowiedzialności za poradę udzieloną przez internet.
oddam psa
qq
ff