Kulawizna u berneńczyka

mam sześciomiesięcznego berneńczyka, który bardzo dobrze się rozwija. Obecnie waży ok. 30 kg. Niestety dwa tygodnie temu zaczął kuleć na prawą przednią nogę, właściwie bez wyraźnego powodu typu na przykład zwichnięcie. W lecznicy miał zrobione rtg stawu skokowego i łokciowego ale na zdjęciu wszystko wyglądało dobrze. Być może jest to uraz stawu barkowego, który ma być prześwietlany przy najbliższej wizycie. Zastanawia mnie jednak to. że w tym samym czasie wystąpiły trzy dolegliwości, tzn. :
1. Wystąpiły na skórze objawy uczuleniowe, jak się okazało na mięso kurczaka, 2. Wystąpiła alergia na krople do oczu z neomycyną, które piesek dostał w lecznicy, żeby udrożnić kanalik nosowo - łzowy. Po dwóch
dniach został zrobiony zabieg udrożnienia kanalika i zmienione zostały krople do oczu. Przy okazji piesek został zaszczepiony na
boreliozę.
3. Piesek zaczął kuleć na prawą przednią łapę. Ponieważ zdaję sobie sprawę, że do konkretnej diagnozy konieczne jest zbadanie szczeniaka więc moje pytanie jest nieco hipotetyczne. Zastanawiam się mianowicie czy możliwy jest wpływ w. W. Reakcji alergicznych na stawy ? Czy bardziej prawdopodobnym jest, że kulawizna może być spowodowana szybkim tempem wzrostu ? I jeszcze jedno ważne pytanie. Czy jest możliwe a przy tym normalne, że u psa w czasie wzrostu jedna łapa może rosnąć nieco szybciej niż druga ? Pytam o to ponieważ zauważyłem że boląca prawa przednia łapa jest wyczuwalnie cieńsza od łapy lewej. No i muszę dodać, że szczeniak jest wesoły, ruchliwy, nie ma gorączki i ma apetyt. Poza tym kuleje ale nie daje oznak, że łapa go boli poza momentami, kiedy mocniej ją urazi na przykład podczas biegania. Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie powyższych kwestii.

Odpowiedź

Raczej nie należy wiązać reakcji alergicznej z kulawizną. Mogą wystąpić reakcje immunologiczne mające wpływ na stawy, ale wtedy zwykle dotyczy to wielu stawów. Znacznie bardziej prawdopdobne są typowe w tym wieku problemy dla tej rasy, mianowicie dysplazja łokciowa lub osteochondroza stawu barkowego. Zdjęcie łokcia wykonuje sie w 3 projekcjach i dopiero na tej podstawie ocenia, a i to nie zawsze jest wiarygodne, niektóre zmiany w łokciu potrafią ujawnic sie dopiero w badaniu tomograficznym ewentualnie po kilku tyg na rtg. Można też brac pod uwagę enostozę (zwaną tez młodzieńczym zapaleniem kości)-we wczesnym stadium tez nie zawsze widać na rtg. Kończyny powinny rosnąć symetrycznie, jeśli chora jest wyrażnie cieńsza to prawdopdobnie wynika to z zaników mięśniowych, jeśłi natomiast jest podejrzenie, że różnica dotyczy kości powinny być wykonane porównawcze zdjęcia obu kończyn w takich samych projekcjach. Bieganie na pewno należy znacznie ograniczyć do czasu postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia. A swoja drogą osobiście uważam, że szczepienie boreliozy u psa nie ma sensu, przez ponad 20 lat pracy widziałam 1 potwierdzony przypadek boreliozy u psa a wbrew pozorom nadmierna ilośc podawanych szczepionek nie jest wcale korzystna dla organizmu, ale to juz moje prywatne zdanie.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl